LIVE UPDATES
Insights

Përdhunimi dhe dhuna mbi mësuesen, kush e ka fajin?

E nis me kete, tere shqetesimin qe mbaj si prind e profesioniste e shendetit mendor !!!

26 Tetor 2023, 20:11 Nga Suela Kalaja
Përdhunimi dhe dhuna mbi mësuesen, kush e ka fajin?
Suea Kalaja

Nga Suela Kalaja, Psikologe

Nje mesuese sapo nisi te shkruaje kush do te jete ai djale 16 vjecar ne te ardhmen ! ? Nje njeri me i mire apo nje kriminel i rendomte ku do lendoje sa ka qene i lenduar.. E nis me kete, tere shqetesimin qe mbaj si prind e profesioniste e shendetit mendor !!!

Nje vajze e re perdhunohet, (mendoj dhe sa te tjera kane heshtur para saj ?!) ,nje adoleshent arrestohet se i gjuajti nje mesuese… Dhunuesit e vertete duan te fitojne pafajesine nga statusi familjar apo profesional apo vete qenia e tyre narciste ku fajin gjithmone e ka tjetri se nuk i kane mesuar ndryshe..!!

Po mire mo , gjykohet ajo vajze “ pse doli, pse piu, pse u lidh.. ? He pra pse ? Ai nxenes pse i gjuajti nje mesuese dhe pse po shtohen sjelljet e dhunshme ?! “

Po ata djem qe aq gjakftohte jo vetem qe kryejne ate akt qe dhemb ne palce e ajo mesuese pas akumulimit te stresit nga nje vend pune ku paguhet per te edukuar ,harron qe kish te bej me nje femije , te mbetur jetim e ndoshta ne njemije probleme psikologjike te mbartura ….Zgjedh nje staf pedagogjik ta lejoi arrestimin e ketij femije dhe harron te pyesi “ pse ndodhi?”

Po po harron se eshte e lodhur ,e zgjedh ta kercenoje e ta preke aty ku s’mban(prindi i vdekur). Ta bej te ndihet me te pa mbrojtur sec vete eshte. Sapo ajo mesuese shtoi mundesine e nje percmuesi ndaj seksit femer apo nje dhunuesi ! Nuk desh ta afronte ate femije, te kuptonte shkakun pse ,por ta percmonte! Nga ai staf pedagogjik do kisha dashur te mblidheshin jo per proteste ndaj nje adoleshenti por per ta ndihmuar kete djale , sjellja e te cilit tregon akumulim te nje dhimbjejeje te brendshme…

Pse ndodh kjo ?

Sepse jemi nje shoqeri aq primitive dhe dime vetem te gjykojme dhe aspak te arsyetojme ! Nxisim dhunen .Ne vend qe te ushqejme dashuri , e vrasim dhe ate pak qe mbetet !!! Jo ,nuk kemi kohe aspak per te kuptuar , apo vleresuar qenesine e dikujt tjeter. Shoqeri toksike dhe narciste e mbuluar ne llumin qe as e verteta s’e pastron dot ! Ligji vepron vetem kur mediat bejne zhurme… Kur duhet te ishin organet kompetente te informonin mediat tani po ndodh e kunderta .

Dhe ne, prinder apo jo ,gati per te bere gjygjtaret gjithmone me fajin ndaj tjetrit ,pa patur rendesi ta kthejme nje here koken nga femija e te kuptojme sa ndikon nje fjale ,nje koment a nje gjykim ne jeten e tij neser . Nuk kemi kohe t’i mesojme femijeve ke te duan , e as si ta perqafoje e dashurine , si te njohin veten e vlerat e verteta sot. Nuk kemi kohe ne e nuk ka kohe as nje mesues per te kuptuar…!!! Justifikojme veten duke fajesuar tjetrin! Jo nuk kemi kohe te falim dashuri e t’i mesojme keta femije qe eshte e thjeshte fare te te lendojne e me pas te te bejne fajtor.

Nje vajze qe duhet te kacavirret per ti shpetuar dhunes se kujt as nuk e mendojne qe nje dite do dilte nje nga ato shume vajza qe mund te kene lenduar qe ta thonte te verteten me ze te larte pa patur frike se do te gjykohet.

Ata njerez qe si te tille vec emertimin kane e qe i kane mesuar qe askush s’mund t’i cenoje per sa kohe kane “pusht”-etin e parase dhe statusit ne krah tyre. Dhe faji eshte i hershem dhe nis pikerisht aty ku “ nje mesues” ka te drejte te te lendoi e te cjerri nje plage femije .Te te bej te ndihesh aq impotent si qenie, te te trajtojne si kriminel qe 16 vjec e mos te trajtojne problemin. per me pas ai djale ta kete fatin te shkruar nga rrjedha e te filloj te besoj qe jeta eshte vete dhuna .Se kush do jete ky femije, e ka ne dore ajo mesuese, ajo psikologe dhe mbi te gjitha ajo nene qe tashme ben dhe babain. Te mendosh kur nje prind a nje mesues e ka shume te rendesishme te mbroje reputacionin e aspak te shqetesohet dhe te ndryshoj fatin e nje qenie duke treguar arsye dhe duke falur dashuri. Edukoni dashuri sa nuk eshte vone!!! Kaq !

suela kalaja

Sondazh

Poll
Insights 10 Tetor 2023, 09:22 Enkeleda Memisha Besmir Kanushi

Turizmi mjekësor në Shqipëri

foto ilustruese Roli i Teknologjisë së Informacionit dhe Komunikimit në Turizmin Shëndetësor, Robotika në Stomatologji. ...

Insights 9 Tetor 2023, 16:00 Esiona Konomi

Kush po i frikëson gratë?

KQZ Në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve po paraqiten zinxhir një sërë dorëheqjesh nga këshilltaret bashkiake të cil...

Insights 6 Tetor 2023, 16:17 Ben Blushi

Zjarret e Pishporos

Pishporo Pishporo është një bashkim fshatrash mes Semanit dhe Vjosës. Një fshat quhet Poro dhe fshati tjetër quhet Pishë...

Insights 2 Tetor 2023, 15:37 Lolita

Motra

Albano Bogdo Shprehja ne televizion publik se "filani i beri motren fistekut", me te qeshura dhe me synim poshterimin e nje personi, eshte tregues se ne 20...

Insights 2 Tetor 2023, 11:58 Mimoza Marjanaku

"Meditim përpara një bilete pa kthim"

Ç'të të them Ambra? Po 'tradhëton" vatanin tha babai im dhe une nuk desha ta kundërshtoja sepse nuk doja ta shqetësoja më...

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!