LIVE UPDATES
Bota

Luftë civile, shkatërrim, varfëri e tejskajshme, por Asad e ka të garantuar fitoren e zgjedhjeve në Siri

23 Maj 2021, 08:42 Nga DOSJA
Luftë civile, shkatërrim, varfëri e tejskajshme, por Asad e ka

SIRI– Hera e fundit që Siria mbajti zgjedhjet presidenciale, në 2014, nuk kishte asnjë pikëpyetje nëse presidenti Bashar-Al Asad do të fitonte, por me forcat e opozitës në kontroll të qyteteve të vendit, si dhe rrethinat e Damaskut, e ardhmja e tij ishte ende larg nga e sigurta.

Sipas Guardian, shtatë vjet më vonë, pasi aleatët rusë dhe iranianë të regjimit ndërhynë dhe kthyen rrjedhën e luftës, pjesa më e madhe e Sirisë tani është përsëri nën kontrollin e Asadit. Të Mërkurën, qytetarët e tij do të kthehen në kabinat e votimit për një shfaqje të mashtruar demokratike të krijuar për t’i dhënë presidentit një lustrim të legjitimitetit si brenda dhe jashtë vendit.

Fushata e këtij viti filloi pasi gjykata supreme kushtetuese miratoi tre nga 51 aplikime për kandidatë një javë më parë: Abdullah Salloum Abdullah, një ish anëtar i autoritetit legjislativ të Sirisë; Mahmoud Ahmad Marie, i cili është pjesë e bisedimeve të paqes të sponsorizuara nga KB në Gjenevë; dhe vetë Asadin.

Ndërsa Asad është i sigurt për të fituar një mandat të katërt shtatë-vjeçar, të tre kandidatët janë zotuar të rregullojnë ekonominë, e cila u shemb vitin e kaluar nën peshën e luftës, sanksioneve dhe Covid-19, dhe për të sjellë pesë milion refugjatë të vendit në shtëpi. Abdullah bëri gjithashtu një premtim të guximshëm për të trajtuar korrupsionin, i cili është sistematik në Siri.

Një amnisti në fillim të këtij muaji për më shumë se 400 nëpunës civilë, gjyqtarë, avokatë dhe gazetarë të arrestuar në një goditje ndaj mospajtimit të mediave sociale është parë gjerësisht nga aktivistët e të drejtave dhe të dashurit e dhjetëra mijëra të burgosurve që ende mungojnë në burgjet e regjimit si shërbimi ndaj normave demokratike para sondazhit.

Një përplasje në vlerën e paundit sirian në fillim të vitit 2020 do të thotë që rreth 90% e njerëzve që jetojnë në zona të kontrolluara nga regjimi tani po jetojnë në varfëri të thellë. Kritika publike e përkeqësimit të kushteve të jetesës nuk tolerohet, por edhe kështu, situata ka shkaktuar trazira në zonat e Sirisë ku kontrolli I regjimit është më I butë. Në Sweida me shumicë druze, në jug-perëndim, tabelat zgjedhore të ngritura javën e kaluar u grisën dhe u spërkatën me bojë të kuqe brenda disa orësh.

Siria është qeverisur nga familja Assad që nga viti 1970, pas së cilës parlamenti dhe qeveria u zhveshën nga shumë kompetenca vendimmarrëse dhe pozicione të rëndësishme të mbushura me besnikë ndërsa partia Ba’ath punoi për të konsoliduar statusin e saj si “udhëheqës i shtetit dhe shoqërisë’’

Bashar ishte zgjedhja e tretë si pasardhës i babait të tij, Hafez, duke marrë përsipër detyrën pas vdekjes së këtij të fundit në 2000. Oftalmologu me sjellje të butë pretendoi se donte të sillte reforma të mirëfillta politike në vend, por përfundoi duke shkaktuar edhe më shumë brutalitet se i ati. Protestat në rrugë gjatë pranverës arabe në 2011 u pritën me dhunë ekstreme nga shteti i policisë dhe u shndërruan në një luftë civile komplekse dhe të paqëndrueshme.

(d.a/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota abdullah salloum abdullah bashar-al asad mahmoud ahmad marie zgjedhjet ne siri abdullah salloum abdullah bashar-al asad mahmoud ahmad marie zgjedhjet ne siri

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 31 mars

Dosja Sot Date 31 mars

Lefter Alla në burg, Këshilli Bashkiak i Bulqizës zgjedh kryetarin e ri

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive