LIVE UPDATES
Aktualitet

Familjet me banesa të palegalizuara, Mazniku: Do marrin shtëpi me hipotekë

20 Janar 2022, 22:33 Nga DOSJA
Familjet me banesa të palegalizuara, Mazniku: Do marrin shtëpi me

TIRANË – I ftuar në studion “Opinion” në Tv Klan për të folur mbi situatën e krijuar në lagjen “5 Maji”, ndodhet nënkryetari i bashkisë Tiranë, Arbian Mazniku. Ai shpjegoi se familjet me objekte të palegalizuara do të marrin shtëpi me hipotekë. Gjatë kësaj kohe, ata do të përfitojnë bonusin e qerasë.

PJESË NGA EMISIONI “OPINION”:

Blendi Fevziu: Po ndërkohë, ata që i kanë shtëpi pa leje, pra që i janë ndërtuar, por nuk i janë regjistruar akoma, ata çfarë marrin?

Arbian Mazniku:Ata marrin metër për metër sipërfaqet që sot kanë. Fjala bie, zonja që pamë ne quhet Liz Marku. Familja e saj ka një objekt prej 356 metra katrorë shtëpi banimi të palegalizuar, të palegalizueshëm.

Blendi Fevziu:Pse të palegalizueshëm?

Arbian Mazniku:Sepse ka një situatë të tillë që nuk legalizohet dot, është shumë afër lumit etj. Zonja dhe familja e saj do të marrë 356 metra katrorë ndërtim me hipotekë që mund të vendosë t’ia trashëgojë fëmijëve brez pas brezi, ta shesë, ta blejë, ta japë me qera. Sot, në një objekt që do të duket si ky, në një zonë të superurbanizuar, me shkollë, me çerdhe, me ujë, me rrugë, me drita, me të gjitha facilitetet e mundshme që sot nuk i ka. Dhe do të marrë 456 pa letra, 356 me letra.

Blendi Fevziu:Po gjatë kohës së ndërmjetme?

Arbian Mazniku:Do marrë për secilën prej kurorave, do ketë mundësi të aplikojë për të marrë qera.

Blendi Fevziu: Po sot që është prishur shtëpia, ku do rrinë derisa të aplikojnë? Sot është temperatura 2 gradë në këto momente që po flasim.

Arbian Mazniku:Kjo është arsyeja pse po i lusim që nga Tetori që të firmosin marrëveshjen dhe që nga momenti që firmosin marrëveshjen i fillon bonusi i qerasë. Tetor, Nëntor, Dhjetor, Janar, ne kemi katër muaj që përditë kemi folur me secilin prej këtyre familjarëve duke i thënë që firmosni marrëveshjen, kjo është çfarë do përfitoni që të keni mundësi të përfitoni bonusin e qerasë, ta gjeni shtëpinë, të lëvizni me të gjithë kohën që ju duhet. Nga ana tjetër, pikërisht shtëpitë që do të marrin, por vonohen për shkak se këta njerëz nuk po lëvizin. Nuk mund të fillojë kantieri i plotë për sa kohë që nuk janë larguar të gjithë.

Marrë nga TV KLAN

(d.v/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet arbian mazniku arbian mazniku

Sondazh

Poll

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it

Ish-shefi i Forcave të Armatosura, Bardhyl Kollçaku paraqitet në SPAK

Rama i pergjigjet Ahmetajt: Nese do beja rolin e gjykatesit, gjerat do kishin qene me keq

Vendimi i apelit për PD, kandidati i Klosit, Bedri Hoxha: Asnjë ndikim në elektorat

Rama flet para kancelarit për sukseset e Reformës: Rajoni të marrë shembull nga ne...

Scholz ia thotë Ramës në sy: Media e lirë dhe e pavarur, thelbi i demokracisë evropiane

Samiti i procesit të Berlinit do të zhvillohet më 16 tetor

“Nisma 17+1” e Kinës, Rama: S'kemi përfituar asnjë investim

Dy makina përplasen kokë më kokë tek ‘5 Maji’ dhe bëhen copash, 5 të plagosur

Përfaqësuesit ligjor të PD në KQZ, depozitojnë dokumentacionin për regjistrimin e PD së në zgjedhje

Përshtati lokalin për organizimin e lojërave të fatit, arrestohet 41-vjeçari në Shkodër

"A je penduar?", Dan Hutra del para gjykatës, me kokën lart nuk shpreh fije pendese...