LIVE UPDATES
Insights

Po, zgjedhjet ishin të turpshme

Berisha ka të drejtë, por sot njerëzit janë më pesimistë se përpara 14 majit, sot janë më të bindur se kurrë që pushteti personal i Edi Ramës nuk mund të ndalet së instaluari nga kjo opozitë.

16 Maj 2023, 14:28 Nga Enton Abilekaj
Po, zgjedhjet ishin të turpshme
Enton Abilekaj

Po, zgjedhjet ishin të turpshme.
Po, vëzhguesit e huaj konstatuan aq shumë shkelje sa nuk mund ta thonin që ishin zgjedhje të lira dhe të ndershme

Po, Edi Rama bëri sikur nuk e kishte parë raportin paraprak të OSBE- ODIHR sepse nuk kishte çfarë të komentonte

Po, mekanizmi perfekt Pushtet-Krim-Biznes e nxorri rezultatin si e kishte paracaktuar Edi Rama
Po, Shteti, me Gjykatat, Prokurorinë dhe Policinë, ishte në shërbim të zellshëm për të garantuar rezultatin e parcaktuar nga Kryeministri.

Po, shumica dërrmuese e qytetarëve që votojnë opozitën nuk votuan të lirë.

Berisha ka të drejtë në konstatimet që bëri, por fakti është që sot ka 54 bashki të Edi Ramës dhe 7 bashki të opozitës. Përpara këtyre zgjedhjeve, opozita kishte një qendër qarku, të rëndësishme dhe historike, si Shkodra, sot ka vetëm bashki të dorës së dytë, me buxhete të papërfillshme dhe, si rrjedhim totalisht të varura nga fondet qeveritare.

Berisha ka të drejtë, por sot njerëzit janë më pesimistë se përpara 14 majit, sot janë më të bindur se kurrë që pushteti personal i Edi Ramës nuk mund të ndalet së instaluari nga kjo opozitë.
Berisha ka të drejtë për çdo gjë që tha në konferencë shtypi, përveç asaj që tha për përgjegjësinë e tij dhe të Koalicionit.

Është dita për të thënë të vërtetën, që opozita, kështu siç është nuk mund t'i bëjë ballë një regjimi në instalim, që ende nuk e ka arritur kulmin. Është dita për të thënë të vërtetën që dy partitë e mëdha të opozitës, janë makineri të ndryshkura dhe të konsumuara për tu përballur me makinerinë moderne dhe luksoze të një pushteti hibrid, ku krimi dhe biznesi janë dy themelet më të forta.

Është dita për të thënë që opozita aktuale nuk i frymëzoi dot shqiptarët të bënin një revolucion të heshtur me votën e tyre dhe nuk mund t'i frymëzojë për të bërë një revolucion "paqësor" dhe as luftarak për të rrëzuar pushtetin totalitar. Ndërsa rezultati i zgjedhjeve i frymëzoi për tu larguar me vrap nga një vend i pashpresë.
është dita për të mbledhur të gjitha forcat e pakta që i kanë mbetur shoqërisë, që të provojë për herë të fundit ta ndalojë revanshin e pushtetit, përpara se diktati të bëhet i pakthyeshëm dhe demokracia, sado e brishtë, e tranzicionit një kujtim i bukur./Dosja.al

enton abilekaj zgjedhjet lokale 14 maj 2023

Sondazh

Poll
Insights 14 Maj 2023, 10:40

Pse duhet në burg Fredi Beleri?

Fredi Bejleri TIRANË- Motivet zyrtare të dhëna nga Prokuroria dhe policia e Vlorës për arrestimin e Fredi Belerit janë nj&eum...

Insights 12 Maj 2023, 16:31

Regjimi që na bleu të gjithë

Kryeministri Edi Rama dhe kryebashkiaku Erion Veliaj TIRANË- Nëse hap mediat opozitare, përfshirë ato të cilat qeverisjes së ...

Insights 11 Maj 2023, 10:40 Shpëtim Doda

Videomasazhi i Edi Ramës

Nga Shpëtim Doda Këtë të dielë, në Turqi do të zhvillohen zgjedhjet e përgjithshme dhe ato presidenciale. Në k&e...

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

'Nuk është e lehtë...'/ Arrestimi i Vangjush Dakos, reagon për herë të parë Rama: Deri dje krah....

Arrestimi Dakos/ Drejtoria e Policisë merr masa, mbulon godinën

Vihet në pranga 31-vjeçari, sekuestrohen 3 biçikleta të dyshuara të vjedhura prej tij dhe...

“A jeni në vete? Po jo ore tani” Silva Bino acarohet nga prania e gazetarëve pasi dëshmoi në SPAK

Silva Bino 1 orë në SPAK: Kisha një punë, s’kam asgjë për të thën

'Kadastra është portreti i turpit tonë'/ Rama: Dyert e saj do t'i mbyllim, brenda muajit....

"Deputeti nuk mban përgjegjësi për atë që thotë” Basha: Nevojitet ligj i duhur për referendumet

dosja sot 5 qershor

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim