LIVE UPDATES
Sport

Evra zbulon: “Në çdo ekip ka homoseksualë. Por nëse e thua se je gay, je i vdekur”

12 Janar 2022, 11:13 Nga DOSJA

FRANCE Mbetet një tabu pothuajse absolute, homoseksualiteti në futboll. Këtë e thotë Patrice Evra, në një takim me lexuesit e gazetës “Le Parisien”, për të prezantuar versionin francez të autobiografisë së tij.

Një libër rrëfimi, ku ish-mbrojtësi i Manchester United, Juventusit dhe kombëtares së Francës, zbulon se ka të paktën dy homoseksualë në çdo ekip.

Dhe më pas flet për abuzimet e pësuar si trembëdhjetë vjeçar: “Duhet të dëshmoj, për të shtyrë djemtë dhe vajzat viktima të dhunës që të mos mbyllen në heshtje”.

Abuzimi seksual është një kapitull, që Evra e ka treguar gjerësisht tashmë në intervista të ndryshme në Angli, ku jetoi pjesën më të madhe të karrierës së tij, madje edhe si kapiten i “Djajve të Kuq”. Por Evra bën një hap më tej dhe niset drejt një tjetër territori të errët në botën e futbollit profesionist:

“Në futboll gjithçka është e mbyllur. Nëse si futbollist thua se je gay, je i vdekur. Mbaj mend që një person erdhi një herë për të folur me ekipin për homoseksualitetin. Disa kolegë thanë se homoseksualiteti ishte kundër fesë së tyre dhe se nëse do të kishte një homoseksual në dhomat e zhveshjes, ai duhej të dëbohej nga klubi. Kam luajtur me homoseksualët, më kanë folur, vetëm se kanë frikë të hapen publikisht. Ka të paktën dy homoseksualë në çdo ekip. Por në futboll nëse thua kështu, ke mbaruar”.

Një dëshmi e rëndësishme, pavarësisht se Evra në të kaluarën, e ka ilustruar veten me deklarata jo tamam respektuese. Gjithsesi, ish-futbollisti francez shumë i njohur edhe në rrjetet sociale, shprehet për nevojën për të mos heshtur, kur dikush i nënshtrohet abuzimit seksual në fëmijëri: “Nuk e thashë dhe aq për vete, por për këdo që është në të njëjtën situatë si unë kur u përdhunova në moshën 13-vjeçare. E mbajta të gjitha brenda për vite me radhë derisa, duke parë një emision televiziv me këtë temë, shpërtheva në lot dhe i rrëfeva gjithçka gruas sime. Duhet të flasim gjithmonë dhe të raportojmë ata që kryejnë akte të tilla, edhe nëse fajtorët janë familjarë, për të mos jetuar në trauma”.

Së fundi, Evra përsëriti betejën e tij kundër racizmit, duke e cilësuar si të pamjaftueshme atë që është bërë deri më tani: “Kur doli historia e Superligës, e gjithë bota e futbollit foli për të, duke marrë pozicione radikale. Pyesja veten pse nuk bëhet e njëjta gjë për të luftuar racizmin. Nuk është zgjidhje të ndalosh racistët të shkojnë në stadium. Në vend të kësaj, ne duhet të flasim për këtë në shkolla, në familje”.

B.T (Dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

sport sport homoseksualiteti në futboll ish-futbollisti i juventusit ish-legjenda e manchester united manchester united patrice evra homoseksualiteti në futboll ish-futbollisti i juventusit ish-legjenda e manchester united manchester united patrice evra

Sondazh

Poll

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind