KRYESORET
Editorial

Lakimi i emrit oligarki në të gjitha trajtat e qeverisë

30 Mars 2022, 18:34 Nga DOSJA
Lakimi i emrit oligarki në të gjitha trajtat e qeverisë

Nga Meri Lika

Sot, tek dëgjova kryeministrin i cili përpiqej të sqaronte biznesin e madh, se në Shqipëri nuk ka oligark, sepse sipas tij oligarkët janë “njerëz të pasur që marrin vendime politike” dhe të tillë tek ne nuk ka, unë iu drejtova fjalorit të gjuhës shqipe për të qenë më e saktë në atë që dua të them në këtë shkrim.

OLIGARKI f.

1. hist. Formë qeverisjeje në kohët e vjetra e në mesjetë, kur pushtetin e kishte në duart e veta një rreth i ngushtë njerëzish. Oligarkia aristokrate.

2. Qeverisje e një rrethi të ngushtë njerëzish që ushtrojnë kontroll politik dhe ekonomik veçanërisht për arsye vetjake dhe korruptive. përmb. grupi i vogël sundues në këtë formë qeverisjeje. Oligarkia e komunistëve.

3. Shtet i cili është nën kontrollin e një oligarkie. Ky vend është oligarki.

Pra sipas fjalorit nuk janë njerëz të pasur që marrin vendime politike, siç na sqaron kryeministri ynë por, është qeverisje e një rrethi të ngushtë njerëzish që ushtrojnë kontroll politik dhe ekonomik veçanërisht për arsye vetjake dhe korruptive. Firmosjen nga qeveria, brenda një dite, të 17 procedurave për t’i hapur rrugën një prej aferave më të mëdha të korrupsionit në vendin tonë, kryeministri në deklarimin e tij në komisionin parlamentar e quajti si funksionim perfekt të makinerisë qeveritare. Është shumë e habitshme që në lidhje me këtë aferë qeveria funksionoi në mënyrë perfekte por funksionon si ingranazh i thyer për rritjen e çmimeve.

Unë si qytetare jashtë antarësisë politike, jashtë qeverisë, jashtë korrupsionit dhe përfitimeve qeveritare, kuptoj se makineria qeveritare funksionoi në perfeksion sepse ka qenë nën urdhërat dhe presionin e një rrethi të ngushtë njerëzish të cilët ushtrojnë kontroll politik dhe ekonomik veçanërisht për arsye vetjake dhe korruptive. Unë si qytetare, i them këtij gjeli që e ka kthyer qeverinë në një mall të madh plehu me servilë, delirant dhe sahanlëpirës se, po, ne jemi nën kontrollin e një oligarkie.

Përse e them këtë?

Sepse ashtu si në një sistem oligarkik ne jemi nën një sistem politik që ka konotacione të mëdha negative. Në këtë kuptim, zbatimi i ligjeve dhe korrupsioni i ushtruar përfundojnë në shtrembërim të sistemit ekonomik dhe social në vend. Sepse tek ne ka vdekur konkurrenca mes kompanive serioze, sepse ndarja e burimeve ekonomike bëhet jo sipas nevojave por sipas interesave. Sepse tek ne ka pabarazi të madhe ekonomike. Sepse përditë po krijohet një tensioni social për shkak të mosefikasitetit të shtetit. Sepse strukturat demokratike janë thyer totalisht duke arritur deri në blerjen dhe mpirjen e opozitës. Sepse kudo jemi të rrethuar nga prania e korrupsionit dhe përvetësimit.

Sepse në asnjë hallkë të shtetit nuk ekzistojnë sisteme të drejta dhe të barabarta për të gjithë.

Sot kryeministri kërkoi të fshihej pas biznesit të madh duke i thënë se ne, qytetarët, i quajmë ata oligarkë.

Unë e di se bizneset, sidomos biznesi i madh (jo oligarku se ai nuk është biznes i madh) nuk e ka harruar se në këto 9 vjet të kësaj qeverisjeje, asnjë reformë fiskale nuk u hartua duke u marrë edhe mendimi i biznesit. Biznesi i madh, jo oligarku, nuk ka harruar se në kohën e pandemisë kjo qeverisje e la në rrugë biznesin e madh, madje e kërcënoi se nëse nuk mbanin me pagë punëtorët që do të qëndronin në shtëpi, ai, pra qeveria e tij do t’iu kontrollonte të gjitha pasuritë. Biznesi i madh, jo oligarku, nuk ka harruar se rritja e pagës minimale në funksion të votave të këtij pushteti, sa herë që ka pasur zgjedhje, ka rënduar vetëm mbi xhepin e biznesit.

Biznesi i madh, jo oligarku, nuk ka harruar se sapo erdhi në pushtet kjo qeveri e rriti tatim fitimin nga 10 në 15%.

Biznesi i madh, jo oligarku, sërish nuk harron se që ky pushtet hajdutësh, oligarkësh, servilësh, dallkaukësh dhe delirantësh të mbajë karrigen, edhe pasojat e krizës ia ngarkuan këtij biznesi me rrijen e nivelit të pagës minimale.

E lakova fjalën OLIGARK dhe është e habitshme se ajo lakohet pa asnjë problem në të gjitha rasat dhe në të gjitha trajtat që merr qeveria sepse kjo fjalë është pikërisht lakimi i emrit të këtij pushteti./Dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Sondazh

Poll

Editorial 29 Mars 2022, 13:07

Si ndodhi metamorfoza e Vladimir evropianit

TIRANË– Çfarë ka ndodhur në këto njëzet vjet, për të transformuar një partner dhe aleat të mundshëm në një kryqtar antiperëndimor dhe një tira...

Editorial 26 Mars 2022, 16:31

Alibeaj, një hapësirë më shumë mes fjalëve

Nga Meri LikaNjerëzit të cilët përdorin përzgjatje, më të mëdha se sa duhet, në hapësirat mes fjalëve, apo që përpiqen t’iu japin vend e pa vend intesitet fjalë...

Editorial 24 Mars 2022, 10:41

Gjyshja e Kosovës

Nga Enver RobelliJemi shoqëri që harron shpejt. Të etur pas zhurmës së përditshme politike, të përplasur në vorbullin e intrigave, kombinimeve paraelektorale, p...

Editorial 23 Mars 2022, 14:23

Pse të ndalemi vetëm tek oligarkët rusë?

Nga Yanis VaroufakisMjaftoi që Roman Abramovich, i sapo shënjestruar nga sanksionet e Mbretërisë së Bashkuar ndaj oligarkëve rusë, të njoftonte se po shiste klu...

Editorial 22 Mars 2022, 09:16

Iku apo s’iku?

Nga Meri LikaLulzim Basha dje bëri një hap pas. Nuk them dorëheqje sepse vetëm e tillë nuk mund të quhet. Sipas mendimit tim, media gaboi kur e quajti dorëheqje...

Editorial 21 Mars 2022, 19:15

Basha dështoi edhe me dorëheqjen

Nga Enton AbilekajTIRANË– Dorëheqja si akt personal nuk mund të mos përshëndetet. Pavarësisht vonesës, pavarësisht pasojave, është gjithmonë një mund...

Editorial 16 Mars 2022, 11:03

Çfarë ndodh pas Ukrainës

Nga Ben BlushiSa më shumë lexoj shtypin perëndimor, aq më shumë besoj se bota jeton në të shkuarën. Nuk lexon dot asgjë për të ardhmen. Ka qindra pyetje për sot...

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët

Trafikimi i qenieve njerëzore, Kim: Shqipëria ka ende punë për të bërë, SHBA s'ndalon ndihmën

Trafikimi i qenieve njerëzore, Osmani: Rrjetet kriminale kanë shfrytëzuar mungesën e rendit

Meta thirrje prokurorive: Hetoni trafikimin e qenieve njerëzore, fëmijët në rrezik

Zgjedhja e pasardhësit, Meta: Kuvendi të bëjë punën e tij, Opozita më e mirë janë shqiptarët

"Kush e bëri hapin e parë?"/ Pajtimi me Kim, Meta: S'shoh asnjë problem...

Tifozët terror në Tiranë, nën pushtim kryeqytetin, kros tek Kryeministria

Aksident i trefishtë në Vlorë, makinat bëhen 'copash' në Skelë, shkak shpejtësia

Makina e policisë e dhunuar, gjendet një thikë në vendngjarje

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar