LIVE UPDATES
Editorial

Ata që duartrokitën dënimin e Belerit

5 Mars 2024, 17:27 Nga Dosja.al
Ata që duartrokitën dënimin e Belerit

Ata që duartrokitën sot vendimin e GJKKO për të dënuar Fredi Belerin, nuk janë vetëm mbështetës të Edi Ramës. Po të ishin vetëm mbështetësit e maxhorancës dhe Edi Ramës, duartrokitja do ishte shumë më pak shurdhuese, më pak kërcënuese për demokracinë, po mbi te gjitha për të drejtat elementare të njeriut.

Një histori e shkurtër, pa personazhe do t’ bënte edhe socialistët të mendoheshin për derexhenë e katandisjes së Shtetit të së Drejtës, me Reformën në Drejtësi, me policinë dhe me Kryeministrin. Është me pak fjalë historia e një qytetari që kandidon për një bashki me mbështetjen e opozitës. Autoritetet e regjistrojnë pa asnjë pengesë, nis fushatën pa asnjë problem, deri në momentin që Kryeministri, e shpall hapur armik. Pas kësaj gjithçka ndryshon, policia i bën kurth, e arreston në mesnatë në restorantin e mikut të tij dhe e deklaron flagrancë. Prokuroria, edhe pse nuk i takon; e ligjëron kurthin, pastaj Prokuroria e Posaçme, e merr dosjen gati, duke e ditur që është në kundërshtim me ligjin e gjithë procedura dhe ngre akuzën për të cilën gjykata dha dënimin me shkelje të rënda të procesit, nën presionin e hapur të Prokurorisë së Posaçme në sallën e gjyqit.

Po të mos shkruhet emri i Belerit, kjo histori tronditëse do të alarmonte edhe socialistët, çdo shqiptar që nuk është akoma gati ta dorëzojë lirinë e vet tek tekat keqbërëse të njeriut me më shumë pushtet.

Sapo shkruhet emri i Belerit, dalin instiktet e udhqyera nga komunizmi. Ne vend të çështjes gjykohet biografia dhe morali i personit të viktimizuar padrejtesisht dhe i hiqet e drejta të mbrohet.

Sapo shkruhet emri i Belerit dalin instiktet më të egra të një nacionalizmi arkaik. Në vend të çështjes, i japin të drejtë shkeljes së të drejtave bazike, se verbëria nacionaliste i bën të shikojnë një komplot të madh grek në ato pak kilometra katrorë të Himarës.

Për të ushqyer këto instikte, mendoi propaganda e Edi Ramës, që edhe me ndihmën e Greqisë, ia arriti ta shndërronte çështjen e shkeljes së të drejtave bazë të një qytetari, në një luftë më vrasësin e Peshkëpisë që, i paguar nga Athina, ketë here ka ardhur të rrëmbejë Himarën.

SPAK dhe GJKKO sot, me vendimin për ta dënuar Belerin, që me shumë gjasë dobtë përsëritet në Apel, i bënë dhuratë politike Edi Ramës, pranuan hapur që janë vegla të tij, që mund të përdoren jo vetëm për luftën e madhe politike me liderët e opozitës, po për çdo tekë të tij.

Por lajmi i keq nuk është se Drejtësia veproi sipas tekave të Edi Ramës. Madje ky nuk është lajm fare. Lajmi i keq është se propaganda e mirëpaguar qeveritare, arriti me lehtësi të bindë shumicën e shqiptarëve, duke shfrytëzuar instiktet e së shkuarës, se ato instikte nuk janë shuar dhe nëpermjet tyre mund te viktimizohemi të gjithë. Lajmi i keq sot ishin duartrokitësit e papaguar, të pashpërblyer me asgjë përveçse me përrallën nacionaliste të shpëtimit të Shqipërisë nga një plan djallëzor i fqinjëve të jugut. Mungesa e kujtesës së atyre që e panë Edi Ramën në marsin e shkuar duke u puthur me Mitsotakis në Himarë, në praninë e Belerit dhe besuan vetëm luftën e tij me Mitsotakis për Himarën, pa praninë e Belerit. Amnezia e atyre që e shohin se si grabiten tokat e himariotëve në favor të investitorëve strategjikë, por kujtohen vetëm për grabitjen e madhe e së ardhmes nga Grekët, që e denoncojnë e së tashmes dhe së shkuarës.

Përtej këtyre, ata që u gëzuan sot kur një qytetar u dënua padrejtësisht me urdhër të Kryeministrit, janë ata që do të gëzohen edhe nesër, për këdo qytetar të lirë të cilit i ndërtohet një kurth nga pushteti, mjafton tu ushqehen instiktet e mbetura të së shkuarës. Kështu kanë filluar të gjitha diktaturat e përgjakshme.

fredi beleri

Sondazh

Poll
Editorial 8 Janar 2024, 10:48 Ditmir Bushati

Bindja që më përforcoi 2023

Ditmir Bushati Përfitimi më i madh i një edukimi të mirë është aftësia për të menduar me kokën t&eu...

Editorial 28 Dhjetor 2023, 10:16 Meri Lika

Drejtësia e padrejtë

Meri Lika Të them të drejtën, mua, që në fillimet e krijimit të saj e deri më sot, asnjëherë nuk më ka bi...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni