LIVE UPDATES
Ekonomi

Thesari ka paguar vetëm 34% të planit vjetor në 7-mujor, projektet më të financuara

Sipas të dhënave të thesarit nga programi vjetor për financimin e investimeve janë në dispozicion 93 miliardë lekë, por deri në fund të Korrikut janë paguar 31.5 miliardë lekë ose 34 për qind e programit vjetor.

23 Shtator 2022, 07:21 Nga A.B
Thesari ka paguar vetëm 34% të planit vjetor në 7-mujor,
Ministria

Departamenti i Thesarit në Ministrinë e Financave përllogariti se, gjatë periudhës 7- mujore është alokuar vetëm 34 për qind e fondit të investimeve, sipas një liste ku janë programuar për tu financuar 2400 projekte, ku përfshihen edhe pajisje dhe orendi për zyra.

Sipas të dhënave të thesarit nga programi vjetor për financimin e investimeve janë në dispozicion 93 miliardë lekë, por deri në fund të Korrikut janë paguar 31.5 miliardë lekë ose 34 për qind e programit vjetor.

Deri në fund të korrikut ka marrë financim më pak se gjysma e projekteve të programuara.

Nga shpenzimet për llogari të investimeve, projekti që mori financimet më të mëdha nga buxheti ishte ai i rindërtimit të banesave individuale me një shumë prej 3.4 miliardë lekësh nga 4.7 miliardë lekë në dispozicion. Projekti i cili ka për qëllim ndërtimin e banesave individuale të dëmtuara nga tërmeti i 26 nëntorit 2019 po zbatohet nga Fondi Zhvillimit.

Projekti i dytë më i financuar është Tuneli i Llogarasë me rreth 2.6 miliardë lekë nga 5 miliardë lekë të programuara këtë vit. Ndërsa projekti i tretë më i madh janë fondet e Bashkimit Europian për mbështetje në sektorin e bujqësisë me vlerë rreth 840 milionë lekë rreth 7 milionë euro. Projekti katërt më i financuar ishte projekti i rehabilitimit të Lumit të Vlorës me 771 milionë lekë. Me tej në renditje ishte Programi i infrastrukturës bashkiake në disa bashki me 633 milionë lekë.

Investimet kapitale duhet të jenë zëri më produktiv i buxhetit për arsye se me një pjesë të taksave të shqiptarëve qeveria bën investime në infrastrukturën e vendit si rrugë, shkolla, ujësjellës, investime në shëndetësi etj. dhe rrit vlerën e Produktit të Brendshëm Bruto.

Në përgjithësi auditet ndaj përdorimit të fondeve publike për investime kanë gjetur problematika të mëdha në të gjithë procesin.

Psh në vitin 2021, treguesi “Realizimi i shpenzimeve kapitale” paraqet devijimin nga plani i realizimit i shpenzimeve kapitale në një vit, kundrejt shpenzimeve kapitale të planifikuara me ligjin e buxhetit vjetor në Kuvend.  Drejtoria e Përgjithshme e Auditit në Ministrinë e Financave vlerësoi se ky tregues në për vitin 2021, është vlerësuar mesatarisht me 0.98 pikë (24%), nga 4 pikë të mundshme, duke shfaqur një performancë jo të kënaqshme të njësive publike.

Auditorët e qeverisë kërkuan vëmendje e veçantë ndaj realizimit të këtij treguesi pasi mungesa e injektimit të likuiditetit në ekonomi ndikon ndjeshëm në mungesën e  stimulimit të rritjes ekonomike, në hapjen e vendeve të reja të punës apo të ardhurat nga tatimet e taksat.

Por duket se e njëjta situatë po përsëritet edhe këtë vit, ku programi i investimeve buxhetore është shumë poshtë planifikimit të vitit. Shpesh fondet e investimeve buxhetore kanalizohen në projekte korruptive, siç ishte rasti i inceneratorëve.  Këto objekte në vend të plehrave kanë djegur miliona euro nga taksat e shqiptarëve në 6 vitet e fundit, teksa mbetjet  po behën pirg..MONITOR

thesari ministria

Sondazh

Poll

Lefter Alla në burg, Këshilli Bashkiak i Bulqizës zgjedh kryetarin e ri

Lefter Alla në burg, Këshilli Bashkiak i Bulqizës zgjedh kryetarin e ri

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'