LIVE UPDATES
Editorial

Një lider i ri?

Sot në krahun opozitar dhe jo vetëm, janë duke u folur dhe përfolur dy tema: “të iki Berisha” dhe “a do kthehet Basha”.

18 Maj 2023, 10:06 Nga Meri Lika
Një lider i ri?
Meri Lika

Personalisht nuk i kam menduar asnjëherë asnjërën prej tyre sepse unë kam një tjetër mendim në lidhje me sa ka ndodhur.

E kisha menduar këtë rezultat që mori opozita, ndoshta prisja të thyhej një nga qytetet e mëdha, sepse unë dua ndërrimin e pushteteve, sepse jam me parimin që një qeveri sado e mirë të jetë nëse qëndron gjatë në pushtet, kthehet në autokraci dhe kjo e jona e ka vërtetuar totalisht këtë.

Sot po dëgjojmë e po lexojmë teori nga më banalet dhe torollaket deri tek më absurdet, si “mirë bënë që ia vodhën votat se ashtu i vodhi Saliu në 1996”, domethënë 27 vjet më mbrapa votat duhet të vidhet vetëm e vetëm se Berisha vodhi votat 27 vjet më parë, por ajo që mbizotëron është “Berisha duhet të ikë”.

Më habit fakti se ata që i shqiptojnë më shumë këto teori janë pikërisht ata që në këtë fushatë i kanë bërë opozitën më të egër Berishës, ata që nuk lëvizën asnjë gur pro opozitës, ata që nëpër studio apo rrejte sociale ku analizonin ethshëm njëanshëm politikën, arrinin deri aty sa deklaronin votën pro pozitës, ata që u honorifikuan nga pushteti e që kërcenin plot pasion tallavanë e Ramës.

Unë nuk jam pro ikjes së Berishës, unë dua që ai të kërkoj votbesimin në parti, pikërisht siç thotë statuti për zgjedhjet vendore, gjithashtu dua që në këtë garë votbesimi të dal një lider i ri që ta sfidoj.
Unë nuk jam në krahun e atyre që thonë se po nuk iku Berisha nuk del dot një lider i ri, sepse mendoj se nuk mund të jetë lider i një opozite që përmbys autokracinë ramiste, askush që nuk mund dot Bërishën. Unë dua që Berisha të mundet, kush ka këllqe duhet të kandidojë.

Sot jam opozitare dhe i jam kthyer opozitës sepse dua ndryshimin (në fakt të majtën nuk e kam votuar kurrë), personalisht do të doja që Kushtetuta jonë të mos lejonte qeverisjen e vendit nga e njëjta parti më shumë se katër vjet, kaq janë mjaftueshëm, sepse kam bindjen që çdo parti politike punon vetëm katërvjeçarin e parë e në katërvjeçarët e tjerë harlisen mbi kolltuqet e pushtetit dhe mendojnë se meritojnë gjithçka që kanë e madje madje mendojnë se askush tjetër nuk meriton më mirë, e kështu i shtrohen rrugës së korrupsionit.

Prandaj unë sot dua opozitë, por nuk dua opozitën që bën pazare me pushtetin për kockën e radhës, as opozitën peng që pranon benfitet që i jep pushteti, as opozitën sa për të thënë, unë dua opozitë që lufton, që kandidon, që rrezikon, që më përfaqëson dhe opozita me Berishën e bëri këtë.

E kam menduar shpesh skenarin, nëse Berisha nuk do të ishte kthyer në politikë dhe sipas perceptimit tim, do vazhdonim të kishim Bashën me bëj sikuret e opozitës së tij dhe po ashtu mendoj se me Bashën mavia në hartën e Shqipërisë do të ishte akoma më dominuese.

Gjatë fushatës isha e ftuar në prezantimin e doktrinës konservatore të Partisë Demokratike. Sipas gjykimit tim tepër modest, ishte një organizim ekselent, një punë e bërë mirë dhe një material i plotë për trajtimin e gjërave, por ashtu siç ndodh rëndomtë me shoqërinë tonë, sapo Berisha u largua, salla u boshatis e në të ngelëm as më shumë e as më pak po 15 njerëz pa parti. Nisur nga ky fakt unë dua që Berisha të hapi partinë, të mirëpresin ata që në fillim u ulën tavolinave të foltoreve të tij, të futen në parti njerëz të lirë që dinë të kundërshtojnë, që mund të artikulojnë dhe të mbrojnë mendim ndryshe nga i liderit, njerëz me personalitet, e të fillojë të zbraset partia nga servilët (idealizëm i madh i imi ky në fakt).

Sot unë dua që Berisha të bashkojë partinë, pa mendime të kithta apo të mysta, t’i japin vetes por edhe elektoratit një shans për 2025-sën./Dosja.al

 

meri lika humbja e opozites 2023 zgjedhjet lokale 2023

Sondazh

Poll
Editorial 11 Maj 2023, 21:25 Fjola Graçi

A i beson Rama sondazhet?

Edi Rama dhe Sali Berisha TIRANË- Rezultati i zgjedhjeve lokale të 14 majit duket i çimentuar. I pari e ka çimentuar kryeministri, ...

Editorial 6 Maj 2023, 20:42 Meri Lika

Përse i shkrova Belindit

Para pak ditësh, shkrova një letër të hapur për kandidatin për kryetar Bashkie Belind Këlliçi, të koalicionit &ld...

Editorial 3 Maj 2023, 09:34 Meri Lika

Një pyetje për Belind Këlliçin!

Përshëndetje Belind! Po të drejtoj këtë letër, jo sepse nuk mund të të takoj, as se nuk mund të të shkruaj ...

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

Rama nxjerr shifrat:Për të ulur një charter në aeroportin e Tiranës duhet ta prenotosh 3ditë përpara

Rritja e çmimeve/ Rama: Vlonjatëve u kanë ikur trutë nga vendi, po bien në gropën e gjoksit të tyre

Rama: Ka një sulm të organizuar për të na dëmtuar, sistemet kibernetike kanë ndezur dritën e kuqe

Legalizimi/Rama me kryetarët e Bashkive:Ndërtesat për biznese le të presin, për banesat të nisi puna

Rama me kryetarët e Bashkive: Do përfshiheni në procesin e legalizimit, ka lënë për të dëshiruar

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare