KRYESORET
Editorial

Iku apo s’iku?

22 Mars 2022, 09:16 Nga DOSJA
Iku apo s’iku?

Nga Meri Lika

Lulzim Basha dje bëri një hap pas. Nuk them dorëheqje sepse vetëm e tillë nuk mund të quhet. Sipas mendimit tim, media gaboi kur e quajti dorëheqje. Dorëheqja ka veprimin e heqjes së dorës dhe bërja një hap pas ka veprimin e të ecurit një hap pas, në rrugën që tashmë e ke bërë një herë. Të bësh një hap prapa, ashtu si Lenini, i cili thoshte “dy hapa para një hap pas” do të thotë që të kesh mundësinë të kthehesh pas dhe të mund të korrigjosh gabimet që ke bërë.

Shumë mund të jenë entuziazmuar nga ky “hap pas”, duke me menduar se më në fund Lulzim Basha, ky lider i vockël që do të rri i ngjitur me një karrige të madhe, dha dorëheqjen kurse unë nuk u entuziazmova aspak. Sipas mendimit tim, ai nuk është dorëhequr, madje mund të them se ai nuk ka aspak ndër mend që të iki por, në gjithë këto ditë kur luante kukafshehti me kamerat, ka menduar se si mund të krijonte mundësinë që të rikthehej sërish e tashmë e ka lënë këtë mundësi, me klauzolën “pas zgjedhjeve lokale të vitit tjetër”.

“Një lider është një person që e di se ku dëshiron të shkojë dhe ngrihet e shkon,”- ka thënë John Erskine.

A e di Lulzim Basha se ku dëshiron të shkojë? Sipas mendimit tim, po ai e di se ku dëshiron të shkojë, problemi është se ai nuk ngrihet dot që të shkojë atje ku dëshiron, sepse që të ngrihet dhe të përpiqet të shkojë do të thotë të përballet. Nëse deri para 6 marsit, ai dhe përkrahësit e tij mendonin se mund t’ia dilnin në përballje për 100 mijë arsye që, me imagjinatat e tyre të blinduara, rrugës gjenin apo stisnin, sot, të gjithë e dinë se kjo përballje është e humbur. Dje kam dëgjuar shumë analistë të cilët kërkonin që edhe Berisha të tërhiqet dhe të bëj një hap pas ashtu si Basha.

Unë nuk mendoj kështu.

Për mua Berisha është fajtor që vendosi në krye të PD-së një lider flluskë.

Për mua Berisha është fajtor që për tetë vite nuk reagoi.

Për mua Berisha është fajtor që pas kuvendit të 11 dhjetorit, në 8 janar shkoi të merrte selinë me lajmërime dhe paralajmërime.

Por për mua Berisha nuk është fajtor pse arriti që me votën e 6 marsit të tregonte se në stadium në 11 dhjetor ishin më shumë delagatë se 5004 delegatët e ulur në 1800 karriget e pallatit të kongreseve në 18 dhjetor.

Për mua Berisha nuk është fajtor që me votën e 6 marsit, tregoi se kryesinë e partisë demokratike të vulës nuk e mbështeste as kryesia vetë.

Për mua Berisha nuk është fajtor pse do të garojë edhe pse ne të gjithë e dimë se ai do të fitojë këdo që të ketë përballë, edhe pse me një non-grata mbi kurriz.

Për mua Berisha nuk është fajtor, që të sëmurës të politikës dhe opozitës shqiptare e cila ka 9 vite që lëngon, i dha një goditje me electroshock e tani të gjithë ne, që duam një opozitë, jemi duke pritur njësoj si mjeku, i cili pasi i ka dhënë pacientit goditjen elektrike, pret me shpresë kthimin e tij në jetë.

Në këtë moment Partia Demokratike e vulës, të vetmen gjë që mund dhe duhet të bëj është ta hapet pa kufizime, e pa bërë ndarje në të pezulluar apo të përjashtuar, pa vendosur kushte fëmijësh (humbësi nuk mund të vendos kushte, dreqi e mori) “unë do iki po iku dhë ai tjetri”, të cilat më kujtojnë historinë e dy vëllezërve të varfër, ku njëri prej vëllezërve i lutej Zotit që të jepte pasur e Zoti ia plotësoj dëshirën. Vëllai tjetër kur e pa se vëllai i tij u pasurua filloi t’i lutej edhe ai Zotit. Pas shumë lutjesh Zoti e dëgjoi dhe e pyeti nëse donte që ta pasuronte edhe atë, por ai i tha “Jo, o Zot, kam vetëm një lutje. Hiqja pasurinë vëllait tim”.

Unë dua, uroj dhe shpresoj që, pas electroshock-ut, të ndodhë kthimi i opozitës në jetë, sepse dua një opozitë që t’i japë fund zullumeve të pushtetit.

Unë dua, uroj dhe shpresoj që kryesia e kryetarit, që është një hap pas, të dalë nga flluska ku ka hyrë dhe të frymojë ajër opozitar.

Unë dua, uroj dhe shpresoj që Partia Demokratike të heq bunkerizimin fizik, moral dhe mendor.

Gara është ajo që i realizon të gjitha këto, pa kufizime, pa afate absurde, pa kushte dhe pa hile e mendime të mbrapshta.

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Sondazh

Poll

Editorial 21 Mars 2022, 19:15

Basha dështoi edhe me dorëheqjen

Nga Enton AbilekajTIRANË– Dorëheqja si akt personal nuk mund të mos përshëndetet. Pavarësisht vonesës, pavarësisht pasojave, është gjithmonë një mund...

Editorial 16 Mars 2022, 11:03

Çfarë ndodh pas Ukrainës

Nga Ben BlushiSa më shumë lexoj shtypin perëndimor, aq më shumë besoj se bota jeton në të shkuarën. Nuk lexon dot asgjë për të ardhmen. Ka qindra pyetje për sot...

Editorial 15 Mars 2022, 08:00

Qenkam me Putinin dhe s’e paskam ditur!

Nga Meri Lika Që ta dini, dje e mora vesh se unë jam me Putinin dhe sa për dijeni këtë nuk e mora vesh nga persiatjet e mia. Pozicionin tim të armikut, ma sqaro...

Editorial 13 Mars 2022, 12:45

Propaganda në faturën e dritave, Rama nuk mjafton

Nga Enton Abilekaj“Paketa e Rezistencës” nuk rezistoi as 24 orë, nuk mjaftoi as për të ulur pak numrin e protestuesve, as për të rrëzuar ndonjë prej kërkesave t...

Editorial 13 Mars 2022, 10:30

Humbësi etik

Nga Meri LikaNë politikë, ekziston një term për ata që humbasin dhe largohen me dinjitet, quhen Humbës Etik.  Humbësit etik janë ata që preferojnë më mirë të hu...

Editorial 11 Mars 2022, 17:50

Dy rastet e sindromës së të pasmes në ujë

Nga Meri LikaKemi një shprehje ne shqiptarët “i ra b*tha në ujë”. Në këtë situatë është sot lideri ynë suprem, pas protestave kundër rritjes pa frena dhe pa asn...

Duma e Alizoti në mbledhjen e Rithemelimit, Berisha: Do e merrni vesh në darkë

Duma e Alizoti në mbledhjen e Rithemelimit, Berisha: Do e merrni vesh në darkë

3 Komisionet në duart e Alibeajt, Berisha: Përpjekje Ramës për ta lënë vendin pa Opozitë

Miraka te Ligjet, Berisha: Bardhi të japë sqarime për vrasjen në Elbasan

Berisha: Alibeaj merr në mbledhje demokratë që nuk janë pjesë e grupit të PD

Berisha paralajmëron protesta: Droga është normë në polici, mjaftojnë dy vrasjet e fundit

Nesër zgjidhet kryesia e PD/ Berisha: Sot dorëzoj emrat

Pas Dumanit, Berisha thirrje Besian Xhixhës: Trego lidhjet e krimit me politikën

Berisha: Dumanit po i censurojnë dëshmitë, nxirrni tabulatet e Taulant Ballës me Suel Çelën

Berisha thirrje Nuredin Dumanit: Trego gjithçka, deri tani ke thënë ato që dimë të gjithë

Berisha: Gjykata Supreme janë Rama e Don Agaçio, gjthçka ndodh në dhomë këshillimi

Manja ‘pastroi’ dosjet, Berisha: Mafia e pronave u amnistua, mjafton të çojnë qesen në Apel

S'përmbahen! Bardhi: Mos më ngri zërin mua. Bushka: Flisni 7 veta në kor

PLAS KEQ te Ligjet/ Bushka: Ne jemi ndryshe Gazi, ty të është vrarë dikush në zonën elektorale

Raporti i Administratës Publike, Bardhi: Keni analizë për patronazhistët, keni marrë masa?

Raporti i Administratës Publike/ Alibeaj: Pse gjatë vitit zgjedhor ka pasur më shumë rekrutime?

Anëtarët e ish-sigurimit të Shtetit/ Alibeajt s'i pranohet kandidati, ngre zërin: Ja provat

Socialistët miratojnë të propozuarin e Berishës, Simon Miraka

Sherr te Ligjet/ Bardhi: Të pafytyrë, votuat të propozuarin e non-gratas. Bushka: Lëri patetizmat

Në qendër të Tiranës, aksidentohet autobusi i linjës së Institutit

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët

Trafikimi i qenieve njerëzore, Kim: Shqipëria ka ende punë për të bërë, SHBA s'ndalon ndihmën

Trafikimi i qenieve njerëzore, Osmani: Rrjetet kriminale kanë shfrytëzuar mungesën e rendit

Meta thirrje prokurorive: Hetoni trafikimin e qenieve njerëzore, fëmijët në rrezik