LIVE UPDATES
Editorial

Një gaç Shqipëri!

18 Mars 2024, 18:11 Nga Meri Lika
Një gaç Shqipëri!
meri lika

Ndoshta shumë prej jush nuk e dinë kuptimin e fjalës “gaç” dhe paraprakisht më duhet të shjegoj kuptimin e saj.

Kjo fjalë dialektore e zonës së jugut ka kuptimin e kafshatës.

Kur ishim të vegjël dhe luanim tek lagjia me shokët, nëse ndonjë prej shokëve afrohej me ndonjë fetë bukë në dorë, ne që nuk donim të ndërprisnim lojën edhe pse mund të kishim uri, i afroheshim dhe i thoshim

- Më jep një gaç.

Shoku pranonte, madje përpiqej që ta ndante sa më mirë mes të gjithëve, dhe ajo fetë e vogël buke të kthehej në një copëz parasje për ne, sepse na hiqte sadopak urinë e kështu mund të vazhdonim të luanim më shumë, derisa dikush tjetër të shkonte për të marrë fetën e tij.
Por asnjëherë ajo fetë buke nuk mund shuante urinë e vetëm një personi, sepse me një rregull fëminor të pashkruar, ajo na përkiste të gjithëve.

Këtë veprim të fëmijërisë, më kujtoi vendimi i fundit i qeverisë në lidhje me investimin në ishullin e Sazanit.

Shqipëria mu duk si një fetë e madhe buke, dhe kryeministri ynë njësoj si ai fëmija që vjen duke e mbajtur bukën në dorë.
Por në ndryshim nga shokët që unë mbaja mend nga fëmijëria, ai nuk pranon t’iu japë shokëve të lagjes së tij nga një gaç, por çuditërisht gaçat ka dëshirë t’i ndaj me ata që ka më shumë shok e madje madje dhe me të tjerë nga lagjet e tjera të cilët ai i konsideron të fortë e që mendon se nesër mund ta mbrojnë nëse do ketë probleme.

Sapo erdhi në pushtet, pra sapo, simbolikisht, mori fetën e tij të bukës në dorë, Rama u përpoq t’i jepte një gaç Shqipëri plehrave kimike, por ne shokët e tij të lagjes u rebeluam dhe ai bëri sikur u pendua e premtoi se nuk do gabonte më.

E besuam, (në fakt e besuan të tjerët se unë asnjëherë nuk e kam besuar), dhe kur mendoi se askush nuk e kishte mendjen tek feta e bukës që mbante në dorë, ai menjëherë i ofroi Amerikës një gaç Shqipëri që ta përdorte për iranianët duke shpresuar se shokët e “lagjes Amerika” do t’i dilnin për zot kur ai të përleshej (o Zot përleshje dhe kush pa le) me ndonjë nga të lagjes së tij.

Pastaj i ofroi një gaç fermerë shqiptar Serbisë, nëpërmjet Ballkanit të hapur, dhe pas kësaj Vuçiçin e  konsideroi vëlla, paçka se ai nuk e preferonte aspak, por thjesht e përdorte për të përfituar gaçin e tij.

Duke menduar se po bëhej i rëndësishëm për lagjet e tjera, (lagjen e tij tashmë nuk e konsideronte më fare), ai nxitoi që të gjente kafshues të tjerë të bukës së tij, e në këtë vrull i ofroi një gaç Durrës Alabarit, dhe në këtë rast ishte ky i fundit që e quajti vëlla.

Pastaj dha një gaç biznes për Erdoganin, një gaç vend për afganët, një gaç Butrint për AADF, një gaç sa një “pikë të voçkël” për Gjiknurin, një gaç me gojën sa një lubi për inçeneratorët, një gaç plazh për Oltën, një gaç të madh Shëngjini për Melonin e së fundmi një gaç Sazan dhëndrit të Trampit.

Gaç pas gaçi ne po shohim se feta e bukës e cila sipas rregullit fëmijëror duhet të na ushqente të gjithëve ne që jetonim në të njëjtën lagje, po shuan urinë, shpesh babëzinë, e lagjeve të tjera.

Nëse kjo gjë do të ndodhte në fëmijërinë time, ai që do ta bënte këtë veprim nuk do të konsiderohej më nga shokët, do të lihej mënjanë i vetmuar, do të injorohej totalisht, dhe do t’i tregohej vendi, por sot me ne ka ndodhur e kundërta, ai po na injoron totalisht kurse ne bëjmë sehir.

Sot ne nuk jemi fëmijë, dhe në dorën e Ramës nuk është një copëz e thjeshtë buke të cilën ai mund t’ua ofrojë fëmijëve të lagjeve të tjera që ta kafshojnë.
Në dorën e tij është Shqipëria që ai po ia shpërndan kujtdo të cilin e shikon si të fuqishëm e që mund ta mbrojë nga ardhmja, prandaj ai i ofrohet duke i thënë:

- Nduke një gaç Shqipëri!

meri lika

Sondazh

Poll
Editorial 13 Mars 2024, 12:08 Ditmir Bushati

Rrethimi Demokratik

Ditmir Bushati Ndërkohë që kemi hyrë në vitin e tretë të luftës në Europë, si pasojë e agresionit ru...

Editorial 5 Mars 2024, 17:27 Dosja.al

Ata që duartrokitën dënimin e Belerit

Ata që duartrokitën sot vendimin e GJKKO për të dënuar Fredi Belerin, nuk janë vetëm mbështetës të Edi Ram&e...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni