LIVE UPDATES
Insights

LËVORJA…tregimi i së dielës

25 Gusht 2019, 12:10 Nga DOSJA
LËVORJA…tregimi i së dielës

Në qytet janë mësuar tashmë,e quajnë Lëvore,por kur e thërret kështu dikush në qytet tjetër,kalimtarët e rastit qeshin. Mendojnë se do e këtë llagap,ose më e mira mbiemër. Por ja që Raqi tashmë kthen kokën veç po e thirre,Lëvore. Po i the emrin e tij të vërtetë truri nuk i merr komandë. Rri indiferent.

Lëvore i ngeli këtu e para dyzetë vitesh. Atëhere qe 18 vjeç,maturant. Nxënës i shkëlqyer,njësh në matematikë. Mësues i kësaj lënde donte të bëhej. Numrat janë poezi,duhet të dish si t’i lexosh,u thoshte shokëve. Vasili,babai i tij që punonte në fabrikën e qelqit si pérzjerës i rërës së lumit,hera herës mbyllte sytë e i shfaqej Raqi me një çantë në dorë duke hyrë te gjimnazi e nxënësit e pérshëndetnin,mirëmëngjes presor,ditën e mirë profesor! Qe ëndérr e bukur,asnjë nga fisi i tyre nuk qe diplomuar në universitet,por ja që ka një herë të parë pér gjithçka. Raqi do nderonte gjakun e tyre. Do bëhej matematicien.

Njësoj shpresonte dhe djali. Ja,pas dy muajsh do mbaronte të mesmen e në shtator do i hypte autobuzit të Panajotit dhe fap në fakultet në Tiranë. I bënte flutura stomaku kur mendonte se dhe Ana,shoqja e tij që e donte aq shumë,por që i lidhej gjuha t’ja thoshte,do studjonte pér fizikë. Në një ndërtesë do ishin. Kaq i mjaftonte që t’i jepte liri fantazisë. Sikur do dashuroheshin bashkë,sikur do shkonin të punonin në të njëjtën shkollë e pastaj do martoheshin. Fëmijët do u vinin rresht,një,dy,tre,katér.. Do ia kalonte babait të Anës që kishte pesë bijë e bija.

Mbasditet e prillit po ngroheshin dhe xhirot në qytet rrisnin adrenalinën. Krejt banorët delnin rrugëve. Zakon i vjetér,që nuk ndryshonte. Veç ditëve kur kishte futboll në tv. Ladit që banonte një kat poshtë Raqit,i kishte dëguar xhaxhai nga Amerika një Phonola. Bardh e zi,se ashtu qenë atëhere të gjithë televizoret,por ama futbollin e shihje sikur ishe në stadium brenda. Te dhoma e Ladit rrinin mbi 40 fëmijë e të rinj. E deri sa bëhej gol askush nuk fliste. Sa topi hynte në rrjetë gjysma gati hidhej nga dritarja prej gëzimit,gjysma tjetër gati delnin nga dera per të ikur prej hidhërimit. Por për dy minuta,se më pas vendosej qetësia. Të gjithë ulnin bythën në çimento e sytë mbi ekran,të tromaksur para  çdo gjuajtje sikur u shfaqej në ekran krokodili gojëshqyer.

Raqi ishte tifoz i Argjentinës. Ato mote ai shtet kishte ekip famoz. Pikërisht nga një ndeshje futbolli atij i ra pika. E goditi kaq keq,sa kanceri do quhej lule.

Kur po kalonin dhjetë minuta nga fillimi i lojës dikush nga çunat e ulur pértokë tha:

-Si nuk lodhen fare këta argjentinasit?

Raqi ia ktheu xhevap:

-Po nuk ushqehen me lëvore pemësh si futbollistët tanë.

Qeshën thuajse të gjithë. Raqi iku në shtëpi i lumtur se fitoi ekipi i tij dhe afër mëngjesit kérciti dera. Fort dhe papushim. Doli babai i Raqit,e shtynë tej,rrëmbyen çunin,e futën në gaz dhe para një burri me kostum doku dëgjoi:

-Futbollistët tanë ushqehen me lëvore,more armik i atdheut?

Nuk arriti të fliste se hëngri breshëri grushtash. Pas tre ditësh 40 dëshmitarë thanë se ato fjalë i kishte thënë  Raqi. E dënuan plot 25 vjet. Asnjë lehtësi,nuk u muar parasysh se ishte nxënës shëmbullor dhe familja ishte e nderuar. Një mëngjes drejt Ballshit. Pastaj në Patos,Elbasan,Kurbnesh,Bulqizë dhe në fund në Spaç. Provoi thuajse gjithë burgjet,gjithë punërat. Hyri djalosh,sapo i dirsur mustaqja. Dalëngadalë i dolën thinjë,iu krimbën  dhëmbët,u mpak nga lodhja dhe e pangrëna,iu zbeh shikimi,i ranë flokët dhe në vitin 1991,kur i duhej dhe një vit të lirohej,e nxorrën nga burgu. Fitoi pafajësinë,por fitoi edhe emrin Lëvore. Asgjë tjetér. Ato pak para të burgut as pér qira nuk i mjaftonin. Nisi të japë kurse matematike. Fitonte ushqimin me to. Prindérit kishin vdekur. Vëllai me anije ikur në Itali. Folën ca herë në telefon,por ftohja qe e madhe. Vëllai ishte internuar prej Lëvores. E bënte me faj…

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

blog blog agim xhafka agim xhafka

Sondazh

Poll
Insights 24 Gusht 2019, 17:25

Edi Rama vjen në Toronto

Nën patronazhin e International Economic Forum of the Americas (IEFA), nga data 4-6 shtator 2019, Toronto Global Forum, një organizatë jofitimprurëse, e cila ku...

Insights 23 Gusht 2019, 09:48

Kufijtё e normalitetit 

RUSI- Ministri i Jashtëm Heiko Maas e ka parë Rusinë dy ditë në perspektiva të ndryshme. Spektri arrin nga një grindje e hapu...

Insights 22 Gusht 2019, 09:25

Përtej çiltërsisë dhe magjisë së plazhit

Nga kafja ku jam ulur shoh plazhin 100 – 150 metra më tej. Më bën përshtypje lëvizja e njerëzve. Ngjajnë si në një film me projektim të ngadalësuar. Pamja përcj...

Insights 20 Gusht 2019, 17:45

Ne jemi edhe më të çmendur se Mihali

Ka nja 5 ditë që nuk hap dot rrjetet sociale se më përplaset në fytyrë çmenduria e një njeriu që kacavirret mbi makinë. Çmendurinë e tij deri diku...

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!