LIVE UPDATES
Insights

Qeveria si bankë kursimesh, nuk di ku të çojë paratë

Sipas të dhënave nga ministria e Financave për periudhën Janar Shtator të këtij viti, investimet publike rezultuan 46 miliardë lekë nga 65 miliardë lekë që kishte planifikuar të ekzekutonte.

20 Tetor 2023, 21:37 Nga I.A
Qeveria si bankë kursimesh, nuk di ku të çojë paratë
Ervin Mete

TIRANË- Sufiçiti buxhetor i Shqipërisë, teprica mes të ardhurave që qeveria mbledh në arkën e saj dhe shpenzimet që ajo bën, arriti në 51.6 miliardë lekë ose mbi 490 milionë euro në fund të 9 mujorit. Të dhënat zyrtare të buxhetit tregojnë se sufiçiti i buxhetit vazhdon të rritet nga muaji në muaji teksa qeveria duket e paaftë të realizojë shpenzimet e planifikuara publike veçanërisht ato të investimeve.

Sipas të dhënave nga ministria e Financave për periudhën Janar Shtator të këtij viti, investimet publike rezultuan 46 miliardë lekë nga 65 miliardë lekë që kishte planifikuar të ekzekutonte.

Për të gjithë vitin 2023, shpenzimet për investime publike janë programuar në masën 123.9 miliardë lekë. Kjo do të thotë se në 3 muajt e mbetur të vitit, qeveria duhet të realizojë rreth 80 miliardë lekë ose gati 2 herë më shumë investime në vlerë se sa ka realizuar në këto 9 muaj.

Për shkak të ecurisë së dobët të shpenzimeve, në mbledhjen e fundit Këshilli i Ministrave ndryshoi buxhetin e shtetit përmes një Akti Normativ. Ky Akt rishpërndau 46 miliardë lekë nga zërat e shpenzimeve me ecuri të dobët realizimi tek ato me ecuri më të mirë.

Por ekzekutim jo uniform i buxhetit të shtetit mund të krijojë një dallgë të re inflacioni në muajt e mbetur të vitit. Dhe teksa Banka e Shqipërisë lufton për të përmbajtur inflacionin, qeveria do të shpenzojë rreth 270 miliardë lekë në tre muajt e mbetur të vitit. Mesatarisht 90 miliardë lekë ose 860 milionë euro në muaj.

Teprica e parave në arkën e shtetit krijon dhe një problem moral të qeverisë përballë qytetarëve. Ajo mbledh të ardhura nga taksat dhe tatimet më shumë se sa mund të shpenzojë. E thënë ndryshe administrata gropos paratë që u merr qytetarëve në thesar. Jo pak, por 2.5 për qind të PBB-së.

Teorikisht kjo do të thotë se barra e taksave që qeveria ka vendosur mbi qytetarët është më e madhe se sa fuqia absorbuese e ekonomisë për kapitale publike. Ose që qeveria është e paaftë të hartojë dhe realizojë vepra publike. Dhe këtu zë fill konflikti moral.

Nëse qeveria merr, por nuk kthen mbrapsht, qytetarëve u lind e drejta të mos paguajnë. Por në Shqipëri po ndodh një paradoks. Qytetarët dhe biznesi duket se janë të gatshëm të vazhdojnë të paguajnë, pavarësisht asaj që bën qeveria me paratë. Dhe kjo mund të ketë vetëm një shpjegim. Ekonomia duket se ka presion të madh për të pastruar para. 

Marrë nga Kapitali.al

ervin mete

Sondazh

Poll
Insights 10 Tetor 2023, 09:22 Enkeleda Memisha Besmir Kanushi

Turizmi mjekësor në Shqipëri

foto ilustruese Roli i Teknologjisë së Informacionit dhe Komunikimit në Turizmin Shëndetësor, Robotika në Stomatologji. ...

Insights 9 Tetor 2023, 16:00 Esiona Konomi

Kush po i frikëson gratë?

KQZ Në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve po paraqiten zinxhir një sërë dorëheqjesh nga këshilltaret bashkiake të cil...

Insights 6 Tetor 2023, 16:17 Ben Blushi

Zjarret e Pishporos

Pishporo Pishporo është një bashkim fshatrash mes Semanit dhe Vjosës. Një fshat quhet Poro dhe fshati tjetër quhet Pishë...

Insights 2 Tetor 2023, 15:37 Lolita

Motra

Albano Bogdo Shprehja ne televizion publik se "filani i beri motren fistekut", me te qeshura dhe me synim poshterimin e nje personi, eshte tregues se ne 20...

Insights 2 Tetor 2023, 11:58 Mimoza Marjanaku

"Meditim përpara një bilete pa kthim"

Ç'të të them Ambra? Po 'tradhëton" vatanin tha babai im dhe une nuk desha ta kundërshtoja sepse nuk doja ta shqetësoja më...

Insights 30 Shtator 2023, 13:27 Ben Blushi

Në manastirin e Banjskës, në Kosovë

Pamjet nga qyteti Manastiri i Banjskës ku u vra një polic shqiptar dhe katër paramilitarë serbë ndodhet gati 20 minuta larg qyteti...

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!