LIVE UPDATES
Bota

Frika nga bombardimet, Biden paralajmërohet për një tjetër sulm në Kabul: Ditët e ardhshme do të jenë më të rrezikshme

27 Gusht 2021, 17:02 Nga DOSJA
Frika nga bombardimet, Biden paralajmërohet për një tjetër

SHBA-Presidenti amerikan Joe Biden dhe nënpresidentja Kamala Harris u paralajmëruan për një sulm tjetër në Kabul nga ekipi i tyre i sigurisë ndërkombëtare. CNN shkruan se sipas një zyrtari të Shtëpisë së Bardhë, Biden ka urdhëruar të marrë masa maksimale për mbrojtjen e njerëzve në aeroportin e Kabulit.

“Ditët e ardhshme të këtij misioni do të jenë periudha më e rrezikshme deri më tani. Ushtria amerikane po transporton mijëra njerëz çdo disa orë. Ata vazhdojnë t’i japin përparësi evakuimit të qytetarëve amerikanë të mbetur, të cilët kanë treguar se dëshirojnë të largohen dhe janë angazhuar në mjete të ndryshme për t’i çuar ata në aeroport në mënyrë të sigurt,” vazhdoi zyrtari.

Zyrtari shtoi se Biden udhëzoi të Sekretarin e Shtetit Antony Blinken që të vazhdojë përpjekjet diplomatike më partnerët ndërkombëtar për të siguruar viza që afganët të largohen nga vendi. 

“Presidenti e udhëzoi Sekretarin e Shtetit që të vazhdojë përpjekjet diplomatike me partnerët ndërkombëtarë për të siguruar mjete për shtetasit e vendeve të treta dhe afganët me viza për t’u larguar nga vendi edhe pas përfundimit të pranisë ushtarake amerikane,” tha ai.

Biden gjithashtu urdhëroi komandantët që ndodhen në Afganistan që të bëjnë çfarëdo që të jetë e mundur për të mbrojtur trupat amerikane si dhe afganët nga sulmet që mund të ketë.

“Ditët e ardhshme të këtij misioni do të jenë periudha më e rrezikshme deri më tani. Presidenti riafirmoi me komandantët miratimin e tij për të gjitha autoritetet që u duhen për të kryer operacionin dhe për të mbrojtur trupat tona, dhe të gjithë raportuan se ata kanë burimet që ata besojnë ata duhet ta bëjnë këtë në mënyrë efektive, “tha zyrtari. 

LAJM KRYESOR: Rinisin evakuimet nga Kabuli pas dy sulmeve kamikaze! Mbi 103 të vdekur dhe 150 të plagosur, ISIS-K merr përsipër autorësinë, Biden zotohet për hakmarrje: Do t’ju bëjmë të paguani

(I.A/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota antony blinken evakuimet e afganëve joe biden shperthim ne kabul talebanet pushtojne afganistanin antony blinken evakuimet e afganëve joe biden shperthim ne kabul talebanet pushtojne afganistanin

Sondazh

Poll

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës