LIVE UPDATES
Bota

Ishte kthyer në mankth për bizneset dhe banorët e Venecias, arrestohet 22-vjeçari shqiptar për një seri vjedhjesh (EMRI)

9 Qershor 2021, 10:34 Nga DOSJA
Ishte kthyer në mankth për bizneset dhe banorët e Venecias,

ITALI- Ditën e djeshme, Karabinierët e Bërthamës Operative dhe Radiomobile të Compagnia di Mestre në Itali përfunduan një aktivitet hetimor, i cili filloi në vitin 2020 dhe u zhvillua gjatë vitit aktual, me një ankesë tjetër ndaj shqiptarit që dyshohet se ishte kryesi serial i vjedhjeve kundër shtëpive dhe bizneseve.

Sipas mediave italiane, vjedhjet e kryera pas raporteve dhe ankesave nga qytetarët, kishin bërë të mundur mbledhjen e elementeve treguese, duke arritur në Mars 2021 identifikimin e hajdutit shqiptar, Gezim Stafa i lindur në 1999.

Ngjarja daton që nga vera e vitit 2020 kur në juridiksion ka pasur një seri vjedhjesh, më shumë se dhjetë, të kryera kundër institucioneve publike ose shtëpive private, të gjitha në qendër dhe të kryera në mënyra të ngjashme, ose duke thyer dritaret ose dyert e qelqi dhe “marrja” e objekteve të ndryshme të përmbajtura dhe të ekspozuara ndaj publikut.

Hetimet e kryera në vendet e krimeve, në veçanti një sallon parukerie në Trivignano, kishin lejuar të theksonin praninë e disa gjurmëve biologjike, të lëna nga krimineli në derën e thyer; në këtë drejtim, rrethanat që ajo ishte pastruar në mbrëmjen e mëparshme, në pritje të hapjes për mëngjesin vijues dhe të rregullave më të rrepta të higjienës të vendosura nga pandemia, dhe se, për këtë arsye, vetëm gjurmët e tij ishin të pranishme autori i vjedhje

Prandaj, gjurmët që dolën nga gjetjet e shenjave të gishtave u dërguan në Grupin e Hetimeve Shkencore të Parmës, i cili zhvilloi analizat e duhura dhe testet krahasuese mbi to. Nga e njëjta doli që “pronari” i shenjave të gishtërinjve është i identifikueshëm pikërisht në shtetasin shqiptar tashmë të arrestuar, duke shkaktuar kështu një raport të ri për vjedhje që i shtohet kornizës akuzuese tashmë të hollësishme.

(d.a/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

Bota Bota arrestohet shqiptari ne itali Gezim Stafa arrestohet shqiptari ne itali Gezim Stafa

Sondazh

Poll

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng