LIVE UPDATES
Bota

Human Rights Watch: Ajo që ndodhi në Bucha mund të përsëritet në një shkallë shumë të madhe

4 Prill 2022, 19:04 Nga DOSJA
Human Rights Watch: Ajo që ndodhi në Bucha mund të

UKRAINË- Kreu i Human Rights Watch, Kenneth Roth Becky Anderson, tha të hënën se imazhet e varreve masive që dalin nga Bucha e Ukrainës janë të neveritshme dhe paralajmëroi se mund të përsëriten në një shkallë shumë të madhe.

“Ajo që po ndodh në Bucha dhe qytete të tjera përreth Kievit mund të përsëritet në një shkallë shumë të madhe. Dhe kështu mesazhi që po përpiqemi t’i dërgojmë Kremlinit është se këtu janë provat e këtyre mizorive që po ndodhin. Nëse doni të shmangni përgjegjësinë penale, mbretëroni në trupat tuaja, “tha Anderson.

Gjykata Penale Ndërkombëtare ka ngritur tashmë një hetim për krimet e luftës në Ukrainë, por Roth theksoi se është urgjente të lëvizësh sa më shpejt që të jetë e mundur për të minimizuar sasinë e provave të humbura.

“Nga perspektiva e krimeve të luftës … nuk mjafton të kesh vetëm një trup. Ju duhet të kuptoni, pse vdiq ai person? Në disa raste, ne po marrim llogari të njerëzve që u lidhën, që u ekzekutuan. Ky është një krim i qartë lufte. Por nëse dikush u vra në zjarr të kryqëzuar, duhet të shikoni më me kujdes. Disa prej tyre mund të kishin qenë ushtarë, qoftë ukrainas apo rusë. Kështu që ju duhet vërtet të hetoni,” shtoi ai.

Presidenti i SHBA Joe Biden i quajti të hënën mizoritë që dyshohet se janë kryer nga forcat ruse në Bucha një “krim lufte” dhe bëri thirrje për një gjyq kundër presidentit rus Vladimir Putin. Megjithatë, ai nuk i etiketoi vrasjet si “gjenocid”.

Në përgjigje të vërejtjeve të Bidenit, Roth tha se nuk duhet të zvogëlojmë atë që po shohim në Bucha, vetëm sepse nuk përbën gjenocid.

Një krim lufte është mjaft i rëndë. Disa njerëz ngatërrojnë gjuhën dhe thonë se ky është gjenocid. Nuk kemi parë ende gjenocid. Shpresoj që të mos arrijmë tek kjo në Ukrainë”, tha ai.

Kur u pyet nëse Putin mund të mbahet personalisht përgjegjës për krimet e supozuara të luftës, Roth tha: Në parim, po. Ajo që duhet të vërtetohet është se ai ka qenë në dijeni se këto krime kanë ndodhur. Unë dyshoj se kjo mund të vërtetohet dhe se ai nuk ka ndërmarrë hapa për t’i mbretëruar, për t’i ndaluar ata.

LAJMI KRYESOR: 40 ditë luftë! Ushtria zhvendoset në Donbas. Masakra në Bucha, Rusia: E kurdisi SHBA & NATO

(I.A/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota human rights watch kenneth roth becky anderson lufta ukraine-rusi human rights watch kenneth roth becky anderson lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh