LIVE UPDATES
Insights

Samiti Biden-Xi nuk do ta shpëtojë dot marrëdhënien problematike SHBA-Kinë

Kjo do të thotë se si Xi, ashtu edhe Biden, kanë arsye të mira dhe të natyrës taktike për të biseduar me njëri-tjetrin. Por nga ana tjetër, nuk nënkupton se Kina është më pak e vendosur për të kapërcyer SHBA-në si vendi që dikton kushtet e rendit global, apo që çdo nivel dialogu mund ta ndryshojë këtë fakt.

18 Nëntor 2023, 15:42 Nga Hal Brands
Samiti Biden-Xi nuk do ta shpëtojë dot marrëdhënien
Joe Biden dhe Xi Jinping

SHBA- Republika Popullore e Kinës, është një shtet leninist, i drejtuar nga një parti që beson se lufta për pushtet është e pandërprerë dhe e pamëshirshme. Kujtojeni pak këtë fakt, dhe do ta kuptoni se çfarë nënkupton dhe çfarë jo takimi i fundit midis presidentit amerikan Joe Biden dhe udhëheqësit kinez Xi Jinping.

Kjo do të thotë se si Xi, ashtu edhe Biden, kanë arsye të mira dhe të natyrës taktike për të biseduar me njëri-tjetrin. Por nga ana tjetër, nuk nënkupton se Kina është më pak e vendosur për të kapërcyer SHBA-në si vendi që dikton kushtet e rendit global, apo që çdo nivel dialogu mund ta ndryshojë këtë fakt.

Puna përgatitore ishte thelbësore për këtë samit. Shumë zyrtarë amerikanë, e kishin vizituar Pekinin muajt e fundit. Ministri i Jashtëm kinez, Ëang Yi, u takua me homologët amerikanë në Maltë dhe Uashington. Të dyja palët e kuptojnë rëndësinë e diplomacisë së nivelit të lartë në këtë moment.

Biden dëshiron të tregojë se Amerika po e menaxhon me përgjegjësi një marrëdhënie shumë delikate. Ai ka nevojë për qetësi në Azi, për shkak të krizave akute në Evropë dhe Lindjen e Mesme. Xi po përpiqet që të mos e frikësojë elektoratin në Tajvan përpara zgjedhjeve presidenciale të janarit 2024.

Ai mund ta shfrytëzojë një ulje të tensioneve ndërkombëtare, për të ndihmuar një ekonomi kineze që është ngadalësuar ndjeshëm kohët e fundit. Me ç’duket ai shpreson se më shumë retorikë qetësuese dhe një diplomaci më e moderuar, do të reduktojnë vrullin e politikave më të ashpra që vijnë nga SHBA.

Vetë takimi prodhoi disa rezultate:Përparim modest në negociatat mbi ndryshimet klimatike; një marrëveshje për të diskutuar rreziqet që lidhen me Inteligjencën Artificiale (AI); një angazhim të Kinës për të goditur më fort prodhimin dhe trafikimin e drogës shumë të rrezikshme fentanil, që po bën namin në SHBA, si dhe një progres të dukshëm drejt lidhjeve më të gjera në fushën e mbrojtjes.

Ashtu si më parë, Joe Biden shprehu dëshirën e tij për të bërë gjithçka “që konkurrenca të mos kalojë në një konflikt”. Nga ana e tij Xi tha se “Toka është një planet mjaftueshëm i madh, që të dyja vendet të kenë sukses”. Por të vërtetat që nuk u përmendën janë më të shumta në numër.

Kështu Kina synon të përdorë AI për të forcuar sistemin e saj autoritar; ndërsa SHBA-ja duhet të inkurajojë zhvillimin e saj në mënyra që i ndihmojnë demokracitë të ruajnë avantazhin e tyre global. Një takim midis Sekretarit amerikan të Mbrojtjes Lloyd Austin dhe homologut të tij kinez, do të hapte një kanal ndërveprimi shtesë.

Por mos nxitoni të mendoni se Ushtria Çlirimtare Popullore, nuk do të sillet më në mënyrë të rrezikshme në Paqësorin Perëndimor, apo se do t’i përgjigjet në telefon zyrtarëve nga Pentagoni në rastin e një krize akute.

Një “përparim” tjetër në marrëdhëniet dypalëshe  - një dialog fillestar për kontrollin e armëve - nuk është ndonjë gjë e keqe, për sa kohë që të gjithë e kuptojnë se Kina nuk ka treguar asnjë shenjë për ndalimin e zgjerimit të shpejtë të arsenalit të saj bërthamor.Dhe e gjitha kjo tregon se sa pak e ndryshon ky takim trajektoren e një marrëdhënieje tashmë të përkeqësuar. SHBA-ja e kishte forcuar pozicionin e saj përpara samitit. Vitin e kaluar, Pentagoni zbuloi programe të reja armatimi, siç janë dronët “replikator” që synojnë të frenojnë aktivitetet dashakeqe të Kinës.

Po ashtu, Uashingtoni ka nënshkruar marrëveshje për ndërtimin e bazave të reja në Azi, dhe është angazhuar në një diplomaci të palodhur për të ndërtuar koalicione - ushtarake, ekonomike, diplomatike, teknologjike - kundër Pekinit.

Ndërkaq Biden ka vendosur kufizime të reja, ndonëse shumë të vogla, për investimet e SHBA-së në Kinë, në një kohë që ka shtuar kontrollet mbi eksportet, që po reduktojnë fluksin e gjysmëpërçuesve të avancuar drejt kompanive kineze.

“Vendet perëndimore - me në krye SHBA - kanë përdorur kundër nesh taktikat e kontrollit, rrethimit dhe presionit të gjithanshëm”, deklaroi në mars Xi Jinping. Me shumë gjasa, ai nuk priste ndonjëherë diçka më pak sesa kaq.

Ashtu si shumica e pushtetarëve të Partisë Komuniste Kineze, Xi e ka parë prej kohësh si shumë antagoniste marrëdhënien e Pekinit me Uashingtonin. Një dokument i përgatitur afër kohës kur nisi sundimit i tij, argumentonte se midis demokracisë perëndimore dhe regjimit socialist të Kinës, ekziston një konflikt ideologjik i pa kompromis.

Ndaj nuk është e habitshme pse ai i sheh çështjet SHBA-Kinë përmes prizmit të një partie që e trajton politikën, vendase dhe atë ndërkombëtare, si një loje me shumën zero. “Ligjet e xhunglës” që e dominojnë konkurrencës ndërkombëtare nuk kanë ndryshuar”- u tha Xi zyrtarëve ushtarakë kinezë në vitin 2014.

Një vit më vonë, shtoi se gjithçka që ka rëndësi “është nëse ju keni forcën me vete, dhe nëse mund ta përdorni atë”. “Nuk vlen të mbështetesh tek një gjuhë e moderuar”- theksoi ai.

Në fakt, synimi i Xi është të krijojë një Azi dhe një botë, që frymëzohet nga modeli kinez - për të ndërtuar një “të ardhme, ku ne do të fitojmë iniciativën dhe do të kemi pozitën dominuese në botë” tha ai në vitin 2012. Pra edhe pse Xi bisedon me homologun e tij

Biden, Kina po përgatitet për telashet e radhës që mund t’i vijnë nga SHBA-ja. Sipas Pentagonit, që nga viti i kaluar Kina ka prodhuar 500 avionë të rinj luftarakë të avancuar. Çdo vit, ekuilibri konvencional në Azi po ndryshon në favor të Kinës, dhe deri në vitin 2030, arsenali bërthamor i Pekinit do t’i afrohet atij të SHBA-së.

Ndërkohë, Kina po kërkon një kontroll strategjik mbi elementët kryesorë të ekonomisë moderne, si mineralet e rralla dhe telekomunikacioni, ndërsa po përpiqet të reduktojë varësinë e saj nga bota demokratike. Siç e shpjegoi Xi në vitin 2020, Kina duhet të “zhvillojë beteja të vështira për të dominuar në teknologjitë kryesore”.

Ndoshta Kina do t’i përdorë ato aftësi në një përballje ushtarake. Apo ndoshta ajo shpreson të grumbullojë një fuqi të tillë, që lufta të bëhet e panevojshme. Sidoqoftë, Pekini po përgatitet për një provë të tregimit të muskujve. Ky është një mendim vërtet dëshpërues.

Por ruajtja e aftësisë për të mbajtur në këmbë sistemin ndërkombëtar që ndërtoi SHBA-ja pas fundit të Luftës së Dytë Botëore, kërkon fillimisht një ndjenjë realizmi në lidhje me sfidat me të cilat po përballet ky sistem. Nëse deklaratat e Xi mund të cilësohen njëfarë udhërrëfyesi, ai nuk do ta mashtrojë veten se çfarë mund të arrijë ky apo ndonjë takim tjetër. Dhe këtë gabim nuk duhet ta bëjë as Uashingtoni.

 

joe biden xi jinping

Sondazh

Poll
Insights 17 Nëntor 2023, 10:36 Edison Ypi

Mbreti i Panairit

Edison Ypi Të jetë për mua, unë i bie shkurt. Nxjerr një VKM (Vari Këmborën Mushkës) për të zgjedhur Mbr...

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!