LIVE UPDATES
Insights

Kush e hoqi Shqipërinë nga lista gri? Pyetjet që mbeten pa përgjigje

Klasifikimi i reflektua menjëherë te Moneyval, institucioni më i besueshëm ndërkombëtar, i drejtuar nga një Komitet ekspertësh të fushës.

27 Tetor 2023, 15:05 Nga Dosja.al
Kush e hoqi Shqipërinë nga lista gri? Pyetjet që mbeten pa
FATF

Në 2020 Shqipëria u fut në listën gri të pastrimit të parave dhe financimit të terrorizmit. Në bazë të raportit të FATF, Shqipëria kishte mungesë të bazës ligjore dhe të kontrollit kundër pastrimit të parave dhe rrezikut të financimit të terrorrizmit.

Klasifikimi i reflektua menjëherë te Moneyval, institucioni më i besueshëm ndërkombëtar, i drejtuar nga një Komitet ekspertësh të fushës.

Renditja dukej si një rrjedhim logjik i një vale të dyshimtë parash që mbuloi vendin në formën e betonit, me boom- in e ndërtimeve të pajustifikuara me financimet bankare, me deklarime të pamjaftueshme të kompanise investuese dhe me shtimin e fluksit te qarkullimit fizik të parave nga e gjithë bota.

Përtej kësaj, projekligjet për shtetësinë dhe pasaportat e arta, kërcënonin akoma më shumë besueshmërinë e sistemit financiar por edhe të sigurisë së Shqipërisë, duke e ekspozuar edhe ndaj terrorrizmit. Rënia e madhe e euros në favor të lekut në verë, nuk justifikohej dot nga boom-i turistik sipas ekspertëve dhe ngriti një tjetër dyshim të fortë për pastrimin e parave në Shqipëri.

Ende pa u rikuperuar euro, një skuader e qeverisë shqiptare, e drejtuar nga zëvendës- Kryeministrja, Belinda Balluku, arriti të bindë FATF që ta heqë Shqipërinë nga lista gri. Një vendim surprizë që vjen në kohën kur të gjitha dyshimet të çonin tek lista e zezë, në atë listë që FATF futi Kroacinë dhe Rumaninë, dy vende anëtare të Bashkimit Europian, ose dhunti e Ballukut, që tê shndërrojê pikat e dobëta nê tê forta, ose lobim, ose vêrtetë diçka ka ndryshuar por nuk êshtë reflektuar akoma në treg. Sepse kjo arritje ishte paralajmëruar pak kohë më parë nga Balluku, por, në kulmin e rënies së euros askush nuk e besoi dhe sigurisht që nuk mori vëmendje mediatike. Sot, kur të gjitha parashikimet ishin për të kundërtën, pra për kalimin në listën e zezë, dalja nga lista gri, është padyshim një lëvizje e fortë kundër erës, një lajm i mirë, që ka lënë me gojë hapur të gjithë ata që kanë hedhur dyshime dhe akuza për pastrimin e parave, në piruetat e çuditshme të biznesit dhe financave të vendit.

Tani mbetet për tu parë se si do të reflektohet ky vendim i FATF tek Moneyval dhe Global Initiativë, dy institucione të lira që raportojnë për pastrimin e parave dhe financimin e terrorrizmit.

Nëse këto e konfirmojnë këtë renditje spektakolare, pothuajse të pashpjegueshme, atëherë pyetja që do të kërkojë një përgjigje mbetet; kush e financon ndërtimin? 

Dosja.al

dosja.al fatf

Sondazh

Poll
Insights 10 Tetor 2023, 09:22 Enkeleda Memisha Besmir Kanushi

Turizmi mjekësor në Shqipëri

foto ilustruese Roli i Teknologjisë së Informacionit dhe Komunikimit në Turizmin Shëndetësor, Robotika në Stomatologji. ...

Insights 9 Tetor 2023, 16:00 Esiona Konomi

Kush po i frikëson gratë?

KQZ Në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve po paraqiten zinxhir një sërë dorëheqjesh nga këshilltaret bashkiake të cil...

Insights 6 Tetor 2023, 16:17 Ben Blushi

Zjarret e Pishporos

Pishporo Pishporo është një bashkim fshatrash mes Semanit dhe Vjosës. Një fshat quhet Poro dhe fshati tjetër quhet Pishë...

Insights 2 Tetor 2023, 15:37 Lolita

Motra

Albano Bogdo Shprehja ne televizion publik se "filani i beri motren fistekut", me te qeshura dhe me synim poshterimin e nje personi, eshte tregues se ne 20...

Insights 2 Tetor 2023, 11:58 Mimoza Marjanaku

"Meditim përpara një bilete pa kthim"

Ç'të të them Ambra? Po 'tradhëton" vatanin tha babai im dhe une nuk desha ta kundërshtoja sepse nuk doja ta shqetësoja më...

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!