KRYESORET
Editorial

MARIFETI/ Gruri serb s’na del as për 1 muaj, shpjegim për pazarin Rama-Vuçiç

24 Mars 2022, 13:42 Nga DOSJA
MARIFETI/ Gruri serb s’na del as për 1 muaj, shpjegim për

Nga Dosja.al

Me fillimin e luftës me dy vendeve kryesore që prodhojnë dhe eksportojnë drithë në gjithë botën, përveç frikës së rritjes së madhe të çmimit, nisi shqetësimi për mungesën e drithrave në treg. Shumë qeveri të Europës, pro edhe të Ballkanit, blenë me fondet e Buxhetit rezerva të konsiderueshme që zgjasin deri në 3 muaj, që në ditët e para të konfliktit.

Qeveria shqiptare e nisi me lehtësinë e zakonshme. Jo vetëm që nuk mori asnjë masë, por edhe deklaroi se do ia linte tregut gjithçka, gjetjen e furnizimit dhe rritjen e çmimeve. Të pyetur nëse kanë rezerva shtetërore për produktet bazë, ministrat deklaronin se ky është sekret, ndërsa nuk merrnin asnjë masë për të blerë rezerva. Deri kur nisën protestat, kur u detyruan të kontrollojnë abuzimet dhe të marrin masa të pjesshme.

Ishte koha kur Edi Rama u detyrua të linte pushimet në Dubai dhe të kthehej në zyrë, kur kuptoi se mund të mos kishte as furnizim. Ishte vonë për të blerë rezerva, çmimet ishin rritur në bursë dhe malli ishte porositur tashme. Atëherë siç bën gjithmonë, publikisht ose privatisht, iu drejtua mikut të tij Alexandar Vuçiç.

Presidenti serb, sapo kishte ndërprerë importet e mallrave ushqimorë, bazë, përfshirë edhe grurin.

Pa marrë akoma një përgjigje definitive, Rama u deklaronte importuesve të grurit se ia kishte kërkuar Vuçiç si një detyrim që lind nga ‘Open Balkan’.

“Nëse jemi në Ballkanin e hapur ky është momenti ta tregojmë”, tha Rama në formë shantazhi. Një shantaz që tingëlloi sikur ‘Open Balkan’ ishte i Serbisë dhe Beogradi duhet të bënte diçka që Shqipëria të vazhdojë të qëndrojë.

Ajo që ndodhi më pas ishte premtimi publik i Vuçiç se nuk do t’i bllokonte eksportet për vendet e Ballkanit dhe do të respektonte kontratat e mbyllura. Sipas kontratave, edhe Tirana edhe Beogradi, konfirmuan se në Shqipëri duhet të vinin 20 mijë tonë grurë. Dukej sikur Rama ia doli edhe këtë herë, që paaftësinë e tij ta mbulojë me ndihmën e një miku. Kështu bëri me vaksinat 1 vit më parë, kur, u vonua të bënte porosinë tek Pfizer dhe shkoi tek Erdogan për të marrë 1 milion vaksinat kineze, që i përdori më shumë për zgjedhjet se për pandeminë.

Vetëm se këtë herë, nuk është e njëjta gjë. Vuçiç ia plotësoi kërkesën, madje sot vendosi ta llastonte, duke i shtuar edhe 10 mijë tonë grurë, duke e çuar në 30 mijë tonë sasinë që do të eksportojë. Problemi mbetet, jo tek mbulimi i paaftësisë së Ramës me ndere okulte, jo te varësia nga Serbia dhe legjitimi i saj si fuqia kryesore e Ballkanit, por te pamjaftueshmëria.

Shqipëria importon rreth 480 mijë tonë grurë në vit. Të paktën kaq ka qenë shifra e vitit 2020. Kjo do të thotë se çdo muaj shqiptarët konsumojnë rreth 40 mijë tonë. Kjo nuk i plotëson nevojat, pasi çdo muaj importohen edhe 3 mijë tonë miell, edhe pse i gjithë importi i grurit bëhet miell.

Kjo do të thotë se sasia e siguruar nga Serbia, mjafton vetëm për tre të katërtat e muajit, ose 23-24 ditë. Çfarë do të ndodhë pas 24 ditësh? A ka rezerva Shqipëria? A do t’i kërkojë Rama përsëri Vuçiçit grurë apo do të shkojë edhe një herë tek Erdogani? E sigurtë është që do vazhdojmë të vuajmë pasojat e një qeverisjeje të papërgjegjshme, që për të fshehur paaftësinë bën koncesione të paligjshme me shtete të tjera. Këtë herë edhe për bukën e gojës./Dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Sondazh

Poll

Editorial 24 Mars 2022, 10:41

Gjyshja e Kosovës

Nga Enver RobelliJemi shoqëri që harron shpejt. Të etur pas zhurmës së përditshme politike, të përplasur në vorbullin e intrigave, kombinimeve paraelektorale, p...

Editorial 23 Mars 2022, 14:23

Pse të ndalemi vetëm tek oligarkët rusë?

Nga Yanis VaroufakisMjaftoi që Roman Abramovich, i sapo shënjestruar nga sanksionet e Mbretërisë së Bashkuar ndaj oligarkëve rusë, të njoftonte se po shiste klu...

Editorial 22 Mars 2022, 09:16

Iku apo s’iku?

Nga Meri LikaLulzim Basha dje bëri një hap pas. Nuk them dorëheqje sepse vetëm e tillë nuk mund të quhet. Sipas mendimit tim, media gaboi kur e quajti dorëheqje...

Editorial 21 Mars 2022, 19:15

Basha dështoi edhe me dorëheqjen

Nga Enton AbilekajTIRANË– Dorëheqja si akt personal nuk mund të mos përshëndetet. Pavarësisht vonesës, pavarësisht pasojave, është gjithmonë një mund...

Editorial 16 Mars 2022, 11:03

Çfarë ndodh pas Ukrainës

Nga Ben BlushiSa më shumë lexoj shtypin perëndimor, aq më shumë besoj se bota jeton në të shkuarën. Nuk lexon dot asgjë për të ardhmen. Ka qindra pyetje për sot...

Editorial 15 Mars 2022, 08:00

Qenkam me Putinin dhe s’e paskam ditur!

Nga Meri Lika Që ta dini, dje e mora vesh se unë jam me Putinin dhe sa për dijeni këtë nuk e mora vesh nga persiatjet e mia. Pozicionin tim të armikut, ma sqaro...

Editorial 13 Mars 2022, 12:45

Propaganda në faturën e dritave, Rama nuk mjafton

Nga Enton Abilekaj“Paketa e Rezistencës” nuk rezistoi as 24 orë, nuk mjaftoi as për të ulur pak numrin e protestuesve, as për të rrëzuar ndonjë prej kërkesave t...

Rrëfimi i Dumanit/ Berisha: S’kisha dëgjuar që bandat rivale të merrnin të njëjtin vrasës

Rrëfimi i Dumanit/ Berisha: S’kisha dëgjuar që bandat rivale të merrnin të njëjtin vrasës

PPE për krizën në PD? Berisha: S’e di, e vlerësojmë, disa nga ne do shkojnë

Berisha korrigjohet: Ia paskam thënë gabim emrin Dumanit, e paska Nuredin

Duma e Alizoti në mbledhjen e Rithemelimit, Berisha: Do e merrni vesh në darkë

3 Komisionet në duart e Alibeajt, Berisha: Përpjekje Ramës për ta lënë vendin pa Opozitë

Miraka te Ligjet, Berisha: Bardhi të japë sqarime për vrasjen në Elbasan

Berisha: Alibeaj merr në mbledhje demokratë që nuk janë pjesë e grupit të PD

Berisha paralajmëron protesta: Droga është normë në polici, mjaftojnë dy vrasjet e fundit

Nesër zgjidhet kryesia e PD/ Berisha: Sot dorëzoj emrat

Pas Dumanit, Berisha thirrje Besian Xhixhës: Trego lidhjet e krimit me politikën

Berisha: Dumanit po i censurojnë dëshmitë, nxirrni tabulatet e Taulant Ballës me Suel Çelën

Berisha thirrje Nuredin Dumanit: Trego gjithçka, deri tani ke thënë ato që dimë të gjithë

Berisha: Gjykata Supreme janë Rama e Don Agaçio, gjthçka ndodh në dhomë këshillimi

Manja ‘pastroi’ dosjet, Berisha: Mafia e pronave u amnistua, mjafton të çojnë qesen në Apel

S'përmbahen! Bardhi: Mos më ngri zërin mua. Bushka: Flisni 7 veta në kor

PLAS KEQ te Ligjet/ Bushka: Ne jemi ndryshe Gazi, ty të është vrarë dikush në zonën elektorale

Raporti i Administratës Publike, Bardhi: Keni analizë për patronazhistët, keni marrë masa?

Raporti i Administratës Publike/ Alibeaj: Pse gjatë vitit zgjedhor ka pasur më shumë rekrutime?

Anëtarët e ish-sigurimit të Shtetit/ Alibeajt s'i pranohet kandidati, ngre zërin: Ja provat

Socialistët miratojnë të propozuarin e Berishës, Simon Miraka

Sherr te Ligjet/ Bardhi: Të pafytyrë, votuat të propozuarin e non-gratas. Bushka: Lëri patetizmat

Në qendër të Tiranës, aksidentohet autobusi i linjës së Institutit

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët