LIVE UPDATES
Insights

Nga Lindita Nikolla, tek Forcat e Sigurisë deri te Shalsi dhe Bushka, shkeljet e që u bënë sot në Kuvend

Opozita pretendon se nuk ka asnjë ligj apo rregullore që e ndalon deputetin të hyjë në Kuvend. Në fakt kjo konfirmohet nga neni 122 që është edhe i fundit në rregulloren e Kuvendit.

6 Nëntor 2023, 13:44 Nga Dosja.al
Nga Lindita Nikolla, tek Forcat e Sigurisë deri te Shalsi dhe Bushka,
Deputetet te dera e Kuvendit

Zyrat e Kryesisë së Kuvendit u mbushën me forcat e sigurisë që nuk lejuan deputetët e opozitës të hynin. Në fillim u ndaluan të gjithë, pastaj vetëm ata që ishin përjashtuar, një pjesë e të cilëve hynë nga dritarja për të marrë pjesë në mbledhjen e grupit parlamentar të Partisë Demokratike. Deputetët jashtë derës së Kuvendit, akuzuan gardistët se po shkelnin ligjin. Kur drejtuesi i forcave të sigurisë i tregoi kryetarit të grupit të PD-së, Gazment Bardhi, shkresën që i urdhëronte për ta bërë këtë, doli që nuk kishte asnjë urdhër me shkrim për ndalimin e deputetëve.

Opozita pretendon se nuk ka asnjë ligj apo rregullore që e ndalon deputetin të hyjë në Kuvend. Në fakt kjo konfirmohet nga neni 122 që është edhe i fundit në rregulloren e Kuvendit.

Neni 122

Shërbimi i Sigurisë në Kuvend

1. Për të siguruar rendin dhe qetësinë, në të gjitha mjediset e Kuvendit funksionon Shërbimi i Sigurisë në Kuvend. Shërbimi i Sigurisë në mjediset e Kuvendit është i armatosur, ndërsa në sallën e zhvillimit të seancave plenare ose mbledhjeve të organeve të Kuvendit është i paarmatosur.

2. Shërbimi i Sigurisë pajiset me uniformë të veçantë dhe mjete teknike për plotësimin e detyrave të tij.

3. Punonjësit e Shërbimit të Sigurisë në Kuvend në sallën e zhvillimit të seancave plenare dhe mbledhjeve të organeve të Kuvendit veprojnë vetëm me urdhër të Kryetarit ose të drejtuesit të seancës/mbledhjes, ndërsa jashtë tyre sipas rregullave të përcaktuara nga Byroja e Kuvendit.

4. Shërbimi i Sigurisë në Kuvend siguron kontrollin e hyrje - daljeve të të gjithë personave në mjediset e Kuvendit. Kur dyshohet se personi mban armë, lëndë plasëse, sende të dëmshme ose materiale të papërshtatshme, të cilat mund të pengojnë zhvillimin e veprimtarisë parlamentare, ai kontrollohet edhe fizikisht. Në rastet kur personi nuk pranon të kontrollohet, Shërbimi i Sigurisë ndalon hyrjen e tij në mjediset e Kuvendit dhe vepron sipas legjislacionit në fuqi. Përjashtohen nga kontrolli Presidenti i Republikës, Kryetari i Kuvendit, Kryeministri, Kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Kryetari i Gjykatës së Lartë, Prokurori i Përgjithshëm, ambasadorët e akredituar në Republikën e Shqipërisë apo me status të barabartë me ta.

5. Shërbimi i Sigurisë në Kuvend për anën administrative, financiare dhe të përgatitjes profesionale bën pjesë në Gardën e Republikës.

Si mund te lexohet në asnjë pikë të nenit nuk parashikohet ndalimi i deputetëve për të hyrë në sallë apo selinë e Kuvendit, përveç rastit kur ai nuk pranon të kontrollohet nga forcat e sigurisë. Kjo që ndodhi sot, nuk parashikohet as nga urdhërat e veçantë të Byrosë së Kuvendit, pra është shkelje e rregullores, edhe nga Kryetarja e Kuvendit, edhe nga Forcat e sigurisë së Kuvendit.

Jo vetëm kaq. Shkelje të rregullores kanë bërë edhe Eduart Shalsi dhe Klotilda Bushka. Kryetari i komisionit të Ekonomisë dhe Kryetarja e Komisionit të Ligjeve, zhvilluan me vendim personal mbledhjet online. Në fakt rregullorja e Kuvendit parashikon se mbledhjet online të komisioneve bëhen vetëm me vendim të Konferencës së Kryetarëve. Përderisa Konferenca e Kryetarëve nuk u mblodh, të dyja mbledhje e sotme ishin të paligjshme.

Mbledhjet në rastet e masave të jashtëzakonshme

Në raste të masave të jashtëzakonshme që mund të vendosen për shkak të gjendjes së luftës, gjendjes së jashtëzakonshme ose gjendjes së fatkeqësive natyrore, mbledhjet e seancës plenare dhe organeve të Kuvendit mund të zhvillohen edhe në distancë nëpërmjet mjeteve të komunikimit elektronik.

Seanca plenare mund të mblidhet edhe fizikisht me numër të reduktuar të deputetëve. Kryetari i Kuvendit urdhëron zhvillimin e mbledhjeve në distancë nëpërmjet mjeteve të komunikimit elektronik të Konferencës së Kryetarëve, Byrosë së Kuvendit dhe Këshillit për Rregulloren, Mandatet dhe Imunitetin.

Konferenca e Kryetarëve vendos zhvillimin e mbledhjeve në distancë nëpërmjet mjeteve të komunikimit elektronik të komisioneve parlamentare, si dhe zhvillimin e mbledhjeve në distancë nëpërmjet mjeteve të komunikimit elektronik ose me numër të reduktuar të deputetëve të seancës plenare.

Në rastet e zhvillimit të mbledhjeve në distancë nëpërmjet mjeteve të komunikimit elektronik, sipas parashikimeve të këtij neni, do të respektohen për aq sa mundet rregullat proceduriale të parashikuara në Rregullore.

lindita nikolla opozita ne kuvend

Sondazh

Poll
Insights 10 Tetor 2023, 09:22 Enkeleda Memisha Besmir Kanushi

Turizmi mjekësor në Shqipëri

foto ilustruese Roli i Teknologjisë së Informacionit dhe Komunikimit në Turizmin Shëndetësor, Robotika në Stomatologji. ...

Insights 9 Tetor 2023, 16:00 Esiona Konomi

Kush po i frikëson gratë?

KQZ Në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve po paraqiten zinxhir një sërë dorëheqjesh nga këshilltaret bashkiake të cil...

Insights 6 Tetor 2023, 16:17 Ben Blushi

Zjarret e Pishporos

Pishporo Pishporo është një bashkim fshatrash mes Semanit dhe Vjosës. Një fshat quhet Poro dhe fshati tjetër quhet Pishë...

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!