LIVE UPDATES
Bota

40 ditë luftë! Mbi 400 të vdekur në Bucha, Rusia e mohon, Zelensky: Do t’i gjejmë fajtorët

4 Prill 2022, 06:48 Nga DOSJA
40 ditë luftë! Mbi 400 të vdekur në Bucha, Rusia e mohon,

UKRAINË– Në ditën e 40-të, ukrainasit po vazhdojnë të përballen me agresionin rus. Që nga dita e parë ka pasur zhvillime të shumta, që nga dëmet e mëdha materiale, po ashtu edhe humbje të jetëve të njerëzve.

Trupat ruse po zhvendosen në rajonin e Donbasit në lindje të Ukrainës. “Trupat ruse po vazhdojnë të konsolidohen dhe riorganizohen ndërsa rifokusojnë ofensivën e tyre në rajonin e Donbasit në lindje të Ukrainës”, njoftoi Ministria e Mbrojtjes në përditësimin e saj të fundit të inteligjencës.

Moska vazhdon të mohojë çdo përgjegjësi përballë masakrës së Buchës dhe sot shpreson që të mbajë një mbledhje urgjente të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, ndërsa e quan si ‘provokim ekstremist ukrainas’. Dmitry Polyansky, zëvendës Përfaqësuesi i Rusisë në Këshillin e Sigurimit, shkroi në Twitter: ‘Ky është një provokim i urryer i ekstremistëve ukrainas në Bucha, Rusia ka kërkuar një takim të Këshillit të Sigurimit të OKB-së të hënën më 4 prill’.

Forcat ruse akuzohen për gjenocid dhe krime lufte në qytetin ukrainas Bucha, rreth 30 kilometra në veriperëndim të Kievit; Janë shfaqur imazhe të mbi 400 civilëve ukrainas të shtrirë të vdekur në rrugë gjersa banorët që thonë se viktimat janë vrarë nga ushtarët rusë pa ndonjë provokim të dukshëm. Zyrtarët ukrainas thonë se disa viktima u qëlluan në kokë me duart e lidhura pas shpine. Prokurori i lartë i vendit thotë se 410 trupa janë gjetur në qytete afër Kievit si pjesë e një hetimi për krime të mundshme lufte, por disa dëshmitarë janë aq të traumatizuar sa nuk mund të flasin.

Ukraina dëshiron t’i “tregojë botës” atë që ndodhi në Bucha, tha presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, duke u zotuar se vendi nuk do të ndalojë derisa t’i gjejë ata përgjegjës. Duke folur nga Bucha para gazetarëve të hënën, Zelensky tha se është shumë e rëndësishme për ta që shtypi të jetë në qytet. Ai paralajmëroi se nëse nuk gjejmë një zgjidhje të civilizuar, populli ukrainas do të gjejë një zgjidhje jo të civilizuar për t’u marrë me çështjet. I veshur me një xhaketë dhe i rrethuar nga siguria, ai foli për “udhëheqësit kryesorë të vendeve udhëheqëse që morën vendimet nëse Ukraina duhet të jetë anëtare e NATO-s”.

Moska ka mohuar se forcat e saj kanë vrarë civilë në Bucha. Liderët botëror i kanë quajtur sulmet në Bucha dhe Irpin të neveritshme dhe krime lufte. Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky thotë se Rusia po synon të marrë jugun dhe lindjen e Ukrainës.

Që nga e diela, të paktën 1,417 civilë kanë vdekur në Ukrainë që nga fillimi i agresionit rus, tha të hënën zyra e OKB-së për të Drejtat e Njeriut (OHCHR). Nga ata që vdiqën, të paktën 121 ishin fëmijë, sipas OHCHR. Të paktën 2038 civilë janë plagosur.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Ministria ukrainase: Rusia po përgatitet për një ofensivë të re në lindje

Price:SHBA mbështet ekipin shumëkombësh që mbledh dhe analizon provat e mizorive në Ukrainë

Ja çfarë duhet të dini për kulturën ruse të brutalitetit ushtarak

Human Rights Watch: Ajo që ndodhi në Bucha mund të përsëritet në një shkallë shumë të madhe

Zvkryeministrja ukrainase:Karvani i autobusëve të evakuimit u ndal nga rusët në Mariupol

Ministria e Jashtme franceze: Franca do të dëboj më shumë staf diplomatik rus nga vendi

Komisioneri Evropian për sanksionet ndaj Rusisë: Asgjë nuk është jashtë tryezës

Lufta në Ukrainë, përditësimet e fundit, çfarë ka ndodhur sot në Bucha dhe qytete të tjera

Dëshmitari okular tregon masakrat që pa në Bucha: Një grup njerëzish të pafajshëm u vranë

“Krimet e Rusisë në Bucha janë maja e ajsbergut”, Kuleba kërkon shtimin e sanksioneve

Sulmet ndaj civilëve në Ukrainë, Liz Truss: Autorët do të sillen para drejtësisë

Zyrtari amerikan i mbrojtjes: Rreth dy të tretat e trupave ruse në Kiev janë tërhequr

“Kasapi i Siberisë”, zbulohet koloneli që urdhëroi masakrën ku u vranë mbi 400 civilë

Sa i mundshëm është një gjyq për krimet e luftës për Putinin?

“Mariupol është në prag të katastrofës humanitare”, kryebashkiaku kërkon evakuimin e plotë

“Lufta e nxehtë” për Beogradin, SNS-ja e Vuçiç ka 48 mandate, opozita 43, drejt koaliconeve

“Ky djalë është brutal”,Biden e quan sërish Putinin kriminel lufte pas viktimave në Bucha

Masakra në Bucha, BE-ja dhe Ukraina do të hetojnë së bashku krimet e luftës nga rusët

“Ti tregojmë botës atë që ndodhi”, Zelensky viziton Bucha-n pas masakrës së forcave ruse

Alexander Bastrykin: Rusia ka nisur hetimet për Bucha

Michelle Bachele: Të gjitha trupat në Bucha duhet të zhvarrosen për t’u identifikuar

FOTOGALERI/Çifti ukrainas celebrojnë martesën në mes të rrënojave në Kharkiv

“Na ulnin në gjunjë dhe qëllonin”, rrëfimi tronditës i dëshmitarit nga masakra në Bucha

Zelenskyy viziton Bucha-n, presidenti: Ukraina duhet të ketë paqe

SHBA kërkon pezullimin e Rusisë nga Këshilli i OKB-së për të Drejtat e Njeriut

Pamje të rënda/Zbulohet një tjetër varr masiv në Kiev, ndër trupat edhe ai i kryebashkiakes

“Sa herë ke negociuar me Putin, a e ndale?”,kryeministri polak akuza të rënda ndaj Macronit

7 të vdekur dhe 34 të plagosur nga bombardimet ruse në Kharkiv

Sergei Lavrov: ‘provokimet’ e Bucha kërcënojnë sigurinë ndërkombëtare

“Më keq se ISIS”, vrasja e civilëve në Bucha dhe Kiev nga rusët dënohet nga ndërkombëtarët

Rusia sot hap korridore humanitare në Mariupol me iniciativën e Turqisë

Boris Johnson: Putini nuk e thyen dot Ukrainën qytetet do të ringrihen sërsish (Video)

Të qëlluar me plumb në kokë! DETAJE rrëqethëse, si u gjend e vrarë kryebashkiakja ukrainase

Brandon Lewis: Ukraina mund të ketë diçka më tragjike që do ti ndodhë

Sekretarja e arsimit: Qeveria duhet të përshpejtojë vizat për refugjatët ukrainas

Gjermania i kërkon BE-së ndalimin e gazit rus

FOTO/ Ukrainë: Kemi gjetur rreth 410 trupa të vdekur rrugëve të Bucha

PREKËSE! Ia vranë forcat ruse, nëna ukrainase varros djalin e vogël në oborr

Rrëfimi i trishtë i nënës ukrainase: Djali fsheh bukën, ka frikë se nesër s’do ketë ushqim

Masakra në Bucha, Macron: Duhen sanksione të reja për shkak të krimeve të luftës 

Koment: Kompanitë perëndimore duhet të dalin nga Rusia

(a.b)/dosja.al

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota lufta ukraine-rusi lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët