LIVE UPDATES
Bota

“Shteti po ecën kundër nesh”/ Italia indinjohet pas lirimit ‘bosit’ të MAFIAS-s italiane, gazetarë, politikanë e qy

1 Qershor 2021, 15:09 Nga DOSJA
“Shteti po ecën kundër nesh”/ Italia indinjohet pas

ITALI-Qyetarët italianë ndër të cilët familjarët e viktimave por edhe gazetarë e politikanë të ndryshem kanë komentuar lirimin e Giovvani Brusca, duke u shprehur të pakënaqur rreth vendimit të gjykatës.

Sipas CorriereIt  qytetarët italianë janë shprehur në rrjetet sociale shumë të zemëruar nga ky vendim. Këtë gjë e kanë komentuar edhe familjarët e viktimave ku autor ka qenë Brusca por edhe njerëz tëcilët nuk kanë patur lidhje me krimet e bëra nga Brucsa.

Ata kanë komentuar me shumë mllef duke thënë se nuk i besohet që shteti ka dalë kundër tyre dhe ka liruar një person i cili ka vrarë shumë njerëz. Sipas tyre vrasësi duhej dënuar me burgim të përjetshëm.

“Duhet të hidheshin çelësat e burgut e të qëndronte i mbyllur tërë jetën”, “Nuk është e mundur të ketë një skadencë dënimi për një njeri që ka kryer vrasje të tilla”, “Dhimbje, dhimbje, veç dhimbje, kur mendon se ligji është në krah të një personi të tillë”, “Si duhet të ndjehen sot, familjarët e viktimave të Brusca-s, apo prindërit e atij fëmijë të shkrirë në acid?”, “Ky vend me ligje të tilla, nuk ka të ardhme”,”Shteti po ecën kundër nesh. Pas 29 vitesh ne ende nuk e dimë të vërtetën për masakrat dhe Giovanni Brusca, njeriu që shkatërroi familjen time, është i lirë. Tani çfarë do t’i them nipit? Se njeriu që vrau gjyshin e tij të kthehet lirshëm?””E gjithë Italia duhet të zemërohet dhe jo vetëm unë që humba burrin tim”- komentojnë qytetarët.

Sipas Il Tempo për këtë gjë ka reaguar edhe politikani ItalianMatteo Salvini i cii e ka kundërshtuar vendimin e drejtësisë ku ka thënë se kjo nuk është drejtësia që populli italian meriton.”Shteti nuk po jep një shembull të shkëlqyeshëm. Shteti po ecën kundër nesh” -ka thënë ai ndër të tjera.

Ndër to këtë gjë e ka komentuar edhe gazetarja dhe politikania Giogia Meloni, e cila me anë të një postimi në Twitter ka thënë se ky është një tmerr për italianët, ku ka përmendur edhe veprën kriminale e djegies së një fëmije me acid nga Brusca.

 

Che orrore. Il colpevole di numerosi omicidi – tra cui quello di un bambino sciolto nell’acido e della strage di Capaci – oggi torna in libertà anche grazie agli sconti di pena. Solo le vittime, in Italia, scontano una pena senza fine pic.twitter.com/IkaBBUzzrO

— Giorgia Meloni ?? ن (@GiorgiaMeloni) May 31, 2021

Por ka dhe nga ata qytetarë italianë të cilët kujtojnë rrëfimet që Giovanni Brusca, bëri si bashkëpunëtorë i drejtësisë e falë të cilit u arrestuan shumë mafiozë e u evituan tragjedi të tjera.

Bossi i MAFFIA-s italiane Giovanni Brusca, 64 vjeç, i cilësuar si krahu i djathtë Toto Riina (Salvatore Riina), u lirua nga burgu pas 25 vitesh. Ai u bë bashkëpunëtor i drejtësisë duke pranuar kështu dhe rolin e tij në vrasjen e bujshme të prokurorit Giovani Falcone, ngjarje që ‘minoi’ drejtësinë italiane, si dhe në djegien e 11-vjeçarit, Giuseppe Di Matteo.

(e.k/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

rajoni rajoni giovvani brusca lirohet brusca giovvani brusca lirohet brusca

Sondazh

Poll

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave