LIVE UPDATES
Aktualitet

Mazniku: Familja Mziu merr 303 m2 banesë, Ledioni: Pse ta ndërroj vilën me pallat?!

20 Janar 2022, 20:28 Nga DOSJA
Mazniku: Familja Mziu merr 303 m2 banesë, Ledioni: Pse ta ndërroj

TIRANË- Ledion Mziu, i riu që tentoi të hidhej nga çatia e shtëpisë së tij ditën e djeshme kur Inspektoriati i Mbrojtjes së Territorit po shembte banesës e tij dhe të familjeve të tjera në lagjen “5 maj” kundërshtoi marrëveshjen e ofruar nga bashkia e Tiranës dhe qeveria për kompensimin e prishjes së banesës së tij. Në lidhje direkte me emisionin “Opinion”, Mziu pasi dëgjoi nga n/kryetari i Bashkisë së Tiranës Arbian Mazniku se sa m2 banesë do të përfitonte familja e tij, i riu deklaroi se Bashkia e Tiranës i ka ofruar apartament, ndërsa ai tha se shtëpia e tij e vjetër ishte vilë dhe nuk e pranonte një kompensim të tillë.

PJESË NGA EMISIONI ‘OPINION’:

Ledion: Në 1996 vilën e ka ndërtuar babai im. Jam me gjithë dokumentacionin e truallit dhe banesës. Ja ku është. Mund ta verifikoni. Përpara se pse kemi refuzuar të largohemi. Nuk jam larguar me urdhër, por me njoftim nga IKMT për lirim vullnetar të ambjentit. Theksoj IKMT mbron territorin. Nuk jam i kundraligjshëm, kam akt pronësie. Më kanë sjellë kontratë. Është i njëanshëm, s’mund ta firmos. Këtyre u themi letër bakalli, nuk kanë datë. Shikojini vetë. Nuk ka nr.protokolli. Ka shkelje ligjore nga ana e bashkisë. Nuk më garanton asgjë që të largohem. Marrëveshje me 8 faqe u ka ardhur të gjithë banëorëve.

Arbi Mazniku: Kam ekzakt llogarinë. Babai i Ledionit ka një sip. 239 m2 truall dhe 187 m2 ndërtesë. Vendimi ka dalë. është lajmërua dy herë familja. Familja merr187.1 m2 sipërfaqe banimi dhe 115.94 m2 sip.banimi si shkëmbim. Jemi duke i dhënë Fadil Mziut  84.5% të sipërfaqes së ndërtimit të mundshëm mbi truallin e tyre. Vlera e pronës  pas 6-7 muajsh jo më larg se sot do jetë 2-3 herë më e madhe se vlera e pronës që ata kanë patur.

Ledion Mziu. Ekziston shtëpia sikur të jetë në Siri. I bëri kalkulimet Mazniku se i ka bërë vetë. Bashkia e Tiranës ka vendosur me 303 m2 lloji njësi banimi pallat. Një pyetje. Pse duhet ta ndërroj vilën time me pallat? Sapo dola nga Komisariati se kundërshtova policinë me fikëse zjarri, shkopa gome. Kam fjetur në makinë. Kisha dhe mercenarë, por nuk i kapën kamerat.

(d.v/dosja.al)

 

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet arbjan mazniku shembja e banesave te 5 maji arbjan mazniku shembja e banesave te 5 maji

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 31 mars

Dosja Sot Date 31 mars

Lefter Alla në burg, Këshilli Bashkiak i Bulqizës zgjedh kryetarin e ri

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive