LIVE UPDATES
Editorial

Kriza e gomoneve thellohet në Angli, po ashtu edhe problemet e konservatorëve

Rishi Sunak po shkon në zgjedhjet lokale me një nga premtimet e tij kryesore të pambajtura.

1 Prill 2024, 11:40 Nga Tamara Cohen
Kriza e gomoneve thellohet në Angli, po ashtu edhe problemet e
Rishi Sunak

Tre muajt e parë të këtij viti kanë parë numrin më të madh të mbërritjeve të gomone, ku sipas shifrave të Home Office kanë shkuar në 4,644. Jo shumë. Numri për tre muajt e parë të 2022 ishte 4,548 ose 96 më pak. Disa ditë moti të keq mund ta ndryshonin atë nga ana tjetër, por çështja është se po lëviz në drejtimin e gabuar për një kryeministër që premtoi "të ndalojë varkat".

Nëse premtoni të zvogëloni numrat si një nga premtimet tuaja kryesore, atëherë ju fajësoheni për çdo dështim për ta bërë këtë. Ish-ministri i imigracionit Robert Jenrick, i cili dha dorëheqjen nga qeveria vitin e kaluar, e përshkroi politikën e imigracionit të partisë së tij në një postim në Twitter si "triumfin e shpresës mbi përvojën".

Ndërsa konservatorët nisen në gjurmët e fushatës zgjedhore lokale me shpirtra të mërzitur, mesazhi nga Downing Street është se kjo "emergjencë emigracioni" mund të zgjidhet vetëm duke i dërguar në Ruandë. Dhe legjislacioni që mund të lejojë që kjo të ndodhë nuk do të debatohet përsëri deri pas Pashkëve pas disa humbjesh të konservatorëve.

"Është një rrëmujë. Votuesit ngrenë varka të vogla gjatë gjithë kohës dhe e dinë se nuk ka asnjë pengesë. Numri 10 duket se mendon nëse ata vazhdojnë të thonë se numrat do të ulen, ndoshta do të bien," më thotë një ish-ministër i kabinetit.

Shumë ide janë dhënë, siç thekson Home Office, por deputetët vënë në dyshim nëse ato janë efektive. Një vit më parë, Rishi Sunak ra dakord me një marrëveshje me Francën me vlerë 500 milion paund për të rritur patrullimet në anën e tyre të Kanalit dhe për të financuar një qendër të re paraburgimi. Sunak e përshëndeti këtë marrëveshje si përparim në luftën e tij kundër varkave të vogla.

Pavarësisht nga një mori përpjekjesh në qeveri për të reduktuar numrin e kërkesave për azil dhe për të mbyllur hotelet e migrantëve në favor të vendeve më të mëdha si ish-bazat ushtarake, u zbulua javën e kaluar se kjo mund të kushtojë edhe më shumë para.

Tashmë shifrat janë të tërhequr nga sytë. Zyra Kombëtare e Auditimit vuri në dukje se në vitin deri në mars 2024, Ministria e Brendshme ka shpenzuar 4.7 miliardë paund për mbështetjen e azilit, duke përfshirë 3.1 miliardë paund për hotelet. Emigracioni nuk është çështja kryesore për shumicën e votuesve, pasi me koston e jetesës dhe sistemin e kujdesit mjekësor, emigracioni i paligjshëm qëndron në vendin e tretë.

Për votuesit konservatorë, shqetësimi për trajtimin e imigracionit nga qeveria, apo keqpërdorimi, është rritur në mënyrë të vazhdueshme. Me sfidën shtesë nga Partia Reformuese, e cila kërkon kontrolle më të forta kufitare, kryeministri shkon në zgjedhjet lokale me premtimet e tij të lëkundura.

tamara cohen rishi sunak

Sondazh

Poll
Editorial 20 Mars 2024, 12:49 Lutfi Dervishi

Pastrimin e parave e bëjnë pastrueset!

Lutfi Dervishi Një ngjarje që do të hyjë në analet e historisë si ‘Gjyqi i Shekullit’, ndodhi sot në Tiran&...

Editorial 18 Mars 2024, 18:11 Meri Lika

Një gaç Shqipëri!

meri lika Ndoshta shumë prej jush nuk e dinë kuptimin e fjalës “gaç” dhe paraprakisht më duhet të shjegoj kupti...

Editorial 13 Mars 2024, 12:08 Ditmir Bushati

Rrethimi Demokratik

Ditmir Bushati Ndërkohë që kemi hyrë në vitin e tretë të luftës në Europë, si pasojë e agresionit ru...

Editorial 5 Mars 2024, 17:27 Dosja.al

Ata që duartrokitën dënimin e Belerit

Ata që duartrokitën sot vendimin e GJKKO për të dënuar Fredi Belerin, nuk janë vetëm mbështetës të Edi Ram&e...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni