LIVE UPDATES
Bota

LUFTA/ Bombardime në jug, Guterres takohet me Putin, Lavrov: Rrezikojmë Luftë të 3 Botërore

26 Prill 2022, 06:37 Nga DOSJA
LUFTA/ Bombardime në jug, Guterres takohet me Putin, Lavrov:

UKRAINË– Lufta në Ukrainë hyn sot në ditën e saj të 62-të të saj. Në ditën e sotme paralajmërimi i lëshuar nga ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov ka shkaktuar shumë reagime. Lavrov është shprehur se shpërthimi i një Lufte të Tretë Botërore është një “rrezik real”, edhe nëse hipoteza e një konflikti bërthamor është “e papranueshme”.

Zyrtarët ukrainas thonë se luftimet e ashpra kanë vazhduar të martën në rajonet lindore të Donetsk dhe Luhansk. Pavlo Kyrylenko, kreu i administratës ushtarake rajonale të Donetskut, tha se forcat ruse kishin nisur sulme me raketa kundër qytetit Avdiivka, afër vijës së frontit.

Spitali Qendror i qytetit, një shkollë dhe ndërtesa të larta u prekën. Sot bombardimet vazhdojnë pothuajse përgjatë gjithë vijës së frontit. Të paktën dy civilë dihet se kanë vdekur aktualisht,” tha Kyrylenko.

Kyrylenko tha se një tjetër përpjekje ruse për të sulmuar qytetin e afërt të Mariinka ishte zmbrapsur. Edhe rusët kishin lënë pa energji elektrike qytetin Krasnohorivka pasi kishin dëmtuar një transformator.

Gjenerali i lartë amerikan Mark Milley tha të martën se ai beson se “ajo që është në rrezik” në këtë luftë “është shumë më e madhe se Ukraina”. Milley, kryetari i Shefave të Përbashkët të Shtabit, tha që është në rrezik siguria e Evropës që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore. Milley vazhdoi duke thënë se nëse Rusia shpëton nga agresioni i saj në Ukrainë “pa kosto”, atëherë “i ashtuquajturi rendi ndërkombëtar”.

Diplomatët amerikanë u kthyen në Ukrainë sot për herë të parë që kur Rusia pushtoi Ukrainën, sipas një burimi të njohur me këtë çështje. Diplomatët kaluan në vend nga Polonia dhe udhëtuan në qytetin perëndimor të Lviv për një udhëtim ditor, sipas burimit. Vizita vjen pasi Sekretari Amerikan i Shtetit Antony Blinken i tha presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky se SHBA do të dërgonte diplomatë në vend duke filluar nga kjo javë kur ai vizitoi kryeqytetin ukrainas gjatë fundjavës. Departamenti planifikon të rivlerësojë situatën e sigurisë për udhëtimet ditore të diplomatëve në Lviv vazhdimisht, tha burimi.

Një urë rrugore dhe hekurudhore në grykëderdhjen e lumit Dniester në jugperëndim të Ukrainës është dëmtuar rëndë nga një shpërthim. Ura, e cila është afër qytetit të Odesa-s, duket se është dëmtuar nga një goditje raketore. “Rrethanat dhe informacionet për viktimat janë duke u sqaruar”, thanë autoritetet. Pamjet nga vendi i ngjarjes tregojnë dëme të shumta në pjesën e rrugës së urës.

Ministria e jashtme e Kinës tha të martën se “askush nuk dëshiron të shohë shpërthimin e një lufte të tretë botërore”, pas komenteve të Lavrov se rreziku i luftës bërthamore ishte një rrezik real. Në një intervistë të transmetuar në televizionin rus të hënën, Lavrov u pyet për rreziqet e një lufte të tretë botërore në krahasim me krizën e raketave Kubane në 1962.

OKB-ja po heton 300 vrasje të paligjshme në Ukrainë, tha të martën për CNN kreu i misionit të saj monitorues në vend, Matilda Bogner. Duke folur në CNN Newsroom, Bogner tregoi shkallën e mizorive civile që misioni ka dokumentuar gjatë gjithë luftës deri më tani, duke përfshirë rastet e dhunës seksuale dhe ndalimet arbitrare. Deri më tani, misioni ka dokumentuar deri në 5,000 viktima civile, tha Bogner, duke vënë në dukje se numri aktual do të jetë “mijëra” më i lartë. Aktualisht, OKB-ja po heton 150 raste të zhdukjeve me forcë.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Putin: Përpjekjet për marrëveshje janë penguar nga pretendimet për mizoritë në Bucha

Rusia dëbon 4 diplomat suedez, Ann Linde: Veprim i pajustifikueshëm, do tu përgjigjemi

Lajçak: Ukraina para Ballkanit Perëndimor në BE!

Putini përballë asaj që nuk dëshironte: Ushtria e Ukrainës më afër Perëndimit

Gjashtë gra nga Ukraina stërviten në Kosovë për të çaktivizuar minat

Putin i kujton pavarësinë e Kosovës, Guterres: Nuk e njohim

Blinken: Putin nuk është serioz që t’i japë fund luftës përmes diplomacisë

Putin: Bisedimet me Ukrainën do të vazhdojnë online, situata në Mariupol është tragjike

Lufta në Ukrainë, BB: Do të ketë çmime të larta të ushqimit dhe energjisë për tre vjet

Kremlini: Mbretëria e Bashkuar po provokon Ukrainën për të sulmuar Rusinë

Raportet: Rusia ndalon furnizimin me gaz në Poloni

Çfarë mësuam nga deklaratat e Lavrov dhe Guterres?

OKB-ja duhet të tregojë se mund të ndihmojë Ukrainën

Monument i një miqësie që nuk ekziston më

Lufta në Ukrainë, si shkoi takimi në Ramstein i Lloyd Austin?

Shpërthimet në Transnistrisë, Moldavia rrit sigurinë, Presidentja: Rrini të qetë

Lufta në Ukrainë, diplomatët amerikanë rikthehen në Lviv pas vizitës së Blinken

Ku është Transnistria dhe pse ka rëndësi?

Gjykata ruse urdhëron sekuestrimin e pronave të Google dhe rreth 7 milionë dollarë fondeve

‘Nivelet e rrezatimit në Çernobil janë anormale’, Grossi: Pushtimi rus shumë i rrezikshëm

Analiza e “Financial Times”: Pse Putini është i orientuar drejt një lufte të zgjatur

Erdogan telefonon Putin, insiston në një takim dypalësh midis tij dhe Zelenskyt në Stamboll

Moldavia shpall “alarm të kuq”, pas sulmit të sotëm nga trupat ruse

Gjermania do të dërgojë tanke në Ukrainë

Ekipi vullnetarë ‘WCK’ bëjnë 12 mijë sanduiçe në ditë për civilët në Ukrainë

Trupat ruse sulmojnë rajonin e shkëputur të Moldavisë

U kap nga forcat ruse, familja e ushtarit britanik i kërkon ndihmë kryeministrit Johnson

Rusia pretendon se vrau 500 ushtarë ukrainas brenda natës

Mbretëria e Bashkuar dërgon 22 ambulanca dhe 40 makina zjarrfikëse në Ukrainë

FOTO/ Shkatërimi i Mariupolit nga sulmet e vazhdueshme ruse

Humbi të bijën dhe bashkëshorten, ukrainasi: Bota ime u shkatërrua nga një raketë ruse

Ministri i Jashtëm i Ukrainës i përgjigjet Lavrovit: Moska po e ndjen humbjen…

Mesazhi i ri nga Zelenskyy: Rusia nuk do të arrijë asgjë në luftën e saj

Lufta në Ukrainë! Shefi i OKB-së shkon sot në Moskë, takohet me Putin

Kërcënimet ruse! Finlanda dhe Suedia: Në maj aplikojnë për në NATO

Lavrov: Rrezikojmë një Luftë të Tretë Botërore, kërcënimi i luftës bërthamore është real

(A.B)/Dosja.al

Aksidenti i rëndë në Tiranë, si mund të shmangen ngjarje të tilla?

View Results

bota bota lufta ukraine-rusi lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni