KRYESORET
Editorial

Alibeaj, një hapësirë më shumë mes fjalëve

26 Mars 2022, 16:31 Nga DOSJA
Alibeaj, një hapësirë më shumë mes fjalëve

Nga Meri Lika

Njerëzit të cilët përdorin përzgjatje, më të mëdha se sa duhet, në hapësirat mes fjalëve, apo që përpiqen t’iu japin vend e pa vend intesitet fjalëve, sipas mendimit tim, nuk kanë argument, por mendojnë se mund të imponohen mes rëndimit që i bëjnë gjuhës. Është njëjtë si të mos e klikosh vetëm një herë tastin space por ta mbash atë të shtypur dhe si pasojë e këtij procesi, fjalët në shkrim dalin si zgjatime të cilat orvaten të afrohen për të krijuar kuptim por, largësia nuk i lejon dhe atëherë mendimi del i gjymtuar.

Intonacioni që Enkelejd Alibeaj i jep oratorisë së tij, është tamam si një fjali me më shumë se një hapësirë mes fjalëve. Ngritjet dhe uljet e zërit, apo theksi imponues që ai përpiqet të përdor, sidomos më e theksuar nga dita kur iu dha detyra për të mbajtur të ngrohtë karrigen e Lulëzim Bashës derisa ky i fundit të “rikthehet furishëm” pas takimeve që është duke kryer me fshatarët, është shembulli më i mirë, i cili e vërteton atë që unë them më sipër.

Sot duke e dëgjuar të shprehej i prerë se Sali Berisha duhet të ikte nga Partia Demokratike, mendova me vete: “Si do bënte Alibeaj, po të kishte lindur shumë vite përpara, në kohën e filmave pa zë?”. Pas 6 marsit, shpesh kemi dëgjuar e lexuar shprehjen “pakica nuk mund t’i imponohet shumicës” apo “pakica nuk mund t’i vendosë kushte shumicës” por, mesa duket kjo gjë nuk vlen për zotin Alibeaj dhe pakicën e tyre.

Edhe sot pasi gjykata foli, kryetari i komanduar, me intesitetet e tij të zërit dhe me distancat mes fjalëve, u orvat të na bind se pakica është shumicë dhe se ajo duhet të komandojë. Është shumë e çuditshme se si është e mundur që këta njerëz nuk arrijnë të kuptojnë qesharakëzimin që po iu ndodh me figurat dhe karrierat e tyre politike!

Populli opozitar foli, madje foli 3 herë.

Herën e parë foli në kuvendin e 11 dhjetorit kur mbushi shkallët e stadiumit, herën e dytë, foli në kuvendin e 18 dhjetorit, kur braktisi shkallët e pallatit të kongreseve dhe herën e tretë foli në 6 mars kur partisë së vulës, selisë dhe logos i dha goditjen e fundit knock doën.

Ky grusht njerëzish, i cili po vazhdon të na shesë moral e dashuri, do të duhet të kishte pakëz fare dinjitet që në këtë moment, të mund të dalë pa turp nga e gjithë kjo betejë e pakuptimtë ndezur brenda partisë më të madhe opozitare. Nëse do vazhdojnë me ankimime, apelime, kushtëzime, amerikanizime, moralizime dhe dashurizime idiote, keq më vjen por më duhet ta them se në fund do ngelen në histori si politikanë karagjozë madje shumë më shumë të tillë, se deputetët e opozitës së re në parlamentin e kaluar.

Më bëjnë shumë për të qeshur kur flasin për dashurinë e madhe ndaj demokratëve kundër të cilëve blinduan partinë, ndaj parimeve të lirisë dhe të demokracisë me kuvendin e 5004 delegatëve, kur flasin për dashurinë e madhe që Amerika ka për ta (po pse dreqin nuk fituan as në prill e as në mars kur e kishin Amerikën me vete?), kur flasin për shumë e shumë dashuri të tjera, të cilat po ua bëjnë jetën shumë të vështirë e megjatë ata qëndrojnë dhe i përballojnë ( si super heroi ynë, Alibeaj, me 10 funksione).

Thonë se në dashuri dhe në luftë gjithçka lejohet, a thua të jenë duke ia lejuar vetes këtë karagjozllëk për hirë të dashurive që përmenda më lart?!/Dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Sondazh

Poll

Editorial 24 Mars 2022, 10:41

Gjyshja e Kosovës

Nga Enver RobelliJemi shoqëri që harron shpejt. Të etur pas zhurmës së përditshme politike, të përplasur në vorbullin e intrigave, kombinimeve paraelektorale, p...

Editorial 23 Mars 2022, 14:23

Pse të ndalemi vetëm tek oligarkët rusë?

Nga Yanis VaroufakisMjaftoi që Roman Abramovich, i sapo shënjestruar nga sanksionet e Mbretërisë së Bashkuar ndaj oligarkëve rusë, të njoftonte se po shiste klu...

Editorial 22 Mars 2022, 09:16

Iku apo s’iku?

Nga Meri LikaLulzim Basha dje bëri një hap pas. Nuk them dorëheqje sepse vetëm e tillë nuk mund të quhet. Sipas mendimit tim, media gaboi kur e quajti dorëheqje...

Editorial 21 Mars 2022, 19:15

Basha dështoi edhe me dorëheqjen

Nga Enton AbilekajTIRANË– Dorëheqja si akt personal nuk mund të mos përshëndetet. Pavarësisht vonesës, pavarësisht pasojave, është gjithmonë një mund...

Editorial 16 Mars 2022, 11:03

Çfarë ndodh pas Ukrainës

Nga Ben BlushiSa më shumë lexoj shtypin perëndimor, aq më shumë besoj se bota jeton në të shkuarën. Nuk lexon dot asgjë për të ardhmen. Ka qindra pyetje për sot...

Editorial 15 Mars 2022, 08:00

Qenkam me Putinin dhe s’e paskam ditur!

Nga Meri Lika Që ta dini, dje e mora vesh se unë jam me Putinin dhe sa për dijeni këtë nuk e mora vesh nga persiatjet e mia. Pozicionin tim të armikut, ma sqaro...

Rrëfimi i Dumanit/ Berisha: S’kisha dëgjuar që bandat rivale të merrnin të njëjtin vrasës

Rrëfimi i Dumanit/ Berisha: S’kisha dëgjuar që bandat rivale të merrnin të njëjtin vrasës

PPE për krizën në PD? Berisha: S’e di, e vlerësojmë, disa nga ne do shkojnë

Berisha korrigjohet: Ia paskam thënë gabim emrin Dumanit, e paska Nuredin

Duma e Alizoti në mbledhjen e Rithemelimit, Berisha: Do e merrni vesh në darkë

3 Komisionet në duart e Alibeajt, Berisha: Përpjekje Ramës për ta lënë vendin pa Opozitë

Miraka te Ligjet, Berisha: Bardhi të japë sqarime për vrasjen në Elbasan

Berisha: Alibeaj merr në mbledhje demokratë që nuk janë pjesë e grupit të PD

Berisha paralajmëron protesta: Droga është normë në polici, mjaftojnë dy vrasjet e fundit

Nesër zgjidhet kryesia e PD/ Berisha: Sot dorëzoj emrat

Pas Dumanit, Berisha thirrje Besian Xhixhës: Trego lidhjet e krimit me politikën

Berisha: Dumanit po i censurojnë dëshmitë, nxirrni tabulatet e Taulant Ballës me Suel Çelën

Berisha thirrje Nuredin Dumanit: Trego gjithçka, deri tani ke thënë ato që dimë të gjithë

Berisha: Gjykata Supreme janë Rama e Don Agaçio, gjthçka ndodh në dhomë këshillimi

Manja ‘pastroi’ dosjet, Berisha: Mafia e pronave u amnistua, mjafton të çojnë qesen në Apel

S'përmbahen! Bardhi: Mos më ngri zërin mua. Bushka: Flisni 7 veta në kor

PLAS KEQ te Ligjet/ Bushka: Ne jemi ndryshe Gazi, ty të është vrarë dikush në zonën elektorale

Raporti i Administratës Publike, Bardhi: Keni analizë për patronazhistët, keni marrë masa?

Raporti i Administratës Publike/ Alibeaj: Pse gjatë vitit zgjedhor ka pasur më shumë rekrutime?

Anëtarët e ish-sigurimit të Shtetit/ Alibeajt s'i pranohet kandidati, ngre zërin: Ja provat

Socialistët miratojnë të propozuarin e Berishës, Simon Miraka

Sherr te Ligjet/ Bardhi: Të pafytyrë, votuat të propozuarin e non-gratas. Bushka: Lëri patetizmat

Në qendër të Tiranës, aksidentohet autobusi i linjës së Institutit

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët