LIVE UPDATES
Bota

Udhëheqësit pro-Putin fitojnë zgjedhjet në Evropë, i kujtojnë Kremlinit se ka ende “miq”

4 Prill 2022, 17:25 Nga DOSJA
Udhëheqësit pro-Putin fitojnë zgjedhjet në Evropë, i

Nga CNN

Pas disa javësh dështimi për të ndarë Evropën për luftën e tij në Ukrainë, Vladimir Putin gëzoi dy fitore të vogla diplomatike këtë fundjavë.

Si në Hungari ashtu edhe në Serbi, partitë e hapura pro-ruse fituan lehtësisht zgjedhjet legjislative, duke i dhënë Putinit një kujtesë të mirëseardhur se pavarësisht reagimit të vendosur dhe kryesisht të bashkuar të komunitetit ndërkombëtar ndaj pushtimit, ai ka disa miq në perëndim të tij.

Fitorja më e rëndësishme erdhi në formën e kryeministrit hungarez, Viktor Orban dhe partisë së tij nacionaliste Fidesz që fituan një dërrmues. Hungaria është një anëtare e Bashkimit Evropian dhe NATO-s, që do të thotë se Putini mund të pretendojë se ka një mik me vende në krye të dy prej institucioneve të tij më të urryera.

Të dielën mbrëma, gjatë fjalimit të tij të fitores, Orban nxiti jo vetëm BE-në, por Ukrainën.

Ne kemi një fitore të tillë që mund të shihet nga hëna, por është e sigurt që mund të shihet nga Brukseli,” tha ai, duke shtuar se Fidesz “do ta kujtojë këtë fitore deri në fund të jetës sonë, sepse na u desh të luftonim kundër një një numër i madh kundërshtarësh”. Të përfshirë në atë listë kundërshtarësh ishin burokratët e Brukselit, mediat ndërkombëtare dhe, pa dyshim, presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky.

Zelensky e ka kritikuar drejtpërdrejt Orbanin për dështimin për të mbështetur Ukrainën me aq entuziazëm sa shumë nga homologët e tij evropianë gjatë javëve të fundit.

Putini shpejtoi për të uruar Orbanin për fitoren e tij. Por pak besojnë se kjo do të jetë shumë më tepër se një fitore simbolike dhe do të bëjë pak për të ndikuar në vendosmërinë e BE-së për Ukrainën.

Realiteti është se Orban pritej të fitonte dhe BE-ja ka vite që punon rreth udhëheqjes së tij. Pavarësisht se ka zvarritur këmbët e tij herët, Orban ka shkuar së bashku me sanksionet e BE-së kundër Rusisë dhe ka qenë kryesisht në përputhje me pjesën tjetër të aleancës perëndimore. Blloku kryesor i Hungarisë në drejtim të mbështetjes së Ukrainës ka qenë ngurrimi i Orbanit për të lejuar që armët të rrjedhin nëpër vendin e tij për të mbështetur trupat ukrainase.

Hungaria është gjithashtu pengesa kryesore në bisedimet e BE-së për ndalimin e importeve të energjisë nga Rusia. Gjermania tha gjatë fundjavës se bllokut i duhej të diskutonte një ndalim të gazit rus pas raporteve për krime lufte të kryera në Ukrainë — një lëvizje që Orban e ka përjashtuar vazhdimisht.

Kokëfortësia e Hungarisë ka mërzitur aleatin e saj kryesor Poloninë, shkelësin tjetër kryesor të sundimit të ligjit në Evropë, e cila ka përdorur të drejtën e vetos për të mbrojtur Orbanin nga ndëshkimet e BE-së shumë herë në vitet e fundit. Është e paqartë nëse Polonia do ta bëjë këtë pas përfundimit të luftës.

Hungaria është larguar shumë nga vlerat e BE-së për sundimin e ligjit dhe të drejtat e njeriut, duke shtypur institucionet kulturore dhe duke shtypur lirinë e shtypit. Shumica e përpjekjeve për të ndëshkuar Hungarinë në nivel të BE-së kanë dështuar, jo vetëm sepse veprimet kuptimplota do të kërkonin që të gjitha vendet anëtare të BE të bien dakord në një votim.

Polonia dhe Hungaria kohët e fundit kanë pasur një lloj pakti, efektivisht të dyja duke përdorur veton e tyre në BE për të mbrojtur tjetrin. Megjithatë, Polonia është padyshim skifteri më i madh anti-rus në BE dhe është deri më tani e paqartë se si kjo do të ndikojë në aksin Poloni-Hungari pasi të përfundojë lufta.

Dhe që nga fillimi i luftës, zyrtarët e BE-së kanë folur në heshtje për t’i ofruar Polonisë karota për t’u afruar me pjesën tjetër të bllokut, në vend që të trajtojnë Poloninë dhe Hungarinë si dy delikuentë.

Situata është shumë e ndryshme në Serbi, pasi ajo nuk është anëtare e BE-së apo NATO-s. Aktualisht po kalon procesin e anëtarësimit në BE, me negociatat që pritet të përfundojnë në dy vitet e ardhshme.

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, është vënë në një pozitë të vështirë nga pushtimi rus në Ukrainë. Për vite me radhë, ai është përpjekur të balancojë ruajtjen e lidhjeve të forta diplomatike dhe ekonomike me Rusinë (dhe një dashuri të veçantë për Putinin) me përqafimin perëndimor që do të vinte me anëtarësimin e plotë në BE.

Gjatë fushatës zgjedhore, Vuçiç nuk devijoi nga ky ekuilibër dhe kandidoi në një platformë paqeje dhe stabiliteti në rajon, raportoi Reuters.

Serbia është pothuajse tërësisht e varur nga gazi rus, ndërsa ushtria e saj mban lidhje me ushtrinë ruse. Edhe pse Serbia mbështeti dy rezoluta të Kombeve të Bashkuara që dënojnë pushtimin rus të Ukrainës, ajo refuzoi të vendosë sanksione kundër Moskës, raportoi Reuters.

Kremlini gjithashtu mbështet kundërshtimin e Beogradit ndaj pavarësisë së Kosovës duke bllokuar anëtarësimin e saj në Kombet e Bashkuara.

Nuk ka dyshim se rezultatet e zgjedhjeve të fundjavës, veçanërisht në Hungari, do të kenë bërë që Putini të buzëqeshë dhe udhëheqësit në Bruksel të mbajnë kokën në duar. Megjithatë, për BE-në, më shumë Orban do të thotë më shumë e njëjta gjë. Ai mund t’i sigurojë Putinit disa fitore propagandistike dhe mund të vendosë frena në planet më të gjera të BE-së në të ardhmen. Por BE-ja ka punuar për mënyrat për të punuar rreth Orbanit prej vitesh dhe e di se kur shtyhet për të shtyrë, Orban është më i lumtur brenda klubit duke shkaktuar telashe sesa duke komplotuar për t’u larguar.

Përkthyer nga Dosja.al (d.a/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota aleksander vucic viktor orban vladimir putin aleksander vucic viktor orban vladimir putin

Sondazh

Poll

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët