LIVE UPDATES
Bota

Aeroporti nën kontrollin e talebanëve! Rinisin evakuimet nga Kabuli pas dy sulmeve kamikaze! Mbi 175 të vdekur, ISIS-K merr p

27 Gusht 2021, 06:26 Nga DOSJA
Aeroporti nën kontrollin e talebanëve! Rinisin evakuimet nga Kabuli

AFGANISTAN– Pjesa dërmuese e aeroportit të Kabulit është nën kontrollin e talebanëve, sipas një raporti në Afganistan, gjë që është përgënjeshtruar nga Pentagoni. Zëdhënësi i Pentagonit, John Kirby mohoi të gjitha lajmet e publikuara në media, duke thënë se aeroporti është nën komandot amerikane. Ndërsa nga ana tjetër talebanët deklaruan se në fundjavë do të marrin nën kontroll te gjitha portat e aeroportit.

Nga sulmi i djeshëm kanë mbetur të vrarë 175 persona, mes të cilëve 13 janë amerikanë, 3 britanik dhe të tjeret janë afganë, ndërsa deri tani është raportuar për rreth 200 të plagosur, të cilët po marrin ndihmë në spitalin e Kabulit.

SHBA, Britania e Madhe, organizata e OKB-së, organizata e NATO-së dhe shtete të tjera janë shprehur të gatshme për të bashkëpunuar me talebanët në mënyrë që të mbajnë aeroportin të sigurtë nga sulme të tjera, të cilat mund të shkaktohen nga shteti islamik ISIS.

Sulmi i së enjtes, i cili u mor përsipër nga degët e ISIS në Afganistan, Shteti Islamik në Provincën Khorasan, ISKP (ISIS-K), i cili tha se kamikazët e tij veçuan “përkthyes dhe bashkëpunëtorë me ushtrinë amerikane”.

Presidenti amerikan, Joe Biden u zotua të hakmerret ndaj sulmit në Kabul, duke konfirmuar se bombardimet janë kryer nga ISIS-K.

Ne do t’ju gjuajmë dhe do t’ju bëjmë të paguani. Unë do të mbroj interesat tona për njerëzit tanë me çdo masë në komandën time, “- tha ai.

Biden ditën e sotme nga trupat në Kabul është informuar se një sulm tjetër mund të ndodh dhe për këtë ai organizoi të gjithë komandantët qe ndodhen në Afganistan për të marr masa parandaluese.

Kryetarja e Dhomës, Nancy Pelosi ka urdhëruar që flamujt në Kongresin amerikan në Uashington të valviten me gjysmë shtizë për nder të ushtarëve amerikanë dhe të tjerëve të vrarë në sulm.

Ndërkohë që ditën e sotme evakuimi i njerëzve nga Kabuli ka vazhduar me të njejtat ritme si më parë. Pentagoni është i vendosur që të evakuojnë të gjithë forcat amerikane si dhe të gjithë afganët të cilët janë të rrezikuar nga regjimi taleban. Shtete si Turqia dhe Gjermania i kanë përfunduar evakuimet e ushtarëvr të tyre nga Kabuli.

Forcat e huaja po synojnë të evakuojnë qytetarët, punonjësit e ambasadës deri më 30 gusht. Një diplomat i paidentifikuar i NATO -s tha se të gjitha forcat e huaja tani po synojnë të evakuojnë qytetarët e tyre dhe punonjësit e ambasadës nga vendi deri të hënën, 30 gusht, një ditë para afatit amerikan.

Më parë, sekretari amerikan i shtetit, Antony Blinken konfirmoi se 100,000 njerëz janë evakuuar nga Kabuli. Në një deklaratë, ai i quajti shpërthimet “një kujtesë shkatërruese e kushteve të rrezikshme në të cilat anëtarët e shërbimit dhe diplomatët tanë po veprojnë ndërsa përfundojmë misionin ushtarak 20-vjeçar të Shteteve të Bashkuara në Afganistan”.

(I.A:d.a/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota anthony blinken joe biden reagon pas sulmit ne kabul nancy pelosi shperthim ne kabul talebanet pushtojne afganistanin anthony blinken joe biden reagon pas sulmit ne kabul nancy pelosi shperthim ne kabul talebanet pushtojne afganistanin

Sondazh

Poll
Bota 26 Gusht 2021, 19:43

Sulmet në Kabul, ISIS merr përgjegjësitë 

KABUL- Shteti Islamik ISIS ka marrë përgjegjësitë për sulmet e sotme në aeroportin e Kabulit. The Guardian shkruan se ISIS me atë një llogarisë së Telegramit ka...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni