Aktualitet

Sapo kishte dalë nga burgu, Vladimir Gjuta “s’zë mend”. Arrestohet me 120 mijë € dhe armë tek selia e PS. “Frikësoi” edhe Ramën

Arrestohet sërish Vladimir Gjuta. 40-vjeçari u pikas pranë selisë së Partisë Socialiste me një pistoletë gati për të qëlluar dhe 100 mijë euro me vete. Në Polici ai tha se armën e kishte marrë pasi kishte shumë para me vete. Ndërkohë Garda rriti sigurinë për kryeministrin Edi Rama, të cilin e largoi nga selia me "Lincoln" të blinduar. 
Featured image of article: Sapo kishte dalë nga burgu, Vladimir Gjuta “s’zë mend”. Arrestohet me 120 mijë € dhe armë tek selia e PS. “Frikësoi” edhe Ramën Vladimir Gjuta dhe selia e PS

TIRANË– Vladimir Gjuta është arrestuar pasi qarkullonte me një pistoletë pranë selisë së Partisë Socialiste teksa brenda zhvillohej mbledhja e Kryesisë. Dosja.al ka mësuar se Gjuta është kapur pranë zonës së “Dollarit”, ku është pikasur nga Garda e Republikës. Ai kishte vendosur një kapele në kokë, mbante një çantë Gucci dhe pistoletën e kishte futur në brez. Gjuta ishte duke lëvizur i qetë në trotuar, por punonjësit e Gardës që ishin pranë PS-së për shkak se aty po zhvillohej mbledhja e Kryesisë e kanë mbajtur në vëzhgim për shkak të së kaluarës së tij kriminale.

Në momentin që forcat e Gardës i janë afruar Gjutës i ka rënë pistoleta në tokë dhe menjëherë është rrethuar nga 5 gardistë. Gjatë kontrolleve, atij i është gjetur një plumb në gojë dhe 100-120 mijë euro. Në rrëfimin e tij në Polici, Gjuta tha se pistoletën e kishte marrë me vete pasi kishte vendosur që të këmbente shumën e majme të parave në lekë.

Pas arrestimit Gjuta është dërguar në ambientet e Komisariatit nr.3, ndërkohë që ndaj tij do të kryhen të gjitha procedurat për veprën penale të armëmbajtje pa leje. Megjithatë veprimi i tij ka ngritur alertin në mes të forcave të Gardës. Për shkak se ai u arrestua 10 minuta para se mbledhja e kryesisë të mbaronte, kryeministri Edi Rama u largua menjëherë nga selia me mjetin e tij të blinduar tip “Lincoln”. 40-vjeçari përfundoi në pranga më 4 janar të këtij viti, pasi kishte rrahur me çekiç duke i thyer dhëmbët kushëririt të tij. Më herët Gjykata e Tiranës, dha për Gjutën vendimin për mjekim të detyruar në psikiatri. Ndërsa së fundmi ai u la në detyrim paraqitje.

Arrestimi i 40-vjeçarit vjen 5 ditë nga lirimi prej burgut, pas arrestimit të tij më 22 janar. Gjuta qëlloi kushëririn e tij disa herë me çekiç, duke e lënë të plagosur por u la i lirë pasi i afërmi i tij e tërhoqi denoncimin. Më herët, Gjuta është akuzuar si autori i vendosjes së tritolit në farmacinë e babait të ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahirit.  Tritoli në farmacinë e babait të Saimir Tahirit, që në atë kohë ishte ministër i Brendshëm, është vendosur në vitin 2015.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Gjuta po tentonte të largohej drejt Kosovës, duke vendosur një paruke në kokë, por pas një kontrolli që bëri Policia në makinën e tij, ai ra në pranga. Për këtë ngjarje u arrestua dhe Ernest Gjuta dhe Baftjar Bruka. Por në vitin 2016 pas lirimit nga burgu, Gjuta ra sërish në pranga pasi akuzohej për dhunë fizike ndaj babait të tij.

(k.m/dosja.al)

 • 12:01

  Euro, Dollarë e Paund/ FOTO e parave që iu sekuestruan Vladimir Gjutës. Policia i kapi pistoletën me dy karikatorë plot me fishekë

  Kjo FOTO e siguruar nga Top Channel tregon paratë dhe pistoletën e sekuestruar  të Vadimir Gjutës. Siç shihet nga fotoja sasia e parave është në euro dhe paund anglez si edhe dollarë amerikanë.

  Paratë dhe arma e Vladimir Gjutës

  Po ashtu shikohet se bashkë me pistoletën e cila ka një karikator plot dhe 34 fishekë të tjerë. Gjutës i është sekuestruar edhe një dorezë hekuri e cila vendoset në dorë dhe shton forcën e goditjes.

 • 11:28

  Me xhup të zi e bluzë të kuqe, publikohet fotoja nga arrestimi i Vladimir Gjutës, 40-vjeçari 'frikësoi' Ramën

  Publikohet fotoja e parë nga arrestimi i Vladimir Gjutës. Top Channel ka postuar një foto të tij, ku 40-vjeçari duket se ka veshur një xhup të zi dhe një bluzë të kuqe.

  Vladimir Gjata
 • 11:09

  Vladimir Gjuta me 120 mijë € në çantën ‘Gucci’, kur shkuan për ta arrestuar i ra pistoleta në tokë

  Dosja.al ka mësuar detaje të reja nga arrestimi i Vladimir Gjutës, i cili u kap pranë selisë së PS. Sipas burimeve të Dosja.al bëhet me dije se Gjuta ishte nisur për të shkuar në një “Exchange”, pasi kishte me vete një shumë e cila mendohet të ketë qenë rreth 100-120 mijë euro, të cilat i mbante në një çantë “Gucci”. Gjuta ishte duke lëvizur i qetë, por punonjësit e Gardës që ishin pranë PS-së për shkak se aty po zhvillohej mbledhja e Kryesisë e kanë mabjtur në vëzhgim për shkak të së kaluarës së tij kriminale. Në momentin kur i janë drejtuar punonjësit e Gardës atij i ka rënë pistoleta në tokë dhe aty është bërë neutralizmi i tij. Më pas efektivët e Gardës kanë njoftuar forcat e Policisë dhe është bërë arrestimi i tij në zonën e njohur si Dollari, pranë Bankës së Shqipërisë.

 • 11:07

  Vladimir Gjuta ‘tmerroi’ kryeministrin Rama, iku nga selia me ‘Lincoln’ të blinduar

  Vladimir Gjata dhe Edi Rama jashtë selisë

  Detaje të reja janë zbuluar nga arrestimi i Vladimir Gjutës pranë selisë së PS. Mësohet se Gjuta është pikasur me armë zjarri teksa qarkullonte rreth selisë së PS-së, 10 minuta para mbarimit të mbledhjes së kryesisë së PS. Ai u arrestuar pranë zonës së njohur si “Dollari”, ndërkohë që pistoletën e kishte futur në çantë ndërsa një plumb e mbante në gojë. Neutralizimi i tij nga Garda e Republikës, nuk i shoi shqetësimet për jetën e zyrtarëve të PS-së. Garda shtoi menjëherë sigurinë e kryeministrit Edi Rama, i cili u largua  me ‘Lincoln’ të blinduar.

 • 10:57

  Me pistoletë pranë PS-së, flet Vladimir Gjuta, tregon pse kishte futur plumba: Kisha lekë me vete

  Vladimir Gjuta, foto e arrestimit të parë

  Gazetari i Top Channel Muhamed Veliu që është duke ndjekur dinamikën e ngjarjes të arrestimit të Vladimir Gjutës përpara selisë së PS ka mundur të mësojë detaje të reja.Duke iu referuar burimeve policore, Gjuta pas ndalimit ka thënë se ndodhej aty për një transaksion financiar. Bashkë me pistoletën Gjutës i janë kapur edhe 120.000 euro. “E mbaja pistoletën pasi do të ktheja në lekë shumën e eurove,”- ka deklaruar Gjuta.

Shto Koment