LIVE UPDATES
Editorial

Unë nuk bindem

7 Tetor 2021, 07:41 Nga DOSJA
Unë nuk bindem

Në Shqipëri jemi duke parë shkatërrimin e institucioneve demokratike dhe nëpërmjet tij edhe shkatërrimin e parimeve demokrtike.
Shumë njerëz mendojnë se kjo vjen për shkak të udhëheqjes autokrate që kemi. Por në fakt, ky është një shpjegim sipërfaqësor. Udhëheqësit autokrat dhe diktaturat, janë pasojë e një procesi që i ka rrënjët më thellë, i ka tek vetë populli.

Dëgjojmë shpesh se, të gjitha vendet kanë qeverinë që meritojnë. Mendoj se kjo thënie ka vërtetësinë e saj të madhe si për vendet që zgjedhin udhëheqësit e tyre në mënyrë demokratike, ashtu edhe për ata që qeverisen nga diktatorët.
Fuqia e një qeverie varet nga njerëzit të cilët besojnë se qeveria ka shumë fuqi. Kjo mund të ndodhë në dy mënyra. Në shoqëritë ku legjitimiteti i një qeverie bazohet mbi parimet e demokracisë, njerëzit binden vetëm atëherë kur kuptojnë se urdhrat janë në përputhje me këto parime.
Por, në shoqëritë ku legjitimiteti i qeverisë bazohet në aftësinë për detyrim dhe mashtrim, njerëzit binden kur mendojnë se të gjithë të tjerët do të binden dhe se, nëse rebelohen, janë lehtësisht të evidentueshëm dhe të dënueshëm.
Pra mendoj se, një autokrat, një diktator apo edhe një tiran, shkon aq larg sa njerëzit e lejojnë atë të shkojë.

Konkluzioni më sipër më bën të kuptojë se, fuqia e një qeverie autokrate apo dhe diktatoriale, e cila mund të duket e pathyeshme dhe se është e pamundur të rrëzohet, mund të shemben në vetëm një moment, njësoj siç ndodhi tek ne me diktaturën 50 vjeçare.
Të tilla regjime, shemben kur njerëzit pushojnë së besuari se të tjerët do të binden. Pushimi i këtij besim i lë këto qeveri pa asnjë bazë mbi të cilën të qëndrojnë në pushtet. Nuk ka ushtri, as polici, as SHIK, as SHISH dhe asnjë grupim tjetër, aq të madh apo të fuqishëm sa të ndalojë këto shembje. Madje historia ka treguar se në raste të tilla, çuditërisht, institucionet e vetë pushtetit ndalojnë së mbrojturi regjimin dhe bashkohen me ata që “bërtasin” për shkatërrimin e tij.

Pra, burimi i pushteteve autokrate, diktatoriale, tirane, nuk është brenda diktatorëve që drejtojnë por, sipas mendimit tim, ky burim është brenda popullit.
Giuseppe Antonio Borgese (shkrimtar, gazetar dhe kritik letrar italian) duke komentuar rënien e Republikës Romake, thekson: “E kështu…, Çezari vdiq, por tirania vazhdoi të jetonte. Sepse vendëbanimi i tiranisë nuk ishte në zemrën e Çezarit, por në atë të romakëve.”

Për mua, kjo do të thotë, se çdo veprim arbitrar apo edhe shkeljet e të drejtave të njeriut, që shoqëron pushtetet autokrate dhe diktatoriale bëhen të mundur vetëm për shkak se njerëzit heshtin ngaqë mendojnë se edhe të tjerët do të heshtin dhe do t’i pranojnë këto veprime pavarësisht nëse janë apo jo dakord me to.

Po çfarë i detyron njerëzit të pranojnë diktaturat?
Unë mendoj se arsyeja është frika nga kaosi që mund të krijohet.

Shpesh mund të kemi dëgjuar të tjerët të thonë “ishim mirë në diktaturë”, pra ajo që i tmerron më shumë njerëzit është shpërbërja shoqërore pra mundësia e kaosit, e në këto kushte përballë kaosit, njerëzit preferojnë diktaturën.
Kaosi, sipas mendimit tim është pasojë e ndarjes shoqërore, e cila nga ana tjetër është pasojë e urrejtjes. Lënda e parë për diktaturat është urrejtja që ata mbjellin në popull.
Dinamika e diktaturave është krijimi i shtratit të duhur për rritjen e urrejtjes, fillimisht sektorial dhe të grupuar e më pas në shtrirjen e tij derisa të mbërthejë krejt shoqërinë, të arrijë që populli të besojë se urrejtja mund t’i çojë në kaos e kështu të stepet dhe të mos reagojë kundrejt padrejtësive.  Pasi pushteti e arrin këtë dinamikë, gjithkush mund të persekutohet, mjafton që ta përfshijnë në grupin ku është përqendruar urrejtja.

Duket shumë paradoksale, por njerëzit të cilët janë më shumë të tmerruar nga kaosi që shkakton urrejtja, janë pikërisht ata njerëz që e ushqejnë brendinë e tyre me ndjenjën më të madhe të urrejtjes. Hitleri, për shembull, i bashkoi arianët duke iu dhënë një objekt të përbashkët për ta urryer: hebrenjtë. Njësoj bënë edhe komunistët duke shenjestruar klasën e pasur. Në kohën e sotme, urejtja drejtohet tek ata që ishin më parë në pushtet, tek ata që mendojnë ndryshe nga pushteti, tek ata që nuk bien dakord me veprimet e pushtetit.

Sot protestat tona kundër rritjes së çmimit të bukës, gazit, karburantit dhe energjisë elektrike duhet të bëhen masive sepse ne nuk mund të besojmë se të tjerët do të binden, por dhe nëse të tjerët binden unë nuk do të bindem, sepse unë dua të jem qytetar i një vendi ku legjitimiteti i një qeverie bazohet mbi parimet e demokracisë, dhe se unë do të bindem vetëm atëherë kur të kuptojë se urdhrat janë në përputhje me këto parime. E duke qenë se deri tani kam kuptuar se asnjë vendim i kësaj qeverie nuk përputhet me parimet e demokracisë, UNË NUK BINDEM!

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

editorial editorial meri lika meri lika

Sondazh

Poll
Editorial 2 Tetor 2021, 17:54

Berisha, Basha, Rama, Meta dhe partitë politike!

Ne, të pavarurit, jemi moralisht superior ndaj anëtarëve të partive politike sepse mund të themi gjithçka që mendojmë pa përdorur korniza kryetarësh e ku...

Editorial 29 Shtator 2021, 11:49

Beteja e pashmangshme e Lulzim Bashës

Nga Blendi KajsiuHeshtja duket se është strategjia kryesore e kryetarit të PD-së përballë fushatës që ka nisur Berisha… në bazë. Synimi i tij është të evitojë p...

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve