LIVE UPDATES
Ekonomi

Normat e interesit në SHBA arrijnë nivelin më të lartë të 14 viteve për shkak të betejës me inflacionin

Rezerva Federale ka njoftuar se do të rrisë normën e saj bazë me 0.75 pikë përqindjeje, duke e bërë intervalin e synuar që të shkojë mes 3% dhe 3.25%.

23 Shtator 2022, 07:07 Nga A.B
Normat e interesit në SHBA arrijnë nivelin më të lartë
Banka

Banka Qendrore e SHBA-së i ka rritur normat e interesit duke i çuar ato në nivelin më të lartë të pothuajse 15 viteve të fundit, teksa përpiqet të frenojë rritjen e çmimeve në ekonominë më të madhe në botë.

Rezerva Federale ka njoftuar se do të rrisë normën e saj bazë me 0.75 pikë përqindjeje, duke e bërë intervalin e synuar që të shkojë mes 3% dhe 3.25%.

Kostot e huamarrjes pritet të rriten më shumë dhe të mbeten në nivele të larta, deklaroi banka.

Kjo lëvizje u ndërmor në mes të shqetësimeve se kostoja që vjen nga kontrolli i inflacionit, mund të jetë rënia e fortë ekonomike.

Kryetari i Rezervës Federale, Jerome Powell, tha se rritja e normës ishte e nevojshme për të reduktuar kërkesën, duke lehtësuar presionet që sjellin rritjen e çmimeve dhe duke shmangur dëmet afatgjata në ekonomi. Por ai pranoi se kjo do të sjellë pasoja serioze për ekonominë.

“Ne duhet që ta tejkalojmë këtë gjendje me inflacion të lartë,” tha ai. “Do të doja të kishte një mënyrë për ta bërë këtë pa shkaktuar shumë dhimbje. Por, një mënyrë e tillë nuk ekziston.”

Bankat në pothuajse çdo vend të botës, duke përjashtuar rastet e Japonisë dhe të Kinës, gjenden gjithashtu përballë vendimeve të tilla të vështira, pasi ato po rrisin normat e interesit për të trajtuar problemet e inflacionit.

Banka e Anglisë pritet që të njoftojë rritjen e shtatë radhazi të normës së interesit në mbledhjen e ditës së enjte, ndërsa Indonezia dhe Filipinet janë ndër vendet e tjera që po përgatiten për rritje të normave.

Analistët kanë filluar të shqetësohen se rritja globale e normave të interesit, të cilat përkthehen në  formën e kredive hipotekore më të shtrenjta për publikun, në rritje të normave të kredive dhe të borxhit të kartave të kreditit, mund të sjellin një ngadalësim më të madh ekonomik sesa presin politikëbërësit.

Edhe nëse shmangen dy tremujorë radhazi me rënie ekonomike, të cilat do përcaktonin zyrtarisht fillimin e një recesioni, ekonomia botërore gjatë vitit 2023 pritet të jetë në formën më të dobët të të gjithë dekadës së fundit, me përjashtim të vitit 2020, kur ekonomia u përball me pasojat direkte të pandemisë, tha Ben May, drejtor i kërkimeve makroekonomike globale në Oxford Economics.

“Ajo që është bërë e qartë është se, nëse vendosen përballë zgjedhjes mes lejimit të inflacionit të lartë për një periudhë të gjatë … dhe futjes së ekonomisë në një recesion, drejtuesit e bankave qendrore më mirë do t’i shtynin ekonomitë drejt një recesioni për ta kthyer inflacionin përsëri afër objektivit”, tha ai.

Sa do të rriten normat e interesit?

Në SHBA, Fed po i rrit normat e interesit me një nga ritmet më të shpejta në historinë e saj moderne, duke bërë kështu një ndryshim të madh në qasjen e saj, pas shumë vitesh me kosto të ulëta të huamarrjes. Ky ndryshim erdhi si përgjigje për inflacionin që po i afrohet nivelit më të lartë të 40 viteve.

Fed fillimisht shpresonte që problemet do të zbeheshin pasi të zgjidheshin problemet në zinxhirët e furnizimit, të cilat lidheshin me pandeminë e koronavirusit. Por, lufta në Ukrainë, e cila ndërpreu furnizimet me naftë dhe me ushqime, e përkeqësoi akoma më shumë problemin.

Megjithëse çmimet e naftës kanë rënë që nga fillimet e luftës në Ukrainë, presionet e inflacionit tani po ndikojnë të gjithë ekonominë, pasi të dhënat më të fundit tregojnë se inflacioni arriti 8.3% në gusht, me rritjet më të mëdha që u evidentuan në kostot e banesave, të kujdesit shëndetësor dhe të arsimit.

Pagat, megjithëse janë në rritje, nuk kanë mundur të ruajnë të njëjtin ritëm, duke dëmtuar kështu buxhetet e familjeve.

Rritja e normës ditën e mërkurë, e cila ishte e pesta në radhë, shton normën që Fed aplikon për huatë që marrin bankat, nga afër shifrës zero ku ndodhej në fillim të vitit, në 3%. Ky nivel arrihet për herë të parë që nga fillimi i vitit 2008.

Parashikimet e publikuara nga Fed të mërkurën tregojnë se politikëbërësit presin që norma do të arrijë shifrën 4.4% deri në fund të vitit dhe do të rritet akoma më tepër në vitin 2023. Këto parashikime janë dukshëm më të larta se parashikimet e mëparshme.

“Ajo që të habit më shumë, është shpejtësia,” tha Brian Coulton, kryeekonomist në Fitch Ratings. “Atyre do t’u duhet të lëvizin shumë shpejt … dhe kjo do të thotë se ka më shumë gjasa që këto ndryshime të vijnë në mënyrë të papritur për bizneset dhe familjet.”/MONITOR

banka e shba norma e interesit

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë