LIVE UPDATES
Editorial

Flamuri i BE si ambalazh i bëmave të Edi Ramës

Ai që doli nga Kryeministria edhe pse me të njëjtin imazh të konfirmuar nga patetizmi dhe zymtësia e fjalimit, premtoi që do ta bënte të harrohej paraardhësin e tij, veten.

20 Korrik 2022, 12:58 Nga Enton Abilekaj
Flamuri i BE si ambalazh i bëmave të Edi Ramës
Edi Rama, Enton Abilekaj

Maqedonia e Veriut u zgjua në një ditë të zakonshme. Nuk pati festë, ceremoni, as fjalë të Kryeministrit, as sharje për opozitën pas premtimit për ndryshimin e sjelljes, as joshje për gazetarët, as falenderime të posaçme.  Ishte një ditë pune, ndoshta më e motivuar, më e çliruar nga hijet e lindjes, me perëndimore.

Në Tiranë, ishte një show nga Kryeministria. Një show i gjymtuar, dekoratat ishin ndarë 4 vjet më parë, shampanja ishte pirë 3 vjet më parë. Dekoratat e ikura në drejtim të paditur dhe shishet e boshatisura të shampanjës nuk mund të ishin dekor për festën. Kështu u shpik ngritja e Flamurit – një mundësi që dita e punës të jetë edhe këtë herë vetëm propagandë me sfond diplomatësh që mezi presin përfundimin e një fjalimi patetik në vapë.

Ngritja e Flamurit të Bashkimit Europian nuk është as zakon dhe as detyrim për Hapjen e Negociatave. Ai është një gjest simbolik për anëtarësimin, për momentin kur gjërat ndryshojnë vërtetë ndjeshëm. Më pas ngrihet kur vendi merr presidencën 6 – mujore, që këtë herë e ka Republika Çeke. Në 2005 Vaclav Klaus, atëherë President, nuk pranoi ta ngrinte në Kështjellën e Pragës. Në 2013 Milos Zeman e ngriti në Kështjellën – simbol, për të sfumuar politikanin – simbol të luftës për demokraci, për të përcjellë mesazhin se koha e Vaclav Klaus mori fund, se sovraniteti tashmë konceptohet ndryshe.

Në Tiranë, Rama e ngriti flamurin kundër Ramës. Aty nën hijen e pamjaftueshme të Kryeministrisë, me kostumin e ri, premtoi se do jetë ndryshe nga Edi Rama i përpara 19 korrikut. Aty përpara të njëjtës audiencë diplomatike, që masakroi 5 ditë më parë, me thirrjet antiperëndimore dhe me revokimine sovranizmit në favor të amnistisë fiskale, vendosi të stigmatizonte “Xhike Qamilin”, që në fakt nuk ishte sovranist, por dumbabist.

Xhikja ishte eufemizëm për Sali Berishën sot, jo për Edi Ramën e amnistisë fiskale. Bashkë me amnistinë dhe kanabizimin, mbetet i pasqaruar edhe fati i Kryeministrit që u kujtonte ambasadorëve dhe biznesmenëve të huaj se shqiptarët nuk janë “njerëz me bisht”. Ai që doli nga Kryeministria edhe pse me të njëjtin imazh të konfirmuar nga patetizmi dhe zymtësia e fjalimit, premtoi që do ta bënte të harrohej paraardhësin e tij, veten.

Kërkoi falje për gabimet e tij pa e detajuar në ato janë, Ballkani i Hapur, kanabizimi, thellimi i korrupsionit, kapja e institucioneve, blerja e votave në zgjedhjet, falenderoi gjithë ambasadorët dhe ish- ambasadorët, pa përmendur Kryetarët e shteteve anëtare të BE-së, që morën një vendim të paprecedentë, jashtë radhe, pasi seanca e rregullt e 23 qershorit, kur vendimi duhet të merrej, dështoi. Një vendim jashtë radhe që i dedikohej maxhorancës proeuropiane të Maqedonisë së Veriut, e cila, pas votimit, ndihej e kërcënuar nga opozitat radikale të djathta dhe të majta. Një vendim që i dedikohej luftës në Ukrainë dhe vendimit të shpejtë që Ballkani Perëndimor, të mos mbetej më jetim, kur adoptuesit lindorë ishin fare afër. Dhe në vazhdim të kësaj, një vendim kundër Ballkanit të Hapur, që kërcënoi Bashkimin Europian në shtëpinë e tij, me një organizim sovranist me kokën në Serbi dhe zemrën diku në Azi.

Nëse do t’i thoshte të gjitha këto, apo edhe një pjesë të këtyre, nëse do të reflektonte për këto, rishpikja e Edi Ramës nën flamurin Europian do të merrej seriozisht të paktën për disa ditë. Pa këto, ishte vetëm një fjalim i shkruar në një natë vere, kur ëndrrat me sy hapur për të harruar çfarë ka bërë, e dominojnë realitetin e qytetarëve që ikin nga sytë këmbët të pataksur nga keq-qeverisja dhe korrupsioni, e ministrave të burgosur apo të atashuar tek SPAk, të borxhit publik që ka kaluar 100 për qindshin dhe nuk llogaritet dot më. Ishte thjesht një fjalim i shkruar në ëndërr e sipër, duke parë nga Surreli kullat e Tiranës si krenari e babëzisë së shndërrimit të betonit në para. Ishte një ftesë për tu dhënë lamtumirën bëmave të tij, mbështjellë me flamurin e BE.
Sot në mëngjes, kur realiteti rimori dominimin, në oborrin e Kryeministrisë, kishim të njëjtin kryeministër të lodhur, me një administratë që zgjohet vetëm nga oligarkët dhe një grup politik që di vetëm të duartrokasë. Ambasadorët sigurisht po qeshnin./Dosja.al

enton abilekaj edi rama hapja e negociatave

Sondazh

Poll

Editorial 19 Korrik 2022, 12:56 Jeanne Plaumann

Çfarë po ‘gatuajnë’ despotët?

Nga Jeanne Plaumann, BILD Është një takim i lartë i diktatorëve: Presidenti iranian, Ebrahim Raisi pret për bisedime kreun e sh...

Editorial 9 Korrik 2022, 16:25 Ben Blushi

The new islam në Tiranë

Vajzat muslimane THE NEW ISLAM NË TIRANË Jo vetëm përpara 30 vitesh por edhe përpara 5 vitesh kjo foto do ishte e paimagjinueshme...

Editorial 7 Korrik 2022, 09:12 Meri Lika

777- Sot unë do të jem në protestë!

Gjithmonë, kam menduar se rastësitë kanë një domethënie, se asgjë nuk ndodh ashtu kot dhe se gjërat gjithmonë e k...

Editorial 29 Qershor 2022, 10:19 Ditmir Bushati

Më shumë siguri!

Me Samitin e NATO-s në Madrid, Aleanca transatlantike po përgatitet për përmirësimin më të madh të kapaciteteve të...

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave