LIVE UPDATES
Editorial

Çfarë po ‘gatuajnë’ despotët?

Zyrtarisht, takimi do të trajtojë situatën në Siri- një vend që është shkatërruar në disa fronte me pjesëmarrjen e tre sundimtarëve. Shtetet kanë negociuar të ardhmen e Sirisë në të kaluarën. Rusia dhe Irani mbështesin qeverinë siriane, kurse Turqia është aleate me opozitën.

19 Korrik 2022, 12:56 Nga Jeanne Plaumann

Çfarë po ‘gatuajnë’ despotët?

Nga Jeanne Plaumann, BILD

Është një takim i lartë i diktatorëve: Presidenti iranian, Ebrahim Raisi pret për bisedime kreun e shtetit turk, Recep Tayyip Erdogan dhe tiranin e Kremlinit, Vladimir Purin.

Bashkohen tre krerë shtetesh që shtypin popullin e tyre, sulmojnë shtetet e tjera ushtarakisht dhe vazhdimisht rrezikojnë sigurinë e komunitetin botëror me megalomaninë e tyre.

Çfarë po ‘gatuajnë’ despotët?

Zyrtarisht, takimi do të trajtojë situatën në Siri- një vend që është shkatërruar në disa fronte me pjesëmarrjen e tre sundimtarëve. Shtetet kanë negociuar të ardhmen e Sirisë në të kaluarën. Rusia dhe Irani mbështesin qeverinë siriane, kurse Turqia është aleate me opozitën.

Por për diktatorin e Kremlinit Putin, një temë tjetër është sigurisht në krye të listës: lufta në Ukrainë.

Ky është vetëm udhëtimi i dytë zyrtarisht i njohur jashtë vendit për luftënxitësin Putin që kur Rusia pushtoi Ukrainën më 24 shkurt. Më parë ai ishte takuar vetëm me vendet aleate në një samit në Taxhikistan në fund të qershorit.

Anëtari i NATO-s, Turqia ka lidhje të ngushta me Moskën dhe Kievin dhe së fundmi ka vepruar si ndërmjetës mes dy vendeve në lidhje me mosmarrëveshjet për eksportet e bllokuara të grurit në Ukrainë.

Takimi zhvillohet menjëherë pas një udhëtimi shumëditor të presidentit amerikan, Joe Biden në rajon. Biden u kthye gjatë fundjavës nga Arabia Saudite, rivali kryesor rajonal i Iranit.

Dronët për Rusinë nuk janë temë diskutimi

Një deklaratë e një zyrtari të lartë amerikan javën e kaluar bëri shumë bujë. Ai tha se ka të dhëna se Moska dëshiron të blejë dronë luftarakë iranianë për luftën kundër Ukrainës.

Një delegacion rus mesa duket ka vizituar që tani një aeroport iranian për një demonstrim të dronëve sulmues. Irani i ka mohuar raportimet dhe siguroi me vendosmëri Ukrainën se pretendimet amerikane janë të pabaza.

Kremlini tha gjithashtu kohët e fundit se Putini dhe Raisi nuk do të flasin për dërgesa të mundshme të dronëve të martën.

Lufta në Ukrainë: Irani deklarohet zyrtarisht neutral

Zyrtarisht, Irania është neutral ndaj luftës së Rusisë kundër Ukrainës. Por simpatitë e udhëheqjes iraniane për Rusinë janë të njohura.

Marrëdhëniet e Iranit me vendin me sipërfaqe më të madhe në botë janë bërë gjithnjë e më të ngushta vitet e fundit- veçanërisht që nga viti 2018, kur SHBA, nën presidentin e atëhershëm Donald Trump u tërhoq nga marrëveshja bërthamore e Vjenës.

Për shkak të sanksioneve të SHBA, Irania pothuajse ekskluzivisht ka marrë pajisje ushtarake nga Rusia.

Pas fillimit të luftës në Ukrainë, ekspertët e konsiderojnë të mundshëm një ndryshim në pushtet mes aktorëve në Siri. Sipas tyre, Irani dhe Turqia mund të përpiqen që të mbushin vakuumin e pushtetit të lënë nga Moska.

Ankaraja ka njoftuar prej javësh një ofensivë të re kundër forcave kurse në veri të Sirisë. Rusia dhe Irani kohët e fundit paralajmëruan Turqinë për veprimet ushtarake.

jeanne plaumann

Sondazh

Poll

Editorial 9 Korrik 2022, 16:25 Ben Blushi

The new islam në Tiranë

Vajzat muslimane THE NEW ISLAM NË TIRANË Jo vetëm përpara 30 vitesh por edhe përpara 5 vitesh kjo foto do ishte e paimagjinueshme...

Editorial 7 Korrik 2022, 09:12 Meri Lika

777- Sot unë do të jem në protestë!

Gjithmonë, kam menduar se rastësitë kanë një domethënie, se asgjë nuk ndodh ashtu kot dhe se gjërat gjithmonë e k...

Editorial 29 Qershor 2022, 10:19 Ditmir Bushati

Më shumë siguri!

Me Samitin e NATO-s në Madrid, Aleanca transatlantike po përgatitet për përmirësimin më të madh të kapaciteteve të...

Editorial 27 Qershor 2022, 09:14 Margaret MacMillan

Një epokë e re e luftës globale

Foto ilustruese “Ju mund të mos jeni të interesuar për luftën, por lufta është e interesuar për ju!,"- thoshte dik...

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave