LIVE UPDATES
Editorial

Muri Anglo-Amerikan për Berishën dhe muri i Berishës për opozitarizmin

Fati i opozitarizmit bëhet tragjik, i shtypur nga një regjim kleptokratik dhe i kapur nga një opozitë që e la pushtetin në instalim e sipër të një pushteti kleptokratik. Opozitarizmi është sot mes dy armiqve, pushteti totalitar dhe opozita e izoluar dhe pa kredo morale.

22 Korrik 2022, 15:27 Nga Enton Abilekaj
Muri Anglo-Amerikan për Berishën dhe muri i Berishës për
Sali Berisha

Tani që izolimi i Sali Berishës u zgjerua, dyshimet mbi opozitën zyrtare rriten. Nëse, më 25 prill 2021, pakënaqësia ishte e pamjaftueshme për ta hequr Edi Ramën, sot pakënaqësia mund të jetë më e madhe, duhet të përballet edhe me Perëndimin. A do mjaftojë pakënaqësia për të harruar Sali Berishën e 2009 – 2013, për të refuzuar joshjen e parave që hidhen pa kursim në zgjedhje, për të sfiduar presionin politikë-krim-shtet-biznes dhe, në fund, për të tejkaluar izolimin e aleatëve të mëdhenj të Shqipërisë?

Fati i opozitës ishte që të qeverisej për 8 vjet nga një lidership i paaftë për ta rrëzuar Ramën, që përpëlitej mes radikalizmit dhe marrëveshjeve të ligjshme dhe okulte, me iluzionin e pushtetit që vjen vetë, po të kapësh vendin e duhur në partinë e duhur.

Fati i sotëm është rikthimi tek e shkuara që, me harrimin e viteve, duket më e mirë se e tashmja, besimi se do të kthehemi te ditët e këqija për të shpëtuar nga ditët më të këqija që pasuan dhe një insistim ndërkombëtar për t’i thënë jo nostalgjisë, pse jo i yshtur nga Rama me të gjitha mjetet që ai di të përdorë.

Fati i opozitarizmit bëhet tragjik, i shtypur nga një regjim kleptokratik dhe i kapur nga një opozitë që e la pushtetin në instalim e sipër të një pushteti kleptokratik. Opozitarizmi është sot mes dy armiqve, pushteti totalitar dhe opozita e izoluar dhe pa kredo morale.

Ndihmat Anglo – Amerikane, nuk ngjajnë me zbarkimin në Normandi në D- Day, por me parodizimin që regjimi komunist u bënte ndihmave nga ajri. Amerikanët hodhën këpucën e djathtë, për rivitalizmin e së djathtës, të opozitës. Pasi kjo dështoi, anglezët hodhën një tjetër këpucë të djathtë.

Më shumë se për largimin e Berishës, më shumë se për t’i dhënë një mundësi opozitarizmit, po ndihmon Edi Ramën të përcajë më keq kundërshtarët, ndihmon një regjim thuajse të instaluar të lëshojë më pak liri politike, të justifikojë abuzimet me opozitën “non grata”, të intensifikojë korrupsionin me alibinë e një opozite - denoncuese të pabesueshme.

Ndërsa Sali Berisha është në të drejtën e tij, të kërkojë votëbesimin e anëtarësisë për të ndjekur rrugën e rivendosjes së dinjitetit, opozitarizmi nuk e ka komoditetin të investohet te kjo opozitë. Kjo do të shërbente vetëm për shfryrjen e dufit, për shpalosjen e shpejtë të pakënaqësisë duke shfrytësuar infrastrukturën e një partie të vjetër, që nuk i ka më kushtet për të çuar në eleminimin e rrezikut nga diktati i korrupsionit.
Sali Berisha e kishte mundësinë që pas 6 marsit të niste një proces rindërtimi të PD- së. Me statusin e Patriarkut mund të nxiste përfshirjen e rrymave opozitare brenda opozitës së tij, të nxiste faktorët opozitarë të afërt në ideologji dhe bindje për t’u përfshirë në PD, me qëllimin që në vjeshtë të përfundonte ndërtimi i një partie të re, me imazh të ri dhe Kryetar të ri.

Në vend të kësaj, ndërtoi një celulë personale, që, duke mbledhur zemërimin ndaj qeverisë, shpreson ta sjellë në pushtet pa ofertë, si të vetmen mundësi për rindërtimin e imazhit personal.

Edhe nëse kjo ndodh, kush i garanton shqiptarët se ardhja e PD- së në pushtet, e heq izolimin ndërkombëtar të liderit të saj, të forcës që ai drejton dhe të qeverisë që do të kontrollojë? Kush garanton që beteja e tij e dëshpëruar për Drejtësi nuk shndërrohet në problemin e gjithë shqiptarëve, në kosto për vendin?

Kjo është një betejë e pabarabartë, që një opozitë e konsumuar me figura të provuara nuk mund ta fitojë.

Sali Berisha mund të jetë pa faj për ato që akuzohet nga SHBA dhe Britania e Madhe, derisa një proces i drejtë gjykimi ligjor apo të paktën publik, të vërtetojë të kundërtën. Por, nëse kjo betejë rëndon mbi shqiptarët, nëse do të vazhdojë të zërë hapësirën opozitare derisa të gjejë Drejtësi, bëhet fajtor përpara shqiptarëve dhe pa dashje aleat i regjimit./Dosja.al

enton abilekaj analiza nga enton abilekaj

Sondazh

Poll

Editorial 19 Korrik 2022, 12:56 Jeanne Plaumann

Çfarë po ‘gatuajnë’ despotët?

Nga Jeanne Plaumann, BILD Është një takim i lartë i diktatorëve: Presidenti iranian, Ebrahim Raisi pret për bisedime kreun e sh...

Editorial 9 Korrik 2022, 16:25 Ben Blushi

The new islam në Tiranë

Vajzat muslimane THE NEW ISLAM NË TIRANË Jo vetëm përpara 30 vitesh por edhe përpara 5 vitesh kjo foto do ishte e paimagjinueshme...

Editorial 7 Korrik 2022, 09:12 Meri Lika

777- Sot unë do të jem në protestë!

Gjithmonë, kam menduar se rastësitë kanë një domethënie, se asgjë nuk ndodh ashtu kot dhe se gjërat gjithmonë e k...

Editorial 29 Qershor 2022, 10:19 Ditmir Bushati

Më shumë siguri!

Me Samitin e NATO-s në Madrid, Aleanca transatlantike po përgatitet për përmirësimin më të madh të kapaciteteve të...

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave