Politike

Kriza politike/ Basha një orë në zyrën e Metës, presidenti njofton konferencë për mediat: I hapur për çdo pyetje

 • Rama fluturon në Vienë, të premten takon Merkel
 • Takimi, i cili zgjati për rreth 60 minuta, u zhvillua në ambientet e Presidencës dhe se gjatë tij u diskutua lidhur me situatën politike në vend.
  Featured image of article: Kriza politike/ Basha një orë në zyrën e Metës, presidenti njofton konferencë për mediat: I hapur për çdo pyetje Lulzim Basha dhe Ilir Meta

  TIRANË- Kryedemokrati Lulzim Basha ka zhvilluar një takim urgjent me presidentin e vendit, Ilir Metën.

  Takimi, i cili zgjati për rreth 60 minuta, u zhvillua në ambientet e Presidencës dhe se gjatë tij u diskutua lidhur me situatën politike në vend.

  Vetëm tre ditë më parë, kreu i shtetit doli para Komisionit Hetimor gjatë seancës për shkarkimin e tij dhe arsyetoi se zgjedhjet i anuloi pasi kishte informacione se Kuvendi do të digjej më 8 qershor. Informacion për të cilin kishte informuar edhe Bashën.

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Nga ana tjetër, zytarë të PD-së u shprehën zyrtarisht se nuk kanë patur ndonjëherë dijeni për një plan për djegien e Kuvendit.

  Ndërkohë në Shqipëri ka mbërritur edhe Komisioni i Venecias për të dhënë opinionin e tyre lidhur me shkarkimin e Metës. Pas takimit me ta dhe me Bashën, kreu i shtetit ka paralajmëruar një konferencë për shtyp, duke mos dhënë asnjë detaj lidhur me të. 

  (k.m/dosja.al)

  • 11:35

   Pas takimit me Bashën, presidenti Meta konferencë urgjente në orën 17:00

   Pas takimit një ditë më parë me anëtarët e Komisionit të Venecias, presidenti Ilir Meta do të dalë në një konferencë për shtyp në orën 17:00.

   Presidenti i Republikës Sh.T.Z Ilir Meta do të japë sot një konferencë shtypi në ora 17:00 në ambientet e institucionit, me rastin e vizitës së një përfaqësie të Komisionit të Venecias të ftuar nga Kuvendi i Shqipërisë.Presidenti Meta do të jetë i hapur për çdo pyetje dhe i gatshëm për të dhënë çdo përgjigje, në mënyrën më transparente,”-njofton Presidenca.

  Shto Koment