KRYESORET
Aktualitet

Miratohet me 77 vota pro buxheti 2022! PS voton kundër Braçes për paketën fiskale

25 Nëntor 2021, 06:43 Nga DOSJA
Miratohet me 77 vota pro buxheti 2022! PS voton kundër Braçes

TIRANË– Kuvendi i Shqipërisë ka miratuar me shumicën e votave, 77 pro dhe 46 kundër edhe projektbuxhetin e vitit 2022. Edhe sot, diskutimet në Kuvend nuk kaluan pa akuza nga opozita. Ishte ish-zëvendëskryeministri Erion Braçe prezantoi një sërë amendamentesh në Kuvend, që sipas tij duhet të përfshihen në paketën e re fiskale, ndërsa pretendoi se qeveria po godiste më të dobëtit, duke favorizuar resorteve luksoze. Të gjitha amendamentet e propozuara nga Braçe janë mbështetur nga demokrati, Edmond Spaho. Por asnjë prej tyre nuk u miratua. Ndërsa nga ana tjetër Partia Demokratike ka çuar amendament për ligjin e TVSH ku kërkon uljen e saj nga 20 % në 6 % për të gjitha produktet e shportës. Në fjalën e saj deputetja Jorida Tabaku tha se do të përfitonin 659 mijë individë, por propozimi u kundërshtua nga ministraj e Ekonomisë dhe Financave, Delina Ibrahimaj tha se ulja e TVSH nuk do të sjellë ulje të çmimeve të produkteve të shportës. Ndërkohë që zv.kryeministri Arben Ahmetaj u shpreh se në buxhet ishin reflektuar të gjitha sugjerimet e opozitës, por shtoi se nuk priste që të votohej prej tyre. Nga ana tjetër, kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi propozoi amendamente për fermerët.  Megjithatë asnjë prej propozimeve nuk gjetën mbështetje as nga vetë socialistët sot në Kuvend. Maxhoranca ka pranuar vetëm mendimin e Taulant Ballës për shtimin e fondit prej 60 milionë lekësh për Komisionit të Posaçëm të Apelimit. Projektbuxheti për vitin 2022 parashikon rritje të pagesës së papunësisë, dyfishimin e ndihmës ekonomike, rritjen e pagave me 6% për bluzat e bardha dhe arsimtarët, me 7% për pagat e Gardës së Republikës, si dhe 30% për personelin e forcave të armatosura. Sa i takon pagës minimale, pritet që ajo të arrijë në 32 mijë lekë brenda 2022.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Deputeti i Lushnjes: Vitin tjeter do të hani produkte nga “Ballkani i Shqyer”

Amendamentet e Braçes!10 propozimet,nga heqja e favorizimeve te taksimi i produkteve

Rimbursim për të sëmurët me COVID, Vasili: Më mirë se 23 milionë euro/km rrugë

Balla-Bashës: Mbillet dyshifi i tokës nga 2013-a, qeverisët 13 vite, nuk investuat

Basha bisedon me ‘armikun’, kapet në Kuvend me Tritan Shehun, i jep disa mesazhe

‘Nuk jam si paraardhësi’/Balla:Blej te kasapi,j’ua them sa është çmimi i kastravecit

VD-‘Agjensia për fondet’/ Basha: Ia keni varur në qafë si mëlçitë ujkut, Ilir Beqajt

VD-‘Model putinist’/Basha: Ky është buxheti i klientëve të qeverisë

VD-Protesta e fermerëve, Basha:Harxhuan paratë,erdhën në Tiranë që t’u dëgjohet zëri

 

Kryemadhi prezantonte në Kuvend, Xhixho e fotografon

Gratë e dhunuara, Manastirliu: Janë krime ekstreme, do rrisim buxhetin

VD/Deputetja: Më habit qetësia e Krifcës, jashtë janë fermerët! (Ministrja vëzhgon)

Spaho thirrje kolegëve: Të votojmë dy amendamentet e propozuara nga Braçe

‘Replikë miqësore me ish-kryetarin simpatik’/ Leskaj-Braçes: E ftojmë të mos votojë

VD-Braçe: Të përjashtohen nga lista fiskale hotelet me 5 yje! Vaji i palmës nuk…

Balla prezanton amendamentin: KPA dhe ONM kanë kërkuar rritjen e buxhetit

Kryemadhi prezanton tre amendamente për bujqësinë: Fermerët janë në vështirësi

Amendamenti për uljen e TVSH, Ibrahimaj: Nuk sjell ulje të çmimeve, e provuam vjet..

VD-PD amendament për uljen e TVSH në6 %,Tabaku: Shiheni, për shqiptarët dhe fermerët

Buxheti, Ahmetaj: Po rritemi! Kemi projekt me Bankën, digjitalizimi në nivel tjetër

Kuvendi mban 1 minutë heshtje për viktimat e tragjedisë në Bullgari

(a.b)/dosja.al

 

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Sondazh

Poll

WhatsApp Video 2022 05 24 at 10 43 37 PM

WhatsApp Video 2022 05 24 at 10 43 37 PM

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar

Pastrimi i parave, Çela: S'po bëhet mjaftueshëm, shqetësuese pasi po burojnë nga...

Harta e re gjyqësore/ Manja: Propozojmë një gjykatë të Apelit, s'ka ndryshime në ligj për Vettingun

Kryeministri mbaron fjalimin, qytetari 'zbrazet': Rama ik!

Integrimi në BE, McAllister: Shqipëria i ka plotësuar kushtet, pa opozitë të fortë s'ka ecuri

'Do bashkëpunoni me Berishën?' McAllister i bën bisht pyetjes: Nuk është vendi për komente

“Ndahemi nga RMV”, McAllister-Ramës: Planet B e C mirë do të ishte të mos thuhen publikisht

Arrestimi i 2 ish-ministrave dhe deputetit të PS, McAllister: Inkurajoj autoritetet shqiptare

'1.500 vende të lira pune'/ Rama: S'ka profesionistë, mos të kërkojnë punë shteti

Finalja/ Masa edhe në shëndetësi, dyfishohen ekipet mjekësore, urgjenca në shërbim

Shkatërrimi i dosjeve në Kadastrën e Durrësit, Manja: SPAK ka nisur hetimet, kaq mund të them

'Kush është zyrtari i lartë, Lame?' Manja: Nuk i druhem asnjë presioni, dosja është e nxehtë

Manja: Janë thelluar hetimet në 2 bashki për abuzime me detyrën, 0 shance që të zhduken provat

Manja: Kallëzim në SPAK për Drejtoreshën e Agjensisë së Trajtimit të Pronave

Kupa e Conference League bën bashkë Veliajn e Dukën, dyshja shtrëngojnë duart në shesh

Vota e diasporës, Alibeaj: Vota vidhet brenda Shqipërisë, jo më jashtë

Vota e Diasporës, Gjiknuri: Jemi gati edhe për Reformën, të krijojmë një regjistër

Votat e Diasporës, Kryemadhi: Jemi avokatë të shqiptarëve jashtë Shqipërisë

Votat e Diasporës, Kim: Zgjedhjet e 25 prillit, jo perfekte, erdhi koha të veprojmë

SHBA si 'as' nën mëngë/ Berisha-Ballës: Ti mendon se u bëre amerikan? Mos fol...

Grabitja e Rinasit, avokati: Talo Çela s’mori pjesë, kishte gjurin e dëmtuar, s'kam kontakte

Balla-Kosovës: Eja në Ballkanin e Hapur, mos bini pre e keqinformimeve

Tabaku - Ibrahimajt: Manipulon shifrat e INSTAT, lexove fjalimin e dy ministreve të tjera

Butrinti/ Majko: Plani ka lidhje me VKM e 2002, në marrëveshje s'është përfshirë

Dendias i prerë për çamët e Ligjin e Luftës: Mos vazhdoni, ka pasojë për integrimin në BE

'Çështja e detit në Hagë'/ 'Këshilla' e Dendias: Të përshpejtojmë procedurat

Zonat detare me Greqinë, Xhaçka: Rikonfirmuam vullnetin për kompromis për në Hagë

Berisha në krye të PD-, Xhaferraj: Do fusë Opozitën në tension politik

Berisha i kthehet epitetit të ish-kreut të PD: Peng-Basha e Rama politizuan AMA-n

Berisha vijon akuzat jashtë Kuvendit: Burri i Spiropalit i jep tenderat vëllait të saj

"Si ndiheni që s'ju kanë uruar ndërkombëtarët?', Berisha-gazetarëve: Ku e di ti

Rama inspekton pediatrinë në Elbasan, u drejtohet mjekëve: Erdhi qershori, do ju risim rrogat

Fitorja e Berishës, Balla: Sot priten revani e bakllava, ta gëzoni e ia pafshi hajrin

'Berishën injorojeni'/ Balla: Dështim i institucioneve shqiptare, pse nuk e hetoni?

'Yt shoq i ka dhënë tender vëllait'/ Akuza e Berishës, Spiropali: S'ma bën syri tërr, shko në SPAK

Akuza për Spiropalin, Berisha: Yt shoq i jep tender vëllait tënd, lumturoni njëri-tjetrin