LIVE UPDATES
Aktualitet

Debat në emision, Ledion Mziu-Ndrecës: Gjeji motrës shtëpi me qera të lirë

20 Janar 2022, 21:27 Nga DOSJA
Debat në emision, Ledion Mziu-Ndrecës: Gjeji motrës shtëpi

TIRANË – Banori i lagjes “5 maj” Ledion Mziu debatoi ashpër me n/kryetarin e Bashkisë së Tiranës Arbjan Maznikun dhe ish-Sekretarin e Përgjithshëm të Ministrisë së Brendshme Plarent Ndrecën. Në emisionin “Opinion”, ai pyeti nëse Mazniku dëshironte që të merrte firmën e tij për shpronësimin e truallit të shembjes së shtëpisë, e cila u shkatërruar dje Inspektoriati i Mbrojtjes së Territorit pranë Bashkisë së Tiranës. Teksa Mazniku nuk po i jepte përgjigje direkte, ndërhyri avokati Ndreca për t’i dhënë shpjegime Mziu. Ky i fundit iu drejtua juristit duke i thënë që të gjente një shtëpi me qera më të ulët për motrën e tij.

Në fillim të emisionit, ish-sekretari i Përgjithshëm në Ministrinë e Brendshme pranoi se motra e tij,  jeton në shtëpi me qera pasi nuk po gjen dot një investitor për të ndërtuar në truallin e saj një pallat në zonën e “5 majit”.

“Motra ime ka shtëpi private. Ka 6-7 muaj që kërkon një zhvillues që të prishë 3 katet e shtëpisë që ka me kunatin tim. Do ishte e lumtur që të ndërtohej aty një pallat të merrte 30%. Kur bëhet shpronësim ke të drejtë të kontestosh vlerën. E drejta e pronësisë nuk është absolute, është e kufizuar me ligj. Është shpërblim më i drejtë nëse jepet metër për metër. Kam motrën time sot jeton me qera 2+1, me 360 mijë lekë të vjetra qera në të njëjtën zonë”, u shpreh në fillim të emisionit Plarent Ndreca.

 

PJESË NGA EMISIONI ‘OPINION’:

Mziu: Një pyetje për të gjithë panelin. Ma shembët shtëpinë me një njoftim. Pyetja që vijon. Këtu thotë pasuri të paluajtshme. Si do e marrë Mazniku shtëpinë pa firmën time? Këtë si do ta marrë?

Mazniku: Në momentin që shembet, nuk është më pronë e shtetit shqiptar.

Mziu: Si e merr? D.m.th. me një njoftim më merr shtëpinë. Më thuaj s’kam nevojë këtu fare. Ti s’je monarki që merr me ligj pasurinë. S’merret pasuria kur ka firmë.

Ndreca: O Ledion

Mziu: Më fal më kthe përgjigje, mekanikisht, jo juridikisht. A do firmën në këtë akt marrëveshje?

Ndreca: Prit një sekondë, qetësohu, e mirëkuptoj situatën tënde.

Mziu: Një pyetje po të bëj, mos më thoni jo shtëpia jo qeraja. Ku jam, unë ku je ti?

Ndreca: Ti ke sot një qytet të tërë, Kukësi, është përmbytur nga HEC-i Fierzës. Ai është shpronësuar, është vepër publike.

Mziu: Mos jep më përgjigje. E kam me Maznikun. Ti gjeji motrës shtëpi me qera, me çmim më të lirë.

Ndreca: Do t’ia gjej.

(d.v/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet plarent ndreca shembja e banesave te 5 maji plarent ndreca shembja e banesave te 5 maji

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 27 mars

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha