LIVE UPDATES
Bota

Fitorja e Vuçiçit në zgjedhje, Serwer: Rritet mundësia për një marrëveshje Kosovë-Serbi

4 Prill 2022, 17:06 Nga DOSJA
Fitorja e Vuçiçit në zgjedhje, Serwer: Rritet mundësia

Profesori në Universitetin John Hopkins në Uashington, Daniel Serwer, ka bërë një analizë për zgjedhjet në Serbi u shprehet se pas fitores bindëse në zgjedhje të Vuçiçit shanset për një marrëveshje me Kurtin duken më të mëdha.

Sipas Serwer, edhe Vuçiç edhe Kurti tani janë në pozitë për të gjetur zgjidhje edhe pse e kaluara ka treguar se asnjëra nuk do të ndjekë një marrëveshje përfundimtare që i jep fund ngecjes midis Prishtinës dhe Beogradit.

Shkrimi i plotë:

Nuk mund të bëj më mirë se OSBE-ja në vlerësimin e zgjedhjeve presidenciale dhe parlamentare të Serbisë. Ato u zhvilluan në një “fushë loje të pabarabartë” që favorizonte Presidentin aktual dhe shumicën parlamentare. Mbulimi mediatik dhe burimet qeveritare i favorizuan ata. Nuk kishte shumë më tepër se një kundërshtim simbolik. Alternimi në pushtet nuk ishte një mundësi reale. Serbia i është rikthyer gjysmë-autoritarizmit të një varieteti bashkëkohor. Pak konkurrencë reale.

Turpi i Serbisë

Ky është një turp, pasi e bën Serbinë një kandidate më pak se ideale për atë që thotë se dëshiron vërtet: anëtarësimin në BE. BE-ja do të jetë e butë. Ky është zakoni i saj i kahershëm me Beogradin, i cili ka virtytin e madh të zbatimit të pjesës më të madhe të acquis communautaire. Aty ku Serbia dëshiron është zbatimi i kritereve të Kopenhagës për qeverisje demokratike. Jo vetëm që fusha e tij e lojës elektorale është e pabarabartë, por Beogradi vazhdon të lavdërojë kriminelët e luftës dhe dështon të ndjekë penalisht shkeljet e të drejtave të njeriut gjatë konfliktit tashmë më shumë se dy dekadash në Kosovë. Ajo nuk i ka ndjekur penalisht as vrasësit e vëllezërve amerikanë Bytyqi të vrarë në Serbi në vitin 1999. Shtypi i saj jo vetëm që injoron shkeljet e të drejtave të njeriut në të kaluarën serbe, por vazhdon të përdorë gjuhën e urrejtjes kundër kosovarëve.

Për më tepër, koalicioni aktual i qeverisë ka qenë entuziast për atë që e quan “bota serbe”, e cila është pak më pak se Serbia e Madhe e Slobodan Millosheviçit. Ne shohim në Ukrainë pasojat e ambicieve irredentiste të këtij lloji. Presidenti rus Putin është gjithashtu i dhënë pas idesë së një “bote ruse” që mohon sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës. Rezultati është lufta dhe krimet e luftës. Ideja e “botës serbe” nuk parathotë asgjë më të mirë. Është një rrezik i qartë dhe i pranishëm për Bosnje-Hercegovinën, Malin e Zi dhe Kosovën.

Vuçiq fitoi presidencën e tij të parë në një platformë pro-BE. Ai fitoi të dytin në një pro-ruse. Ai ka refuzuar t’i bashkohet sanksioneve kundër Rusisë, ndërkohë që i ka bërë fjalë integritetit territorial të Ukrainës. Është një truk i bukur, nëse mund ta realizoni.

Suksesi përfshin zgjedhje

Megjithatë, ka pak arsye për të dyshuar se presidenti Vuçiq ka mbështetjen e shumicës së elektoratit serb. Çështja është se çfarë do të bëjë ai me suksesin e tij elektoral. Ai mund të vazhdojë të inkurajojë fantazitë e botës serbe, ose mund të vendosë ta bëjë Serbinë një kandidat serioz për anëtarësim në BE. Kjo e fundit do të marrë guxim. Konkurrenca kryesore politike e Vuçiqit vjen nga nacionalizmi etnik dhe ultra-nacionalizmi, jo nga demokratët liberalë. Nacionalistët nuk janë vetëm një kërcënim politik, por edhe fizik. Ata vranë kryeministrin Gjinxhiq nga frika se mos e jepte Kosovën. Ata mund të vrasin përsëri.

Zgjidhje të vështira edhe në Kosovë

Kryeministri i Kosovës Kurti duket se ka mbështetje të fortë politike. Ai përballet me një skenë të brendshme politike që në përgjithësi kundërshton lëshimet ndaj Beogradit. Ai gjithashtu duhet të zgjedhë nëse do të marrë rrezikun politik të arritjes së një marrëveshjeje që do të sjellë kompromis me armikun. BE-ja, e cila ka qenë zemërgjerë ndaj Kosovës duke i mohuar asaj një program për heqjen e vizave, e ndërlikon llogaritjen e tij. Nëse Brukseli do ta shpërblente Kosovën për një marrëveshje me Serbinë është e dyshimtë, jo vetëm sepse vende si Franca, Holanda dhe mbi të gjitha Hungaria janë armiqësore ndaj Prishtinës. Premtimet e bëra mund të mos mbahen, si me heqjen e vizave.

Gjëja e bukur për të fituar zgjedhjet

Edhe Vuçiq edhe Kurti tani janë në pozitë për të gjetur zgjidhje. Unë me të vërtetë nuk e di se çfarë do të bëjnë. Nëse e kaluara është një udhërrëfyes, asnjëra nuk do të ndjekë një marrëveshje përfundimtare që i jep fund ngecjes midis Prishtinës dhe Beogradit. Por e kaluara është vetëm një udhërrëfyes nëse njerëzit nuk ndryshojnë mendje. Do të duhet të presim dhe të shohim. Gjëja e bukur për të fituar edhe zgjedhje të padrejta është se ju mund të bëni çfarëdo që dëshironi.

LAJMI KRYESOR\ Zgjedhjet në Serbi/Vuçiç sërish president, SNS fiton 48 mandate, shqiptarët kapin 1 deputet

(d.a/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

rajoni rajoni daniel serwer dialogu kosove-serbi zgjedhjet në serbi daniel serwer dialogu kosove-serbi zgjedhjet në serbi

Sondazh

Poll

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët