LIVE UPDATES
Insights

Fitorja e Edi Ramës, zbulon varfërinë e madhe të shqiptarëve

(Lexojeni se e kam përmendur edhe Albin Kurtin - për 'të mirë', mos m'qoftë për kob!).

18 Maj 2023, 14:31 Nga Kimete Berisha

Fitorja e Edi Ramës, zbulon varfërinë e madhe të

Kurrë nuk besoj se votuesi shqiptar di ta bëj dallimin mes të djathtës e të majtës.

Ama kurrë nuk besoj se vetëdija shqiptare është aq e lartë sa që ata kanë vendosur t'i votojnë socialistët për inat të Sali Berishës.

Shqiptari është materialist dhe i vetmi dallim që di ta bëj është dallimin mes lekut të vjetër dhe lekut të ri.

Nëse dikund në botë 'Zot' është paraja, ai vend është Shqipëria.

I shesin kujtimin e fëmijërisë për pare;

e shesin dhimbjen për TV - programe që popullata të argëtohen me dhimbjen e tyre: bëhen dëshmitarë të rremë për pare dhe e vetmja gjë që për ta ka kuptim - është paraja.

Dhe, anipse e kanë 'zot' paranë, janë më të varfërit në Evropë.

Anipse në tregun medial e qesin dhimbjen në shitje si djathin boshnjak në tinarë prej druri; prap se prap aty dhimbja kushton lirë.

Dhe Liria është 'send' i panevojshëm, kur s'ke pare.

Kur s'ke pare je i lirë si i vdekuri.

Liria kushton lirë kur nxjerret në shitje.

Prandaj, varfëria kushton shtrenjtë.

Dhe, prandaj fitorja e madhe e pushtetit në një vend të varfër është karikaturë.

Populli shqiptar kushton shumë lirë.

Nuk ka turk që të më bind se shqiptari i Shqipërisë beson në drejtësi dhe në votime demokratike.

Sepse, demokracinë kujtojnë që e kanë. Njeriu e kërkon atë që s'e ka.

Lekë kush jep, vëlla, tregoni ju, se demokracia nuk 'hahet'!

Nuk është normale që në fund të vrapimit, Edi Rama u forcua më shumë se sa kur e nisi vrapin për pushtet.

Edi Rama i lodhur nga pushteti i gjatë, doli edhe më i fortë nga lodhja.

Nuk është e natyrshme të të zbulojnë shqiptarët se sa i mirë je ti, pas dhjetë vitesh në pushtet.

Në Kosovë fitoi shumë Albin Kurti sepse ishte i paprovuar...por mjaftoi një kohë e shkurtër për ta parë shqiptarët se Albin Kurti nuk është ai që kishin kujtuar dhe në zgjedhjet lokale ia treguan qejfin.

Secili politikan i provuar me pushtet të gjatë nuk mund të bëhet atraktiv nga e para, sikur mos ta kishte pasur asnjë ditë mëkat në jetën e tij.

Shpjegoma ti mua: çfarë fiton një fukara i Kukësit (vendi më i varfër në Shqipëri), që e voton partinë e milionerëve.

Kë ëndërron 'ta vras' robi përveç padronin e tij.

Kë urren më shumë fukaraja se sa pasanikun.

Veç espadrillat e Edi Ramës kushtojnë sa rroga e shqiptarit...

Çka e motivon një fukara shqiptar që ta votoj një pushtet që e ka bërë të varfër. Pse shqiptarët kanë sevda në varfëri!

Pse nuk e ndëshkojnë fajtorin e mjerimit të tyre!

Kush mund të ketë faj përveç ai që të udhëheq!

Për Edi Ramën më e rëndësishme është Shkodra se sa krejt Shqipëria.

Veç për inat. Nuk është merakli i femrave se nuk e kish lënë pa gjetë edhe një Shkodrës (me theks të veçantë të Tropojës), veç për inat!

Hakmarrja ndaj Sali Berishës për të është më e madhe se sa fitorja e Shkodrës.

A kishte alternativë tjetër votuesi shqiptar?

Nuk kishte alternativë sepse nuk kërkonte alternativë.

Shqiptari kërkon cash, të pasurohet shpejt, të jetoj sot për sot, të luaj në internet, të flas anglisht dhe të mos punoj.

Jemi duke e jetuar një shenjë të kiametit që të bën të ndjesh sikur koha po harxhohet shpejt.

Nuk ka më kohë të presim për t'u bërë të lumtur.

Më mirë i merr pak para se sa që e falë votën, e s'ta di kush për nder!

Ta votosh Ilir Metën, s'të grish!

Ilir Meta është simbol i dukatit në Shqipëri, dhe me ata dukat që e ka vjedhur - e ka blerë çmendurinë e tij: aq shtrenjtë ka kushtuar të dështosh si Ilir Meta.

Shqipëria (bashkë me Kosovën) janë vendet më të varfëra në Evropë.

Të jesh i varfër duke pasur tokë, ujë, ajër, naftë, qymyr, dukat, pula dhe lopë - është sëmundje e varfërisë.

Sepse, aty ku ka diell, shi dhe liri, do të duhej të shërohej sëmundja e varfërisë.

Veriun dhe Jugun i ndau mentaliteti, por edhe mentaliteti blihet me pare.

Opozita nuk ekziston në Shqipëri sepse populli nuk ka nevojë për opozitë.

Kush ka kohë të pres derisa të vijnë në pushtet të mundurit!

Pushteti në Shqipëri dhe në Kosovë duhet të turpërohet që udhëheqin popullin më të varfër në Evropë.

Pse populli është i varfër e Ata s'janë!

Me përjashtim të Albin Kurtiit, unë bile i kam 200 euro krye shpirti, Albini veç 100 i kish.

Ama për dallim prej tij, nuk e kujtoj veten kur nuk kam punuar.

P.S. Fitorja e Edi Ramës është primitive dhe e dhimbshme.

Zbulon varfërinë e madhe të shqiptarëve.

kimete berisha humbja e pd ne zgjedhje zgjedhjet lokale 14 maj 2023

Sondazh

Poll
Insights 16 Maj 2023, 14:28 Enton Abilekaj

Po, zgjedhjet ishin të turpshme

Enton Abilekaj Po, zgjedhjet ishin të turpshme.Po, vëzhguesit e huaj konstatuan aq shumë shkelje sa nuk mund ta thonin që ishin zgjedhj...

Insights 14 Maj 2023, 10:40

Pse duhet në burg Fredi Beleri?

Fredi Bejleri TIRANË- Motivet zyrtare të dhëna nga Prokuroria dhe policia e Vlorës për arrestimin e Fredi Belerit janë nj&eum...

Insights 12 Maj 2023, 16:31

Regjimi që na bleu të gjithë

Kryeministri Edi Rama dhe kryebashkiaku Erion Veliaj TIRANË- Nëse hap mediat opozitare, përfshirë ato të cilat qeverisjes së ...

Insights 11 Maj 2023, 10:40 Shpëtim Doda

Videomasazhi i Edi Ramës

Nga Shpëtim Doda Këtë të dielë, në Turqi do të zhvillohen zgjedhjet e përgjithshme dhe ato presidenciale. Në k&e...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë