LIVE UPDATES
Insights

Etilda na mallëngjeu e na zhgënjeu, nxitoi të rezervonte hotelin me 5 yje duke shkelur VKM-në

26 Gusht 2019, 13:25 Nga DOSJA
Etilda na mallëngjeu e na zhgënjeu, nxitoi të rezervonte hotelin

TIRANË- Me interes të lartë nis të lexojë statusin e ministres së Drejtësisë, Etilda Gjonaj, me shpresën se ndoshta kjo zyrtare e lartë do të kishte argumente dhe fakte bindëse për të provuar të kundërtën e skandalit mbi përdorimin e hoteleve të luksit dhe abuzimit me fondet publike. Vazhdova me durim të lexoja rreshta të gjatë të pakuptimtë por me kot, ishte asgjë, ishte thjeshtë humbje kohe!!

Ato rreshta ishin zhgënjyes për vet perfaqësuesen e lartë të Ministrisë së Drejtësisë e cila me një gjuhë gazetareske, propagandistike, grotesk dëshironte  të “mallëngjente” të “prekte opinionin publik” mbi përbaltjen e “pamerituar” që i është bërë si femër në politik, por dhe si një politikane e “zonja” dhe sigurisht e “ndershme” thellësisht aq e “ndershme” sa për çudi të gjithë botës, e veshur nga pandërgjegjshmëria flet për auditim të brendshme të rastit (?!!).

Kjo është një fyerje e inteligjencës qytetare që ti referosh përgjegjësinë stafit më të cilin punon kur në faturat e majme gërmat kapitale tregojnë emrin e blerësit  ETILDA GJONAJ. Është e turpshme të flasësh për auditim kur në fakt përfituese e drejtëpërdrejtë, por dhe menaxhuese e fondeve buxhetore është vetem zonja Ministre. Duket se modeli i kësaj “zonje” është i qartë fajen e kanë të gjithë të tjerët pavarsisht se qejfin e hoteleve të luksit e ndiej unë. Por përtej gjithë hipokrizisë së statusit e padenjë për një përfaqesuese të qeverisjes shqiptare dëshiroj të ndalem në procedurën ligjore që vet Ministrja e ka cituar VKM nr 914/2014 e ndryshuar.

Apriori me numër dhe datë një Vendim i Këshillit të Ministrave nuk do i interesonte askujt në opinonin publik, as nuk do të indonjoheshe kush ta lexonte pasi do të ishte humbje kohe. Ministrja e Drejtësisë duhet të shpjegonte dhe të bënte publike në të njejtën kohë dokumentet konkrete (në perputhje me Vendimin e Keshillit të Ministrave që citon apriori) që do të “përgënjeshtronin “të vërtetën e fakteve, por nuk ndodhi…!!

Prisja të shihja zbatueshmërinë konkrete të Vendimit të Këshillit të Ministrave numër 914/2014 dhe akteve të tjera ligjore dhe nënligjore, por nuk kishte asgjë.

Prisja të shihja urdhërin e Ministrës së Drejtësisë e cila përcakton nëse ka qënë e vetme si përfaqësuese apo me delegacion (siç pretendonte), nëse ka delegacion nuk ka asnjë të keqe të bëhen publike për opinionin publik në emër të trasparencës dhe zbatueshmërisë korrekte të ligjit.

Prisja të shihja dhe printimin e një flete të publikimit të procedurës në sistemin elektronik të prokurimit siç e përcakton Vendimi i Këshillit të Ministrave e cituar nga vet Ministrja.

Prisja të shihja se si zbatohet vendimi i Këshillit të Ministrave (nr 914/2014) kur Ministrja përzgjedh paraprakisht hotelin ku dëshiron të qendrojë, pronoton hotelin me 5 yje pa u shqetësuar se Vendimi i Këshillit të Ministrave nr 914/2014 nuk e realizon dot ketë pronotim!! Kjo për nje arsye shumë të thjeshtë, se në publikimin e procedurës për blerje malli/shërbimi do të shprehen nga institucioni kushtet normale standarte të cilat patjetër që i ofron lehtësisht dhe një hotel me 4 yje. Por luksi ka kosto të tjera që legjislacioni i prokurimit publik i ka perjashtuar në menyrë kategorike duke pasur si parim kryesor mirëmenaxhimin e fondeve publike dhe jo plotësimin e kenaqësive të drejtuesve për luks dhe komoditete të shfrenuara.

Do kisha dashur shumë që Ministrja e Drejtësisë të tregohej dinjitoze madje edhe për të shprehur shkakun real që mund ta ketë çuar në humbje të vetdijes, se sa të marr rolin e  “princeshës së ndershme” duke na treguar thjeshtë numrin dhe datën e Vendimit të Këshillit të Ministrave.

Më bie në sy fatura që mban shenim blerës pra përfitues i shërbimit/mallit Etilda Gjonaj. Kush është Etilda Gjonaj?! Kjo nuk është faturë blerje dhe shitje në dyqane apo magazine private, por është një faturë e nje institucioni publik shtetëror që realizohet vetëm mbi bazën e legjislacionit të prokurimit publik. Ky i fundit njeh autoritet kontraktor vetëm Ministrinë e Drejtësisë, por jo individulisht Etilda Gjonajn e cila duket se ka shkuar direkt të fatura duke nxituar të rezervojë hotelin me 5 yje pa e ditur se ka nje procedurë paraprake ligjore të përzgjedhje me standartet që meriton të ketë një përfaqësues i lartë i shtetit, por jo mbi luksin dhe abuzimin e fondeve pubike.

(Dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

blog blog etilda gjonaj faturat e luksit te etilda gjonajt luksi i qeverise udhetimet e luksit te gjonajt etilda gjonaj faturat e luksit te etilda gjonajt luksi i qeverise udhetimet e luksit te gjonajt

Sondazh

Poll
Insights 25 Gusht 2019, 12:10

LËVORJA…tregimi i së dielës

Në qytet janë mësuar tashmë,e quajnë Lëvore,por kur e thërret kështu dikush në qytet tjetër,kalimtarët e rastit qeshin. Mendojnë se do e këtë llagap,ose më e mi...

Insights 24 Gusht 2019, 17:25

Edi Rama vjen në Toronto

Nën patronazhin e International Economic Forum of the Americas (IEFA), nga data 4-6 shtator 2019, Toronto Global Forum, një organizatë jofitimprurëse, e cila ku...

Insights 23 Gusht 2019, 09:48

Kufijtё e normalitetit 

RUSI- Ministri i Jashtëm Heiko Maas e ka parë Rusinë dy ditë në perspektiva të ndryshme. Spektri arrin nga një grindje e hapu...

Insights 22 Gusht 2019, 09:25

Përtej çiltërsisë dhe magjisë së plazhit

Nga kafja ku jam ulur shoh plazhin 100 – 150 metra më tej. Më bën përshtypje lëvizja e njerëzve. Ngjajnë si në një film me projektim të ngadalësuar. Pamja përcj...

Insights 20 Gusht 2019, 17:45

Ne jemi edhe më të çmendur se Mihali

Ka nja 5 ditë që nuk hap dot rrjetet sociale se më përplaset në fytyrë çmenduria e një njeriu që kacavirret mbi makinë. Çmendurinë e tij deri diku...

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh