LIVE UPDATES
Bota

Pse u lejua kryeministri që është divorcuar dy herë të martohej në kishën katolike?

31 Maj 2021, 08:40 Nga DOSJA
Pse u lejua kryeministri që është divorcuar dy herë të

BRITANI–  Siç duket, kryeministri Johnson mund të mos ketë qenë kurrë më parë i martuar në sytë e kishës katolike, ka thënë një ekspert. Boris Johnson u martua me Carrie Symonds në një ceremoni të vogël në Katedralen Katolike Westminster të Shtunën, pavarësisht se është divorcuar dy herë.

Por duke qënë se as martesa e tij e parë gjashtë-vjeçare me Allegra Mostyn-Oëen, as martesa e tij e dytë 27-vjeçare me Marina Ëheeler nuk ishin ceremoni katolike, në sytë e kishës ato mund të jenë të pavlefshme. Matt Chinery, një avokat kishtar, tha për ‘Times Radio’ të dielën: “Ekziston një kërkesë nëse jeni një Katolik Romak që duhet të mbikqyreni dasmën tuaj nga një prift ose dhjak Katolik.”

Ai shpjegoi se çdo formë tjetër martese “nuk është e vlefshme nëse nuk keni pasur leje paraprake nga peshkopi juaj për t’u martuar jashtë kishës katolike”. Boris Johnson u pagëzua si katolik, por u konfirmua si protestant kur ishte adoleshent.

Z. Chinery shpjegoi: “Ajo që unë mendoj se ka ndodhur këtu është që kisha katolike ka parë dy martesat e para të Boris Johnson (dhe) duke parë që ai është një katolik romak nga pagëzimi. Ata e kanë parë atë, thanë: Ju jeni një katolik sepse u pagëzuat katolik, dy dasmat tuaja të para nuk ishin në një kishë katolike të mbikëqyrur nga një ministër katolik, prandaj kisha katolike nuk i njeh ato dy martesa si të vlefshme. “

Ai shtoi: “Kështu që në sytë e kishës katolike Boris Johnson u zgjua javën e kaluar psi dikush që nuk ishte i martuar kurrë dhe ishte i lirë të martohej në katedrale këtë fundjavë.” Shkrimtarja katolike Catherine Pepinster ishte e të njëjtit mendim. Ajo i tha Mail të dielën se ndërsa martesat e mëparshme të Z. Johnson ishin “në ambiente jo-katolike”, kisha ka të drejtë të mos i njohi ato.

“Sa i përket kishës, kjo është martesa e tij e parë,” tha ajo, duke shtuar: “Të tjerët nuk kanë nevojë të anulohen.”

(o.l./dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota boris johnson carrie symonds boris johnson carrie symonds

Sondazh

Poll
Bota 31 Maj 2021, 06:49

Sirianët nuk mbahen më në Danimarkë

Çdo ditë një grup sirianësh shkojnë të protestojnë në sheshin e kështjellës në Kopenhagen para parlamentit danez. “Ndalni dëbimin në Siri”, shkruhe...

Bota 31 Maj 2021, 06:44

Së shpejti fundi i epokës së Netanjahut

Ka gjasa që në Izrael epoka e kryeministrit më afatgjatë në pushtet, Benjamin Netanjahu të marrë fund pas 12 vjetësh. Kundërshtarët e tij politikë duan të krijo...

Bota 31 Maj 2021, 06:35

Padurimi për të udhëtuar sërish

Vendet e varura nga turizmi janë në garë për të rihapur kufijtë dhe ringjallje të ekonomive të dëmtuara rëndë nga pandemia. Këshilli Botëror për Udhëtim dhe Tur...

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK

Rama i pergjigjet Ahmetajt: Nese do beja rolin e gjykatesit, gjerat do kishin qene me keq