LIVE UPDATES
Bota

Hetimi i ri për Cuomon: Prova dërrmuese, ish-guvernatori ngacmonte gratë seksualisht

22 Nëntor 2021, 20:47 Nga DOSJA
Hetimi i ri për Cuomon: Prova dërrmuese, ish-guvernatori ngacmonte

SHBA –  Sipas një hetimi të publikuar ditën e sotme nga Asambleja e Shtetit të Nju Jorkut, Ish-guvernatori Andrew Cuomo ngacmoi seksualisht një numër të madh femrash, nuk ishte plotësisht transparent për numrin e banorëve të shtëpive të të moshuarve që vdiqën si rezultat i Covid-19 dhe, në gjetjet e reja përdori burimet e taksapaguesve për të ndihmuar në shkrimin dhe promovimin e librit të tij 2020 mbi udhëheqjen gjatë javëve të para të pandemisë.

Sipas CNN, raporti u porosit në mars për të gërmuar në një sërë pretendimesh kundër Cuomo dhe mund të kishte qenë baza për shkarkimin e ish-guvernatorit nëse ai nuk do të jepte dorëheqjen në gusht, pas një hetimi të veçantë që zbuloi gjithashtu se Cuomo kishte ngacmuar seksualisht disa gra.

Ne konkludojmë se ka prova dërrmuese që ish-Guvernatori u përfshi në ngacmime seksuale,” thuhet në raportin e asamblesë, i cili u krye nga avokatët e Davis Polk & Wardwell, në përmbledhjen e tij ekzekutive.

Raporti prej 45 faqesh pasqyron kryesisht gjetjet e hetimit të Prokurores së Përgjithshme të shtetit Letitia James mbi akuzat për ngacmim seksual kundër ish-guvernatorit. Cuomo ka mohuar akuzat e shumta për sjellje të pahijshme seksuale, tha se ai nuk e keqdeklaroi qëllimisht numrin e vdekjeve në shtëpinë e të moshuarve dhe këmbënguli që marrëveshja për, shkrimin dhe promovimin e librit t’i përmbahej standardeve etike.

Hetimi i sapo publikuar zgjeron sferën e ‘keqbërjeve’ të supozuara nga Cuomo, i cili kaloi një dekadë duke drejtuar shtetin dhe duke “sunduar” mbi Partinë Demokratike, dhe u duartrokit gjerësisht për trajtimin e tij fillimisht të Covid-19 në Nju Jork. Por magjia ra në fillim të këtij viti pasi dolën prova se ai dhe ndihmësit e tij kryesorë nuk numëruan vdekjet në shtëpitë e pleqve. Në të njëjtën kohë, Cuomo u bë objekt i një breshëri akuzash për ngacmime seksuale, të cilat tani janë gjetur të besueshme në dy raporte të profilit të lartë.

(m.k/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

bota bota andrew cuomo andrew cuomo akuzohet per ngacmime seksuale dorehiqet andrew cuomo guvernatori cuomo andrew cuomo andrew cuomo akuzohet per ngacmime seksuale dorehiqet andrew cuomo guvernatori cuomo

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni