LIVE UPDATES
Bota

Kosova në Hagë/ 4 ish-zyrtarët dalin për herë të tretë para tribunalit, përplasje në seancë. Prokuroria: Ju kemi çuar

17 Dhjetor 2020, 08:08 Nga DOSJA
Kosova në Hagë/ 4 ish-zyrtarët dalin për herë të

TIRANË– Për herë të tretë! Katër ish-zyrtarët e UÇK-së, ish- presidenti Hashim Thaçi, Kadri Veseli, Jakup Krasniqi dhe Rexhep Selimi kanë dalë para tribunës së Gjykatës Speciale. Seanca e sotme u zhvilluar me debate dhe përlasje mes prokurorisë dhe palëve mbrojtëse.

Kërkesa e Thaçit për tu gjykuar në liri u rrëzua, duke e lënë ish-Presidentin në qeli këtë fundivit për festat dhe Krishtlindje. Mbrojtja e ish-drejtuesve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ka përsëritur kërkesën e tyre të parë që kanë pasur, për nisjen e gjykimit të në verën e vitit 2022, 18 muaj më pas, pork jo gjë është kundërshtuar nga Prokuroria.

Prokuroria tha se në muajin korrik mund të përfundojnë hetimet dhe në muajin shtator të vitit 2021 të nisë procesi gjyqësor. Avokatët e konsideruan absursde që të kishin kohë vetëm tre muaj për të shqyrtuar dosjet pas përfundimit të hetimeve. Madje David Hooper, e konsideroi një çmenduri këtë fakt duke shtuar se ‘më vjen të pickoj veten nga kjo që dëgjova’.

Përplasje mes avokatëve dhe prokurorisë pati edhe për dokumentacionin e dorëzuar. Prokuroria tha se janë dorëzuar për rreth 300 dokumente me gjithçka të sqaruar, por avokatët e kundërshtuan këtë gjë. Hooper dhe Ben Emmerson, avokati i Kadri Veselit tha se dosjet janë të pasakta, pasi flitet për krime ndërsa nuk përcaktohet ç’lloj krimi është dhe cili person i adresohet.

Ndalni gijotinën. Për çështje të tilla duhen të paktën 3 vjet kohë,”- tha Emmerson. Gjykata paralajëmroi se do të rrëzonte gjykimin në liri edhe për dy të tjerët, Jakup Krasniqin dhe Rexhep Selimin. Kadri Veseli nuk e ka bërë një kërkesë të tillë.

Seanca e fundit u zhvillua më datë 18 nëntor, ku pati diskutime të zjarrta mes palëve. Së fundmi është konfirmuar aktakuza për dy të tjerë, Nesim Haradinajn dhe Hysni Gucatin. Seanca për Haradinajn dhe Gucatin do të zhvillohet nesër (18 dhjetor) në orën 14:00.Gucati dhe Haradinaj akuzohen për pengim të drejtësisë.

Ndërsa ish- presidenti Hashim Thaçi së bashku me Veselin,  Krasniqin e Selimin akuzohen për krime lufte. Mbi ta rëndojnë akuza, për përndjekje, burgosje, ndalim arbitrar, aktet të tjera ç’njerëzore, trajtim mizor, torturë, vrasje si krim kundër njerëzimit, vrasje e paligjshme si krim lufte, zhdukje me forcë e personave.

(f.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

rajoni rajoni hashim thaci jakup krasniqi kadri veseli kosova ne hage rexhep selimi hashim thaci jakup krasniqi kadri veseli kosova ne hage rexhep selimi

Sondazh

Poll
Bota 17 Dhjetor 2020, 06:47

Lockdown, një llogari me shumë të panjohura

Kancelarja gjermane, Angela Merkel e ka nënvlerësuar rrezikun e Coronës. Në fund të shtatorit u shpërnda si thashethem nëpër media informacioni, se kristiandemo...

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave