KRYESORET
Editorial

Kriza e PD, të negociosh votën për hir të unitetit fals

22 Mars 2022, 14:01 Nga DOSJA
Kriza e PD, të negociosh votën për hir të unitetit fals

Nga Dosja.al

Kryetari i një partie, sado të madhe, si rregull e jep dorëheqjen për shkak të rezultatit në zgjedhjet e pjesshme lokale. E shkruar apo e pashkruar, është një praktikë demokratike që kryetari i një partie jep dorëheqjen vetëm kur humbet zgjedhjet e përgjithshme. Nëse 6 marsi do të ishte një datë e zakonshme zgjedhjesh të pjesshme lokale, askush nuk do ta mendonte domosdoshmërinë e dorëheqjes së Lulzim Bashës, pavarësisht rezultatit turpërues.

Problemi i Bashës lindi, sepse 6 marsi nuk ishte një datë zgjedhjesh së pjesshme, por testi i së vërtetës, për legjitimitetin e dy lëvizjeve paralele brenda Partisë Demokratike. Ai do të sqaronte që në dy kuvende, me puthuajse 5 mijë delegatë secili, kush ishte i vërteti, mes dy vendimeve të marra, kush ishte legjitim, mes dy kundërshtarëve, kush kishte mbështetjen e anëtarësisë. Ajo që doli nga kutitë, tregoi se Foltorja, kishte prodhuar një Kuvend të shumicës. Pika e nisjes së vendimmarrjes ishte 11 dhjetori. Mbi bazën e atij Kuvendi duhej ndërtuar realiteti politik i PD-së. Mbi këtë realitet që ishte injoruar për 3 muaj, duhej të fillonte reflektimi i Partisë Demokratike.

Kjo do të thotë që vendimet e 11 dhjetorit, duke nisur nga shkarkimi i Kryetarit dhe Kryesisë dhe zëvendësimi i tyre me Komisionin e Rithemelimit, duheshin zbatuar të parat, për të kthyer legjitimitetin e mohuar. Nëse ata që kanë sot çelësat e dyerve të blinduara, ku mbajnë asetet e Partisë Demokratike, duhet të kishin dalë nga selia, për t’ua lënë vendin atyre që votoi Kuvendi legjitim, si hap i parë drejt bashkimit.

Pas vendosjes së legjitimitetit, duke njohur çdo vendim të 11 dhjetorit, të gjitha debatet politike, të gjitha propozimet, përfshirë edhe vendimin e Berishës për të kandiduar për kryetar, do të ishin pjesë e një diskutimi legjitim. Do të diskutohej për proçesin që ishte vendosur të fillonte sot dhe i gjithë presioni do të ishte mbi Berishën dhe Komisionin e Rithemelimit.

Në realitetin e 11 dhjetorit, që u konfirmua në 6 mars, Lulzim Basha nuk është kryetar, dhe si rrjedhim dorëheqja e tij ishte e pavlefshme, Enkelejd Alibeaj nuk është nënkryetar, prandaj komandimi i tij është i paligjshëm, Kryesia nuk ekziston, prandaj nuk mund të marrë vendime.

Problemi është që askush nuk niset nga legjitimiteti, as Berisha dhe grupimi i tij që përfitojnë. Ata janë gati ta negociojnë legjitimitetin për hir të asaj që e quajnë Bashkim. Megjithëse theksojnë se bashkimi duhet të bëhet mbi votën e lirë, janë gati ta negociojnë pa mandat atë që Kuvendi i 11 dhjetorit vendosi dhe elektorati opozitar i 6 marsit konfirmoi me votën e lirë.

Pala e Lulzim Bashës, pavarësisht katastrofës elektorale, vendosi të vazhdojë në rrugën jolegjitime, duke ndryshuar taktikë. Me dorëheqjen e djeshme, ata duan të ushtrojnë presion mbi Berishën, që edhe ai të bëjë një hap pas dhe, duke mbajtur çelësat e Partisë, të zhvillojnë një proces pajtimi me Foltoren, ta shoqërojnë me një proces votimi pas më shumë se 1 viti, pasi të kenë humbur edhe zgjedhjet lokale dhe të sigurohen që numërues do jetë i njëjti Jemin që e ka nxjerrë Bashën kryetar 2 herë. Kështu do të rizgjedhin Bashën, do të mbajnë zyrat, por do të kenë rikthyer edhe votat, nëpërmjet tërheqjes së Berishës. Basha dha dorëheqjen, por nuk hoqi dorë.

Është edhe një palë e tretë, që niset nga të njëjtat premisa me grupin e Bashës, por që duan të përfitojnë nga kriza, pavarësisht nëse sjellin një krizë më të madhe. E injorojnë njësoj realitetin e 11 dhjetorit që u konfirmua në 6 mars, por brenda ilegjitimitetit që ka grupi i vulës, kërkuan me ngulm dorëheqjen e Lulzim Bashës, që të mund të merrnin fraksionin në dorë, bashkë me asetet e PD-së dhe të ngrenë me to një karrierë. Dallimi i vetëm i tyre me Bashën, është Basha. Ata duan një PD po kaq jolegjitime, po kaq jopërfaqësuese, me po atë rezultat katastrofik, vetëm pa Bashën.

Në këto kushte, Berisha po tenton të krijojë një situatë paqeje me një grupim që votën e sheh si armiken e vet dhe më shumë se përpara 6 marsit, po insiston në injorimin e saj. Megjithëse vetë e thekson “bashkimin nëpërmjet votës”, ky proces po humbet nëpër negociata të kota, me njerëz që nuk kanë asnjë qëllim të ngrenë PD-në, nuk e njohin parimin e votës së lirë, pra nuk i bashkon asgjë as me idetë dhe as me interesat politike të atyre që votuan më 11 dhjetor dhe 6 mars.

Zvarritja e zgjidhjes, vetëm për selinë, duket se po e bjerr besimin e atyre që votuan Berishën, për të mos lejuar mbivendosjen e demokracisë, me urdhëra ambasadash dhe për të rindërtuar një parti mbi bazën e votës.

Në vend të kësaj që po bën, grupi i Rithemelimit, duhet të vendosë parimet dhe interesat si kusht për bashkim, që grupi i të humburve, ose të bashkohet mbi to, ose të zhduket si deputetët e turpit që zunë vendet e opozitës në 2019. Vërtet mund të humbasin vulën dhe emrin, por 6 marsi tregoi se emri dhe vula nuk vlejnë përpara lidershipit dhe demokracisë. Mbi këtë bazë mund të ndërtohet një koalicion më i fortë se bashkimi formal i PD-së./Dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Sondazh

Poll

Editorial 22 Mars 2022, 09:16

Iku apo s’iku?

Nga Meri LikaLulzim Basha dje bëri një hap pas. Nuk them dorëheqje sepse vetëm e tillë nuk mund të quhet. Sipas mendimit tim, media gaboi kur e quajti dorëheqje...

Editorial 21 Mars 2022, 19:15

Basha dështoi edhe me dorëheqjen

Nga Enton AbilekajTIRANË– Dorëheqja si akt personal nuk mund të mos përshëndetet. Pavarësisht vonesës, pavarësisht pasojave, është gjithmonë një mund...

Editorial 16 Mars 2022, 11:03

Çfarë ndodh pas Ukrainës

Nga Ben BlushiSa më shumë lexoj shtypin perëndimor, aq më shumë besoj se bota jeton në të shkuarën. Nuk lexon dot asgjë për të ardhmen. Ka qindra pyetje për sot...

Editorial 15 Mars 2022, 08:00

Qenkam me Putinin dhe s’e paskam ditur!

Nga Meri Lika Që ta dini, dje e mora vesh se unë jam me Putinin dhe sa për dijeni këtë nuk e mora vesh nga persiatjet e mia. Pozicionin tim të armikut, ma sqaro...

Editorial 13 Mars 2022, 12:45

Propaganda në faturën e dritave, Rama nuk mjafton

Nga Enton Abilekaj“Paketa e Rezistencës” nuk rezistoi as 24 orë, nuk mjaftoi as për të ulur pak numrin e protestuesve, as për të rrëzuar ndonjë prej kërkesave t...

Editorial 13 Mars 2022, 10:30

Humbësi etik

Nga Meri LikaNë politikë, ekziston një term për ata që humbasin dhe largohen me dinjitet, quhen Humbës Etik.  Humbësit etik janë ata që preferojnë më mirë të hu...

Editorial 11 Mars 2022, 17:50

Dy rastet e sindromës së të pasmes në ujë

Nga Meri LikaKemi një shprehje ne shqiptarët “i ra b*tha në ujë”. Në këtë situatë është sot lideri ynë suprem, pas protestave kundër rritjes pa frena dhe pa asn...

'Faleminderit përfaqësues të DASH'/ Çupi ngatërrohet në Komision, buzëqesh: S'keni shansin

'Faleminderit përfaqësues të DASH'/ Çupi ngatërrohet në Komision, buzëqesh: S'keni shansin

Rrëfimi i Dumanit/ Berisha: S’kisha dëgjuar që bandat rivale të merrnin të njëjtin vrasës

PPE për krizën në PD? Berisha: S’e di, e vlerësojmë, disa nga ne do shkojnë

Berisha korrigjohet: Ia paskam thënë gabim emrin Dumanit, e paska Nuredin

Duma e Alizoti në mbledhjen e Rithemelimit, Berisha: Do e merrni vesh në darkë

3 Komisionet në duart e Alibeajt, Berisha: Përpjekje Ramës për ta lënë vendin pa Opozitë

Miraka te Ligjet, Berisha: Bardhi të japë sqarime për vrasjen në Elbasan

Berisha: Alibeaj merr në mbledhje demokratë që nuk janë pjesë e grupit të PD

Berisha paralajmëron protesta: Droga është normë në polici, mjaftojnë dy vrasjet e fundit

Nesër zgjidhet kryesia e PD/ Berisha: Sot dorëzoj emrat

Pas Dumanit, Berisha thirrje Besian Xhixhës: Trego lidhjet e krimit me politikën

Berisha: Dumanit po i censurojnë dëshmitë, nxirrni tabulatet e Taulant Ballës me Suel Çelën

Berisha thirrje Nuredin Dumanit: Trego gjithçka, deri tani ke thënë ato që dimë të gjithë

Berisha: Gjykata Supreme janë Rama e Don Agaçio, gjthçka ndodh në dhomë këshillimi

Manja ‘pastroi’ dosjet, Berisha: Mafia e pronave u amnistua, mjafton të çojnë qesen në Apel

S'përmbahen! Bardhi: Mos më ngri zërin mua. Bushka: Flisni 7 veta në kor

PLAS KEQ te Ligjet/ Bushka: Ne jemi ndryshe Gazi, ty të është vrarë dikush në zonën elektorale

Raporti i Administratës Publike, Bardhi: Keni analizë për patronazhistët, keni marrë masa?

Raporti i Administratës Publike/ Alibeaj: Pse gjatë vitit zgjedhor ka pasur më shumë rekrutime?

Anëtarët e ish-sigurimit të Shtetit/ Alibeajt s'i pranohet kandidati, ngre zërin: Ja provat

Socialistët miratojnë të propozuarin e Berishës, Simon Miraka

Sherr te Ligjet/ Bardhi: Të pafytyrë, votuat të propozuarin e non-gratas. Bushka: Lëri patetizmat

Në qendër të Tiranës, aksidentohet autobusi i linjës së Institutit

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë