LIVE UPDATES
Politike

Skandali i radarëve/ Flamur Vezaj ngre dyshime: A e dinte kryeministri? Tahiri “shiti” një ish-kolege, mesazh për të tje

11 Shtator 2019, 07:42 Nga DOSJA
Skandali i radarëve/ Flamur Vezaj ngre dyshime: A e dinte kryeministri?

TIRANË– Gazetari Flamur Vezaj me anë të një statusi në Facebook-un e tij ka komentuar deklaratën e ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahirit lidhur me radarët para Gjykatës së Krimeve të Rënda.

Vezaj tha se Tahiri “shiti” një kolege, duke nënkuptuar duke ish-ministren e Mbrojtjes, Mimi Kodhelin duke aluduar se ky mund të ishte një mesazh për të tjerët nëse ai dënohet nga Gjykata.

“Tahiri, e “shiti” një ish-kolege! Por a thua ishte mesazh edhe ky për të vazhduar me tjerët nëse Gjykata e dënon!??Pse u kujtua tani dhe përmendi shkresat e radarëve dhe ish-ministren Kodheli?! Pse e mohonte kohë më parë këtë problem dhe tani e publikoi vetë!? A kishte dijeni për këtë problemin e radarëve kryeministri!? Çfarë mund të presësh nga një njeri që i mohon/pohon pjesëtarët e familjes sipas interesit, kështu që mos prisni çudira se është rrugë e gjatë deri në vendimin e Gjykatës së Apelit!,”-shkruan Vezaj.

Postimi i plotë:

Radaret, Ja qe krisma paska patur!!
###
#Radaret jane damka e zeze qe do te rendojne gjithmone mbi ish-Ministren e Mbrojtjes Mimi Kodheli! Pas vetmbrojtjes se Sajmir Tahirit duke e “shitur” ish-kolegen Kodheli, kjo e fundit u turr me vrap ne studio televizive (se ishte zhdukur) per tu mbrojtur! Mes tjerash deklaratat e Tahirit i cilesoi si “gjuajtje nen brez”! “Keto gjuajtjet nen brez, “e kam njoftuar, e dinte Mimi, i kam nis shkresa” jane jasht cdo diskutimi…-tha Kodheli mes tjerash ne News24 duke justifikuar veten per akuzat e fikjes se radareve! Por ajo nuk shkoje pa dashje edhe me tej, duke tentuar te shpjegoi funksionimin e radareve, zbuloi se radaret ne kohen e saj (me apo pa leje) monitoronin hapesiren detare vetem atehere kur skafet ktheheshin nga Italia pasi ishin shkarkuar!!! “…Radaret e ushtrise jane te programuar te kontrollojne levizjet e mjeteve (monitorojne) 1 milje nga bregu dhe pertej kesaj distance! Radaret e ushtrise jane te programuar te monitorojne ata (mjetet) qe vijne nga jashte territorit Shqiptare dhe jo e kunderta”-tha Kodheli duke i thene te gjitha vetem me keto dy fjali!! Pra radaret, sipas saj, nuk punonin per te monitoruar skafet kur niseshin me droge nga bregu, ajo ishte detyre e policise!!! Keshtu qe mu kujtua ajo shprehja e moçme “mos i pyet se kallxojne vet”!!
#Tahiri, e “shiti” nje ish-kolege! Por a thua ishte mesazh edhe ky per te vazhduar me tjeret nese Gjykata e denon!?? Pse u kujtua tani dhe permendi shkresat e radareve dhe ish-ministren Kodheli?! Pse e mohonte kohe me pare kete problem dhe tani e publikoje vet!? A kishte dijeni per kete problemin e radareve kryeministri!? Etj etj…e disa pyetje te tjera qe perseri do mbesin pa pergjigjie, pasi Tahiri eshte i zene me “konsultimet” per masen e denimit!
#Sa per pretencen e Tahirit, akuzat e mbrojtjen e tij, i kam thene me kohe, ku mes tjerash, cfare mund te presesh nga nje njeri qe i mohon/pohon pjesetaret e familjes sipas interesit, keshtu qe mos prisni çudira se eshte rruge e gjate deri ne vendimin e Gjykates se Apelit!
#Mos_qaj_kampion_se_do_na_mallengjesh#

Ditën e djeshme gjatë seancës tek Krimet e Rënda, Tahiri tha para togave të zeza se radarët e ushtrisë nuk punonin dhe për këtë problem kishte vënë në dijeni ministren e Brendshme të asaj kohe, Mimi Kodhelin. Pas deklaratës së ish-ministrit të Brendshëm, Kodheli tha se kur kishte marrë detyrën në shtator radarët i kishte gjetur të fikur. Sipas saj, Tahiri i kishte çuar letrën më tetor, ndërsa vetëm në dhjetor radarët kishin nisur punën. 

(k.m/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

politike politike fikja e radareve flamur vezaj mimi kodheli saimir tahiri skandali i radareve fikja e radareve flamur vezaj mimi kodheli saimir tahiri skandali i radareve

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave