LIVE UPDATES
Editorial

Çfarë ndodh pas dëshmisë së Arben Ahmetajt?

3 Shkurt 2024, 13:28 Nga DOSJA
Çfarë ndodh pas dëshmisë së Arben Ahmetajt?
Arben Ahmetaj

Do të mjaftonte vetëm një pohim me kokë, që dëshmia e Arben Ahmetajt të trondiste pushtetet. Nëse thjesht do të pohonte me një lëvizje vertikale të kokës se kanabizimi ishte një projekt qeveritar i drejtuar nga Edi Rama, ku Saimir Tahiri u përdor si kokë turku, do të mjaftonte që të përmbysej gjithçka që Drejtësia ka bërë deri tani dhe të rihapej, ose më saktë të hapej më në fund çështja. Por Ahmetaj bëri më shumë se kaq, ai denoncoi Kryeministrin si ideator dhe zbatues ndërsa Saimir Tahirin e quajti "djalin që bëri burg kot".

Nëse thjesht do të pohonte me kokë se afera e Inceneratorit të Tiranës është ideuar dhe drejtuar nga Edi Rama, duke përdorur këtë herë Erion Veliajn, përsëri do të përmbysej gjithçka është bërë deri tani. Njësoj edhe për Elbasanin dhe Fierin, për të cilët janë dhënë dënimet, pa u prekur ata që urdhëruan 17 firma ministrash për 1 orë. Ahmetaj bëri më shumë se pohimi, ai deklaroi se po të hapet dosja e inceneratorit të Tiranës, "do të llahtarisen shqiptarët", se përfshirja është "deri në nivelin maksimal të qeverisjes" dhe e akuzoi prokurorët e SPAK: "Duan të më të dënojmë mua, për t'i vënë kapakun, pa e hetuar aferën dhe procedurën".

Ish-bashkëpunëtori më i afërt i Kryeministrit, deklaroi publikisht se aferat më të mëdha, nuk janë "mollë dhe dardha" të konsumuara mbrapa krahëve të Edi Ramës, por asete të mëdha, që Edi Rama i ka futur në xhep nëpërmjet atyre që i akuzon se kanë ngrënë mollë dhe dardha.

Ahmetaj nuk tha asgjë të re përveçse pohoi aferat e qeverisjes, të paktën që nga viti 2016, kur bëri kanabizimin e vendit. Ajo e inceneratorëve, e treguar nga një njeri i brendshëm, me shumë pushtet, duket si historia e një bande kriminale, që prej 8 vjetësh pasurohet nga plehrat dhe vazhdon ta bëjë këtë, me paratë e qytetarëve. Zbulon se nuk ka asnjë plan të vijë ndonjë incenerator në Tiranës dhe se 80 mijë euro në ditë, ose rreth 60 milionë euro deri tani, populli më i varfër në Europë, i paguan për një dorë mashtruesish në parajsa fiskale, ndërsa Drejtësia po mundohet ta mbyllë llogarinë me konfiskime pronash që kanë vlerën e një ditë pagesë. Nëse SPAK do të kishte hetuar procedurën e ndjekur për Inceneratorët e Elbasanit dhe Fierit, nëse do ta bënte këtë edhe në Tiranë, do të arrinte aty ku merren vendimet që kontrata të vazhdojë dhe dëmi ditor prej 80 mijë eurosh të ekzekutohet rregullisht.

Mënyra se si qeveris Rama "përpara një pjate me qofte, duke falur asetet e vendit", nuk ishte imagjinuar aq banale sa e përshkroi ish-zëvendësi i tij. Jo për qoftet, por për respektin minimal për ligjin. Vërtetë biznesmenëve që ka emëruar u ka dhënë dhe vazhdon tu japë asetet publike falas, por në vend të pjatës me qofte, mendohej një laptop, me ndonjë propozim të pakërkuar brenda dhe me stafe juristësh dhe financierësh që, edhe pse në rrugë informale, shpjegonin arsyet e kërkesës.
Si dëshmitar okular, Ahmetaj e zëvendësoi fantazinë e një qeverisjeje të korruptuar deri në palcë, me realitetin e një bande që korrupton në vend të korruptohet, e një Kryeministri që i ideon, i urdhëron dhe pastaj i përvetëson vetë, nëpërmjet një grupi bedelësh-biznesmenë, pasuritë publike të vendit. Nëse Rama dikur thoshte: "Ata që më njohin nga afër e dinë raportin tim me paratë", kjo dëshmi e ish-bashkëpunëtorit të tij më të afërt për 9 vjet, vlen për të kuptuar këtë raport.

Çfarë duhet të ndodhte pas kësaj dëshmie rrënqethëse që tregon se publiku është viktimë e pambrojtur e plaçkitjes? Duhet të ngrihej shoqëria civile të protestonte deri në rrëzimin e qeverisë? Kjo nuk ndodhi as në rrjetet sociale. Duhet të ngrihet opozita ta plotësojë këtë mungesë? As kjo nuk ndodhi. Apo duhet që SPAK të ngrejë në një shkallë më të lartë revolucionin e bekuar nga ndërkombëtarët? As kjo nuk do ndodhë. Nëse për publikun dëshmia e Ahmetajt ishte ndihmuese për të konfirmuar dyshimet e panumërta, prokurorët specialë kanë mijëra dëshmi dhe dokumente, mbi të cilat mund ta kishin ngritur revolucionin, pa e shpallur nëpër media.

E vetmja gjë e sigurtë pas intervistës, është që më shumë njerëz do ikin nga sytë-këmbët, për të shpëtuar veten dhe për ta lënë pasurinë e vendit në duart e grabitësve të pamposhtur.

arben ahmetaj

Sondazh

Poll
Editorial 8 Janar 2024, 10:48 Ditmir Bushati

Bindja që më përforcoi 2023

Ditmir Bushati Përfitimi më i madh i një edukimi të mirë është aftësia për të menduar me kokën t&eu...

Editorial 28 Dhjetor 2023, 10:16 Meri Lika

Drejtësia e padrejtë

Meri Lika Të them të drejtën, mua, që në fillimet e krijimit të saj e deri më sot, asnjëherë nuk më ka bi...

Editorial 19 Dhjetor 2023, 13:00 Ditmir Bushati

Një shtytje për zgjerimin

ditmir bushati Dhjetë vjet pasi shpërthyen protestat pro BE-së në sheshin Maidan të Kievit, për shkak se presidenti i atë...

Editorial 17 Dhjetor 2023, 18:28 Andrew Gimson

“Vdekja” e një Kryeministri

Boris Johnson Mëngjesin e së martës 7 prill 2020, u ngarkova nga Daily Mail të shkruaja nekrologjinë e Boris Johnsonit. Në or...

Editorial 6 Dhjetor 2023, 08:42 Meri Lika

Titaniku

Aty rreth fillimit të majit të vitit 1942, në një port të Detit Balltik të pushtuar nga gjermanët dhe nën urdhrat e ve...

Editorial 4 Dhjetor 2023, 16:06 Enton Abilekaj

Që Rama të mbetet i pahetueshëm

Enton Abilekaj Në pritje të Kongresit të 8 dhjetorit, është e qartë se askush në atë që quhet Partia Socialist...

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren