LIVE UPDATES
Bota

‘Mos ejani’, Kamala Harris thirrje emigrantëve në Guatemala

9 Qershor 2021, 09:51 Nga DOSJA
‘Mos ejani’, Kamala Harris thirrje emigrantëve në

GUATEMALË– Gjatë një vizite në Guatemalë, nënpresidentja e SHBA, Kamala Harris u shpreh në favor të bashkëpunimit të ngushtë midis dy vendeve për çështjet e migrimit. Qëllimi duhet të jetë luftimi i shkaqeve të largimit nga ky shtet i Amerikës Qendrore dhe gjetja e zgjidhjeve për “problemet që ekzistojnë prej kohësh”, tha Harris në një takim me Presidentin Alejandro Giammattei në Guatemala City.

Harris i paralajmëroi banorët e shtetit të mbytur nga varfëria dhe dhuna që të mos udhëtojnë në SHBA në mënyrë të paligjshme: “Mos ejani!” Tha ajo. Kushdo që e provon do të kthehet pas në kufi. Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të zbatojnë ligjet e tyre dhe të sigurojnë kufirin e tyre. Nënpresidentja e SHBA-së njoftoi se ajo do të ngrinte një grup pune kundër kontrabandës dhe trafikimit të qenieve njerëzore së bashku me Guatemalën.

Hallkë e dobët: korrupsioni

Pas intervistës, vizitorja u tha gazetarëve se ajo dhe nikoqiri i saj kishin pasur një bisedë “energjike, të sinqertë”. Në gjuhën diplomatike, ky formulim zakonisht nënkupton një polemikë të ashpër, e cila me sa duket lidhej me çështjet e korrupsionit dhe pavarësisë së gjyqësorit. Qeveria e SHBA dëshiron të krijojë një njësi të veçantë antikorrupsion në Amerikën Qendrore, e cila do të mbështesë edhe prokurorët e Guatemalës.

Uashingtoni ka kohë që po punon për një paketë prej miliarda dollarësh për të stimuluar ekonominë e rajonit. Ekziston edhe një program për të mbështetur femrat. Njerëzve duhet t’u jepet “një ndjenjë shprese”. Nuk duhet të ndodhë që ata të detyrohen të largohen në SHBA për shkak të problemeve në vendin e tyre.

Harrisit i është besuar politika e migrimit nga Presidenti i SHBA, Joe Biden në Mars. Misioni i saj është të trajtojnë shkaqet kryesore të imigracionit të paligjshëm. Kjo temë do të jetë gjithashtu në qendër të vëmendjes në ndalesën e dytë në udhëtimin e saj, kur ajo do të takohet në Meksikë me Presidentin Andrés Manuel López Obrador.

Emigracioni i paligjshëm është bërë një çështje e ndjeshme për qeverinë e Bidenit. Vetëm në prill, pothuajse 180.000 vetë pa dokumenta të vlefshme u parandaluan të hynin në kufirin jugor të SHBA. Republikanët në opozitë e akuzojnë Bidenin si përgjegjës për një “krizë” në kufi, sepse ai nuk mund të frenojë imigracionin.

Ardhja e dhjetëra mijëra njerëzve, kryesisht nga Meksika, Guatemala, Hondurasi dhe El Salvadori, përbën sfida të mëdha për autoritetet amerikane. Ato kanë probleme të mëdha për të gjetur strehim të përshtatshëm për migrantët që kapen. Një nga shqetësimet kryesore është trajtimi i fëmijëve dhe të rinjve që udhëtojnë pa prindërit e tyre.

Marrë nga DW.

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota emigracioni kamala harris politikat e shba emigracioni kamala harris politikat e shba

Sondazh

Poll

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët