LIVE UPDATES
Editorial

Kronika e vdekjes së paralajmëruar të një amnistie

Sipas mendimit tim, që një amnisti e tillë të funksionojë, duhet së pari të kryhet me konsesus politik ku palët të garantojnë se pas kësaj nuk do të ketë amnisti tjetër. Sepse politizimi i këtyre amnistive i ul besimin tatim paguesit të rregullt dhe shërben si mjet për të rritur evazionin në të ardhmen.

16 Korrik 2022, 09:22 Nga Meri Lika
Kronika e vdekjes së paralajmëruar të një amnistie
Meri Lika

Kryefjala e diskutimeve të muajit të fundit, është drafti i ligjit për Amnistinë fiskale. Amnistitë fiskale në vendin tonë, gjithmonë janë përdorur si mjet për të mbledhur vota gjatë fushatave elektorale si dhe për të mbushur arkën e zbrazur të qeverive.

Sipas mendimit tim, që një amnisti e tillë të funksionojë, duhet së pari të kryhet me konsesus politik ku palët të garantojnë se pas kësaj nuk do të ketë amnisti tjetër. Sepse politizimi i këtyre amnistive i ul besimin tatim paguesit të rregullt dhe shërben si mjet për të rritur evazionin në të ardhmen. Edhe pse me kritika të ashpra nga institucionet partenere dhe mbështetëse, por edhe nga Bashkimi Evropian, qeveria është e vendosur që ta aprovojë këtë draft shumë problematik.

Sipas një vlerësimi të Bankës Botërore të vitit 2021, rreth 30 deri në 35% e ekonomisë shqiptare është informale.
Nisur nga kjo, gjithsecili mund të mendoj se tashmë pas pothuajse tridhjetë vjet tranzicion mund të nevojitet një amnisti e plotë fiskale në mënyrë që t’i japë fund informalitetit, po a mundet kjo lloj amnistie dhe kjo administratë tatimore ta bëj këtë?

Sipas mendimit tim, kjo është një amnisti e cunguar e cila nuk është mbështetur në parimet themelore për amnistitë fiskale të përcaktuara nga institucionet ndërkombëtare të pastrimit të parave.

Task Forca e Veprimit Financiar për pastrimin e parave (FATF), mbikëqyrësi global i pastrimit të parave, ka zhvilluar katër parime bazë të zbatueshme për amnistinë tatimore:

•Asetet e riatdhesuara duhet të depozitohen në një institucion financiar që është subjekt i masave kundër pastrimit të parave dhe financimit të terrorizmit.

•Vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet aseteve nga vendet që nuk zbatojnë në mënyrë adekuate standardet e FATF.

•Autoritetet duhet të ndërgjegjësojnë institucionet financiare për mundësinë e abuzimit dhe rreziqet e natyrshme në pastrimin e parave.

•Për të përfituar nga amnistia, çdo dokument apo deklaratë mbi pasuritë e riatdhesuara duhet të garantojë legjitimitetin e origjinës së tyre.

Për të treguar problematikat e mëdha që ka drafti i propozuar, do të duhen shumë artikuj por unë në këtë shkrim do të trajtoj problematikën kryesore të saj: hyrjen e parave nga jashtë, duke qenë se marketingu për të po justifikohet me legalizimin e parave të emigrantëve.

Atëherë shumë natyrshëm lind pyetja: Si do ti sjellin emigrantët 2 milion eurot?

Në bazë të kritereve të vendosura nga institucionet ndërkombëtare të pastrimit të parave, FATF por edhe  MONEYVAL ku Shqipëria aderon, hapi i parë që një shtet duhet të hedh në procesin e një amnistie fiskale janë marrëveshjet ndërkombëtare me vendet nga të cilat pritet që t’i hyjnë aktivet.

“Përdorimin e rregullimeve dhe marrëveshjeve ndërkombëtare për rastet kur pasuritë e rëndësishme mbahen jashtë juridiksionit kombëtar dhe synohen të mbulohen nga kushtet e amnistisë.”

Pra me fjalë më të thjeshta, qeveria shqiptare duhet të marrë leje nga vendet ku kanë punuar emigrantët tanë “2 milioneurosh”, që t’i lejojnë këta të fundit të transferojnë në mënyrë të drejtë paratë e krijuara në informalitet dhe që nesër përfituesit nga amnistia të kenë siguri se nuk do të jenë subjekte të trajtimeve evazioniste në vendet e huaja ku punojnë e jetojnë. Është gjëja më normale dhe më serioze të respektohen këto vende të cilëve u mungojnë taksat e punës në të zezë të emigrantëve shqiptar, në të ardhurat e shtetit të tyre.

Arroganca e qeverisë shqiptare, kërkon të anashkalojë krejt këtë proces dhe t’i detyrojë emigrantët të fusin në mënyrë të paligjshme paratë në Shqipëri dhe për më tepër t’i bëj ata të ekspozuar në vendet nga do të sjellin paratë.

Sipas raporteve të institucioneve të përmendura më sipër, nga 47 vende në botë të cilët kanë aplikuar amnisti fiskale me objekt importin e aktiveve të paligjshme nga vendet e tjera, vetëm në 13 prej tyre aministitë rezultuan të suksesshme. Aministitë patën sukses vetëm në ato vende të cilat, paraprakisht, firmosën marrëveshje me vendet e tjera nga të cilat prisnin ardhjen e parave (për shembull Italia me Zvicrën).

Nuk ka asnjë diskutim fakti se qeveritë i përdorin amnistinë fiskale për të rritur të ardhurat e tyre në një moment të caktuar krize, për të rritur të ardhurat tatimore në të ardhmen duke përfshirë tatimpaguesit e rinj të cilët në të kaluarën nuk kanë deklaruar disa ose të gjitha pasuritë ose të ardhurat e tyre si dhe të kenë një regjistrim më të saktë të pasurive të evazionistëve e cila e lehtëson taksimin e tyre në të ardhmen.

IFIT (Institute for Integrated Transitions = Instituti për Tranzicione të Integruara) me mbështetjen e FATF dhe FMN-së, ka hartuar një model se si duhet të implementohet një amnisti fiskale në mënyrë që të arrijë qëllimin e saj dhe të jetë e suksesshme.

Fotua në vijim tregon skemën e ndërtuar prej tyre për hapat, kohët dhe proceset që duhet të përfshijë një amnisti fiskale.

Kronika e vdekjes së paralajmëruar të një amnistie
Skema

Skema tregon qartë se për të bërë të mundur implementimin e një amnistie, koha për këtë implementim duhet të jetë jo më pak se 5 vjet.
Po kështu, skema na bën të qartë se amnistia e propozuar nga qeveria shqiptare nuk ka ndjekur hapat e duhur si dhe nuk ka plotësuar asnjë procedurë për implementimin e saj në mënyrë që të jetë e suksesshme.

Kjo amnisti nuk ka parashikuar:

-asnjë marrëveshje me shtetet nga do të hyjnë paratë,

-se cili do të jetë kuadri i ri ligjor mbështetës

-se cilat do të jenë ndryshimet e legjislacionit ekzitues

-se sa para mendohet të hyjnë nga kjo amnisti

-se cilat janë faktet të cilat na tregojnë se ky është momenti i vitit zero në ekonomi

-se cili është garancia që një parti tjetër nuk do të bëjë të njëjtën gjë

-se çfarë përfiton tatim paguesi i rregullt

-përse tatimi për evazionistin do të jetë 7% ndërkohë që tatimpaguesi i rregullt paguan 23%

etj etj.

Sipas të gjitha gjasave kjo amnisti e vetmja gjë që do të bëjë eshtë të ndihmojë qeverinë të mbush arkën e zbrazuar nga korrupsioni i inçeneratorëve, PPP-ve dhe tenderave dhe nuk ka për t’i shërbyer aspak ekonomisë, individëve e aq më shumë emigrantëve.

Drafti i saj i cunguar është vetëm KRONIKA E NJË VDEKJE TË PARALAJMËRUAR.

amnistia fiskale meri lika

Sondazh

Poll

Editorial 9 Korrik 2022, 16:25 Ben Blushi

The new islam në Tiranë

Vajzat muslimane THE NEW ISLAM NË TIRANË Jo vetëm përpara 30 vitesh por edhe përpara 5 vitesh kjo foto do ishte e paimagjinueshme...

Editorial 7 Korrik 2022, 09:12 Meri Lika

777- Sot unë do të jem në protestë!

Gjithmonë, kam menduar se rastësitë kanë një domethënie, se asgjë nuk ndodh ashtu kot dhe se gjërat gjithmonë e k...

Editorial 29 Qershor 2022, 10:19 Ditmir Bushati

Më shumë siguri!

Me Samitin e NATO-s në Madrid, Aleanca transatlantike po përgatitet për përmirësimin më të madh të kapaciteteve të...

Editorial 27 Qershor 2022, 09:14 Margaret MacMillan

Një epokë e re e luftës globale

Foto ilustruese “Ju mund të mos jeni të interesuar për luftën, por lufta është e interesuar për ju!,"- thoshte dik...

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave