LIVE UPDATES
Bota

“Nëse doni të vlerësoni një shoqëri, shihni sa të ‘lira’ janë gratë”/ Shkrimtarja e njohur iraniane: Shënjestra

27 Gusht 2021, 15:56 Nga DOSJA
“Nëse doni të vlerësoni një shoqëri, shihni sa

SHBA-– Shkrimtarja iraniane e librit të famshëm Reading Lolita në Teheran, Azar Nafisi, së fundmi ka dhënë një intervistë me median italiane, Corriere della Sera, ku ka folur për të drejtat e grave në vendet me regjim totalitar.

Ajo ka thënë se në këto vende gratë janë të parat që dhunohen dhe shprehet se ka dallime shumëtë mëdha mes grave që dhunohen në Afganistan dhe në Iran nga talebanët por ka edhe ngjashmëri mes tyre.

Nafisi shprehet se forcat totalitare kanë si armë të tyre dhunën dhe nuk është rastësi që gratë janë objektivi i tyre i parë. Ajo shton se nëse dikush do të mësoje se sa e lirë është një shoqëri, duhet të vlerësoje fillimisht se sa të lira janë gratë. Për shkrimtaren gratë sulmohen sepse ato përfaqësojnë një vizion alternativ të identitetit të këtyre vendeve.  Ajo shton se talebanët në Afganistan dhe institucionet e Republikës Islamike në Iran pretendojnë se përfaqësojnë kulturën dhe historinë lokale, por nëse shikojmë betejat historike të grave kuptojmë se kjo është krejtësisht një gënjeshtër.

Ekzistojnë dallime gjigante midis Iranit dhe Afganistanit. A ka ndonjë gjë të përbashkët në lidhje me betejat e grave?

“Ka dallime të mëdha, por edhe ngjashmëri. Forcat totalitare shpesh pushtojnë dhunën dhe nuk është rastësi që gratë shpesh janë objektivi i tyre i parë. Nëse doni të dini se sa e lirë dhe e hapur është një shoqëri, shikoni sa të lira janë gratë e saj. Gratë, kultura dhe historia e tyre janë objektivi kryesor i forcave si talebanët. Një gjë që nuk i kushtohet vëmendje në Amerikë dhe Perëndim është se gratë sulmohen sepse ato përfaqësojnë një pamje alternative të identitetit të këtyre vendeve. Talibanët në Afganistan dhe institucionet e Republikës Islamike në Iran pretendojnë se përfaqësojnë kulturën dhe historinë lokale, por nëse shikoni betejat historike të grave, kuptoni se kjo është plotësisht e rreme. Mendoj se sa të lirë dhe aktivë ishin afganët nën Mohammad Zahir Shah; për të mos përmendur sesi, pavarësisht korrupsionit, ata kanë qenë në pararojë të luftës për të drejtat në këto njëzet vjet. Forcat si talebanët dhe Republika Islamike kanë frikë nga gratë, ato përdorin shumë dhunë sepse ato përfaqësojnë diçka që ata mohojnë se ekziston. Liria për gratë afgane dhe iraniane nuk është një gjë perëndimore ”.

A e bën më të lehtë për regjimet që t’i pretendojnë grate si diçka të huaj për traditën dhe të refuzohen?

“Kjo është ajo që unë kam thënë për njëzet vjet. Vrasja me gurë deri në vdekje, detyrimi i martesës në moshën 9 vjeç nuk janë tradita afgane apo iraniane. Të thuash se detyrimi i grave të veshin burka është pjesë e kulturës afgane, iraniane ose myslimane është si të thuash se skllavëria është pjesë e kulturës amerikane. Gratë në Evropë dhe Amerikë morën të drejtën e votës vetëm në fillim të shekullit të kaluar; iranianët e kishin atë para disa grave në kantonet zvicerane ”.

Nafisi u largua nga Irani pas Revolucionit Islamik të vitit 1979 dhe jeton në Shtetet e Bashkuara.

(e.k/dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

bota bota azar nafisi grate afgane azar nafisi grate afgane

Sondazh

Poll
Bota 27 Gusht 2021, 15:00

MALI I ZI- Mediat malazeze kanë publikuar pamje nga operacioni i sekuestrimit të 1.2 ton kokainë që ishte fshehur në një konteiner me banane.Vijesti shkruan se ...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni