LIVE UPDATES
Sport

Superkupa e Spanjës: “El Clasico” në Arabinë Saudite, Xavi sfidon Ancelottin…

12 Janar 2022, 10:10 Nga DOSJA
Superkupa e Spanjës: “El Clasico” në Arabinë Saudite,

ARABIA SAUDITE – Gjithçka është gati në Rijad për “El Clasicen” Barcelona – Real Madrid, ​​gjysmëfinaljen e parë te Superkupës së Spanjës.

“Ne po bëjmë mirë dhe kemi qëndrimin e duhur për të provuar ta fitojmë këtë Superkupë, titullin e parë të sezonit, – shpjegoi trajneri i Realit, Carlo Ancelotti. – Ju mund të fitoni ose humbni një lojë, por duhet ta luani atë në mënyrën më të mirë. Kundërshtari kishte më shumë probleme se ne, por është një ndeshje dhe “El Clasico” nuk ka favoritë”,- shtoi ai.

“Për ne është një mundësi dhe një sfidë. Jemi shumë të motivuar dhe mund të jetë një pikë kthese”,- ka thënë trajneri ‘blaugrana’, Xavi Hernandez.

“Nëse lojtarët do të mendonin se ne jemi favoritë, do të shqetësohesha. Por nuk është kështu, askush nuk e mendon këtë,- ka përsëritur Ancelotti, i cili do t’i ketë në dispozicion të gjithë lojtarët për ndeshjen kundër Barcelonës. – Më pëlqen Xavi sepse ai ka ide të qarta për lojën që dëshiron të luajë, – vazhdoi italiani. – Ai ndjek identitetin e këtij klubi. Ata bënë gjëra të mira, me idetë e tij skuadra do të përmirësohet”,- vijoi trajneri i Realit. Në kampionat, Reali është qartë përpara, por Ancelotti përsëriti: “Ndeshja fillon zero me zero. Do të jetë si në “Camp Nou” kur Xavi nuk ishte atje”.

“Reali është skuadra në formën më të mirë për momentin, por loja është e paparashikueshme, – u përgjigj Xavi. – Askush nuk e di se çfarë mund të ndodhë, pavarësisht diferencës në pikë në renditjen e ligës. Do të mundohemi të jemi protagonistë dhe të bëjmë shumë gjëra mirë”,– ka shtuar ai. Dhe për ta bërë këtë, ish-ylli i mesfushës blaugrana planifikon të rikuperojë disa lojtarë të rëndësishëm, si Ansu Fati, Pedri González, Frenkie de Jong apo Ronald Araujo dhe shpreson për një debutim të mundshëm edhe për Ferran Torres.

“Unë e përballoj ndeshjen me shumë dëshirë dhe entuziazëm për të fituar trofenë, gjë që do të jepte shumë besim për të përballuar pjesën tjetër të sezonit, – vazhdoi Xavi. – Ne presim një lojë shumë të ekuilibruar, secili me armët e veta dhe me lojtarë të cilësisë së lartë. Ne po fillojmë një fazë të re, lojtarë të rinj dhe lojtarë të rikuperuar. Të gjithë duan të luajnë një “El Clasico”. Unë shoh një Barçë në ndërtim e sipër, ne po përpiqemi t’i bëjmë gjërat siç duhet. Jemi përmirësuar dhe do të përpiqemi të jemi vetvetja, të imponojmë modelin tone, çka nuk do të jetë e lehtë,” – përfundoi trajneri i ‘blaugrana’.

Gjysmëfinalja e parë e Superkupës së Spanjës, Barcelona – Real Madrid do të zhvillohet sonte, duke nisur nga ora 20:00 në “King Fahd International Stadium” të Rijadit në Arabinë Saudite.

B.T (Dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

sport sport barcelona - real madrid carlo ancelotti me italianit carlo ancelotti një lajm i mirë ky për xavi hernandez për “el clasicon” trajneri ‘blaugrana’ trajneri i realit xavi hernandez barcelona - real madrid carlo ancelotti me italianit carlo ancelotti një lajm i mirë ky për xavi hernandez për “el clasicon” trajneri ‘blaugrana’ trajneri i realit xavi hernandez

Sondazh

Poll

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra